Μετάβαση στο περιεχόμενο

Sonne Action, ηλιακός τριπλής ενέργειας. Αξίζει;


lia01

Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω τον υπάρχοντα ηλιακό μου τριπλής ενέργειας (λόγω παλαιότητας) με νέο. Μου έχουν κάνει πρόταση για τον Sonne action τριπλής ενέργειας 160lt χάλκινο με επιλεκτικό συλλέκτη και η τιμή είναι 1250Ε + εργασία υδραυλικού. Αξίζει τα λεφτά του; Ή θα μπορούσε και κάποιος φθηνότερος (αλλά πάντα επώνυμος) να κάνει εξίσου καλά τη δουλειά του και να διαρκέσει το ίδιο στο βάθος του χρόνου; Εάν ναι, ποιες άλλες μάρκες θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα σε

 

α) επιλεκτικο - οπωσδηποτε

β) μεγαλες επιφανειες (για να δουλευει καλα το χειμωνα) δηλαδη για 160 λιτρα τουλαχιστον 3 τμ συλλεκτες

γ) οχι χαλκινο , θα προτιμουσα ανοξειδωτο γιατι δεν πιστευω οτι αξιζει να δωσεις παραπανω λεφτα για κατι που οταν τρυπησει θα εχουν διαλυσει ηδη οι συλλεκτες (μετα απο 20 βαλε χρονια - ισως ποτε αν εισαι τυπικος στην συντηρηση και αλλαζει το ανοδιο καθε δυο χρονια)

δ) πολυ καλη μονωση του δοχειου , οσο πιο πολυ πολυουρεθανη (τουλαχιστον 50χιλιοστα) τοσο το καλυτερο (για να σου μενει νερο και το πρωι)

 

αν θες φθηνοτερο σιγουρα ξεχνας τον χαλκινο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλός, τον έχω 5 χρόνια. Βεβαια μου είχαν πεί δεν χρειάζεται τίποτα αλλά ενας γνωστός μου είπε ότι και να λένε θέλει άνοιγμα και αλλαγή το ανόδιο πού σίγουρα πρεπει να έχει μέσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για τα σχόλια σας. Μετά από την έρευνα που έκανα αυτό το διάστημα παραθέτω τα συμπεράσματά μου και επισυνάπτω τον πίνακα με τις συγκρίσεις.

Η έρευνα αφορά τους ηλιακούς που κατά την γνώμη μου θα μπορούσαν να καλύψουν τις δικές μου ανάγκες, και έχει προκύψει από τα στοιχεία που κατάφερα να συγκεντρώσω. Οι τιμές που αναγράφω είναι από τα πιστοποιητικά κατά solarkey mark ή από τις εκθέσεις δοκιμών του Δημόκριτου.

Την καλύτερη απόδοση την έχει ο Nobel 200lt/4m2 από τους κλασικούς, και ακολουθεί ο χάλκινος sonne aktion με τους συλλέκτες phaethon. Παράλληλα ο Nobel είναι αρκετά πιο οικονομικός από τον sonne aktion - αλλά δεν θέλω να δώσω ακριβή οικονομικά στοιχεία γιατί οι τιμές έχουν μικρές διακυμάνσεις.

Συνεπώς εγώ έχω καταλήξει σε αυτή την επιλογή, χωρίς όμως να μπορώ να γνωρίζω την άλλη κρίσιμη παράμετρο που είναι η αντοχή στο χρόνο. Για αυτή την παράμετρο από παρατηρήσεις έχω ότι οι Maltezos και Calpak έχουν αντοχή στο χρόνο αλλά δεν μπορώ να το ποσοτικοποιήσω.

Ένα ακόμη συμπέρασμα που προέκυψε από την έρευνα είναι ότι οι ανοξείδωτοι έχουν πρόβλημα με τις κολλήσεις που χαλάνε και πρέπει να αντικαθίστανται καθώς και ότι δεν είναι ενδεδειγμένες ,από πλευράς υγιεινής, για αποθήκευση ζεστού νερού χρήσης. Για αυτό και δεν εστίασα στους ανοξείδωτους.

Παρακαλώ για νέα σχόλια των συναδέλφων επί αυτής της έρευνας.

Ευχαριστώ.

solar-compare.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπά; Η "Nobel" είναι καλή μάρκα; Έχω κι εγώ "Nobel", και νόμιζα ότι ήταν "της σειράς"... Πάντως είμαι ικανοποιημένος, με μόνο παράπονο ότι αργεί να έρθει το ζεστό νερό στη βρύση, αλλά νομίζω ότι γι' αυτό μπορεί να μην φταίει ο ηλιακός (αν ξέρει κάποιος συνάδελφος τι μπορεί να φταίει, ας με διαφωτίσει)...

Link to comment
Share on other sites

το οτι αργει να σουρθει το ζεστο δε φταιει ουτε η μαρκα, ουτε ο ηλιακος

μαλλον το δικτυο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 12/1/2013 at 1:06 ΜΜ, lia01 said:

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για τα σχόλια σας. Μετά από την έρευνα που έκανα αυτό το διάστημα παραθέτω τα συμπεράσματά μου και επισυνάπτω τον πίνακα με τις συγκρίσεις.

Η έρευνα αφορά τους ηλιακούς που κατά την γνώμη μου θα μπορούσαν να καλύψουν τις δικές μου ανάγκες, και έχει προκύψει από τα στοιχεία που κατάφερα να συγκεντρώσω. Οι τιμές που αναγράφω είναι από τα πιστοποιητικά κατά solarkey mark ή από τις εκθέσεις δοκιμών του Δημόκριτου.

Την καλύτερη απόδοση την έχει ο Nobel 200lt/4m2 από τους κλασικούς, και ακολουθεί ο χάλκινος sonne aktion με τους συλλέκτες phaethon. Παράλληλα ο Nobel είναι αρκετά πιο οικονομικός από τον sonne aktion - αλλά δεν θέλω να δώσω ακριβή οικονομικά στοιχεία γιατί οι τιμές έχουν μικρές διακυμάνσεις.

Συνεπώς εγώ έχω καταλήξει σε αυτή την επιλογή, χωρίς όμως να μπορώ να γνωρίζω την άλλη κρίσιμη παράμετρο που είναι η αντοχή στο χρόνο. Για αυτή την παράμετρο από παρατηρήσεις έχω ότι οι Maltezos και Calpak έχουν αντοχή στο χρόνο αλλά δεν μπορώ να το ποσοτικοποιήσω.

Ένα ακόμη συμπέρασμα που προέκυψε από την έρευνα είναι ότι οι ανοξείδωτοι έχουν πρόβλημα με τις κολλήσεις που χαλάνε και πρέπει να αντικαθίστανται καθώς και ότι δεν είναι ενδεδειγμένες ,από πλευράς υγιεινής, για αποθήκευση ζεστού νερού χρήσης. Για αυτό και δεν εστίασα στους ανοξείδωτους.

Παρακαλώ για νέα σχόλια των συναδέλφων επί αυτής της έρευνας.

Ευχαριστώ.

solar-compare.pdfFetching info...

Νομίζω είναι χρήσιμο ένα feedback 7 χρόνια μετά. Δυστυχώς ο Nobel 200lt/4m2 τρύπησε λίγο καιρό μετά την λήξη της εγγύησής του...

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.