Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λειτουργική Τακτοποίηση Vs Πολεοδομική Τακτοποίηση


Recommended Posts

γειά σας. ξενοδοχείο κατηγορίας 4*, διαθέτει περίπου 1.500τ.μ. αυθαίρετες επιφάνειες. Περίπου 700τ.μ. έχουν τακτοποιηθεί λειτουργικά (αίτηση, σχέδια, βεβαίωση) και έχει πληρωθεί πρόστιμο περί τα 20.000€ στη Δ/νση Τουρισμού. Παραμένει φυσικά η πολεοδομική τακτοποίηση: στην περίπτωση αυτή θα αφαιρεθεί κάποιο ποσό από αυτό που αντστοιχεί στην πολεοδομική τακτοποίηση των λειτουργικά τακτοποιημένων χώρων? με άλλα λόγια υπάρχει κάποιος συμψηφισμός ή στην περίπτωση των ξενοδοχείων υπεισέρχονται δύο ειδών πρόστιμα.?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ο νομος ειναι ο 3766/09, τα αρθρ. 1 και 2

ΦΕΚ Α 102/09

σε ενδιαφερει και το ΦΕΚ 1597/6-7-11 περι παρατασης των δοσεων....

και η 17280/09 εγκυκλιος...

 

σου εστειλα ΠΜ με λεπτομερειες

 

εντιτ

 

σε καλυπτει το αρθρ. 24 παρ. 11 οπως συμπληρωθηκε με το αρθρ. 51 του 4030/11

 

"καταβληθεντα ποσα προστίμων....δυναμει αλλων διαταξεων..και καταβληθεντα ποσα ειδικων προστιμων ..συμψηφιζονται..."

δες σχετικη αναρτηση της ανακοινωωσης της ΠΟΞ απο τον johnkets

στις 29-11-11

στο θεμα

τακτοποιηση με τον 4014 σε ξενοδοχεια

αυτα

 

καλημερα ΚΑΝΑ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

γ. Στην περίπτωση που η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη χρήση αφορά κτίριο, που χρησιμοποιείται και λειτουργεί ως βιομηχανική, βιοτεχνική εγκατάσταση, ξενοδοχείο, τουριστικό κατάλυμα, αποθήκη ή άλλη παραγωγική μονάδα, εφόσον έχει υπαχθεί σε ειδικές διατάξεις, που επιτρέπουν τη λειτουργία του μετά την καταβολή προστίμου ή άλλου τέλους ή εισφοράς, το παραπάνω ειδικό πρόστιμο διατήρησης καταβάλλεται μειωμένο κατά το ποσό του προστίμου ή τέλους ή εισφοράς, που έχει καταβληθεί σε εφαρμογή των παραπάνω διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα dimitrisGM και ΚΑΝΑ. Επομένως τελικά στην περίπτωση που περιγράφω από το ποσό του προστίμου του 4014/2011 θα αφαιρεθούν τα 20.000€ της λειτουργικής τακτοποίησης. κάτι είναι κι αυτό....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω ξενοδοχείο, σε κάποια δωμάτια του οποίου έχουν κατασκευασθεί αυθαίρετα πατάρια και γενικότερα προσθήκες υπόγειων βοηθητικών χώρων. Πρόκειται για ξενοδοχείο με διάσπαρτα κτίρια και δωμάτια τύπου επιπλωμένων διαμερισμάτων.

 

Εχει γίνει δήλωση 4178 και πληρώνονται δώσεις κανονικά.

 

Θέλω να τα νομιμοποιήσω και να βγάλω νέο σήμα ΕΟΤ.

 

Στα πατάρια έχει κατασκευασθεί δεύτερο μπάνιο και έχει μεταφερθεί το διπλό κρεβάτι του δωματίου. Τα πατάρια εξυπηρετούνται με "καραβίσια" σκάλα, έχουν συνολική επιφάνεια 9 τμ, και έχουν καθαρό ύψος 2.0 μέτρα

Το θέμα είναι θα εγκρίνει ο ΕΟΤ τα πατάρια με ύψος 2.0 μ. ;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με αυτο δεν ειναι το σημαντικο σου προβλημα....

 

1.τι οριζει η τροποποιηση του ειδ. Χωροταξικου τουρισμου για περιοχη?

 

2.πρεπει να πληρουνται οι τεχνικες προδιαγραφες χωρν κτλ

 

3.ο.α. σαν ξενοδοχειο ή κατοικια?

 

Αν θες στειλε πμ

 

στάλθηκε απο το Σείριο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το εξήγησα καλά.

Είναί ξενοδοχείο του οποίου την άδειά και την επιβλεψη την έχω κανει εγώ.

 

Το συγκρότημά κατασκευάστηκε σε δυο φάσεις, στην ολοκλήρωση της πρώτης πήρε σήμα για τα μισά κρεβάτια και τώρα που τελείωσε και το υπόλοιπο θα πάρει σήμα όλο.

 

Με της αυθαίρετες κατασκευές δεν έχω αύξηση δυναμικότητας

 

Το μονό μου πρόβλημα είναί αυτό που ρωτάω, αν ο ΕΟΤ εγκρίνει τον πολεοδομικά ρυθμισμένο χώρο του παταριού μαζί με τις κατασκευές και την πρόσβασή που έχει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρει έστω υπό προϋποθέσεις ή ίσως μέχρι κάποια χρονολογία ότι ξενοδοχεία που κατασκευάστηκαν με εγκεκριμένα σχέδια από τον ΕΟΤ θεωρούνται νόμιμα παρόλο που δεν εξέδωσαν οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.