Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρέχον μέτρο τοιχοποιίας


anthger

Recommended Posts

Παιδιά,

 

Πώς υπολογίζω το τρέχον μέτρο τοιχοποιίας?

 

Για παράδειγμα εάν έχω ένα τοίχο 7m ύψος και 15m πλάτος πόσο είναι το τρέχον μέτρο?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Το παρόν θέμα μεταφέρθηκε από την ενότητα αρχιτεκτονικά στην ενότητα για τους ιδιώτες

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα έναν μηχανικό

αφού πρώτα συνειδητοποιήσεις τι πληροφορία ακριβώς θες

 

 

Τι εννοείς τι ακριβώς θέλω... αφού εξήγησα πιο πάνω, και ρώτησα ένα μηχανικό αλλά δεν με έπεισε η απάντησή του. (απάντησε ότι δεν είναι το εμβαδόν αλλά αυτό ->πχ ένας τοίχος 2 μέτρα ύψος και 2 μέτρα πλάτος = με 6 τρέχον μέτρα [δηλαδή 2 + 2 + 2]!!) και λέω εγώ εάν είναι 2 μέτρα ύψος και 3 πλάτος τότε πόσο είναι??? 2 +3 + 2 (=7) ή 2 + 3 + 3 ( =8 ) ??

 

Συγκεκριμένα θέλω να καλύψω τον τοίχο με πολυστερίνη και την χρεώνουν με το τρέχον μέτρο.

 

Οπότε θέλω να μπορέσω να καταλάβω ακριβώς τι σημαίνει αυτό το τρέχον μέτρο εάν δεν είναι το ίδιο με το εμβαδόν της επιφάνειας!!?

Edited by anthger
Link to comment
Share on other sites

Το τρέχον μέτρο είναι τρέχον μέτρο, δεν είναι εμβαδόν (μέτρο Χ μέτρο).

Και θέλεις να πληρώσεις κάποιον για να σου κάνει τι; Αυτήν την πληροφορία δεν έδωσες....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το τρέχον μέτρο είναι τρέχον μέτρο, δεν είναι εμβαδόν (μέτρο Χ μέτρο).

Και θέλεις να πληρώσεις κάποιον για να σου κάνει τι; Αυτήν την πληροφορία δεν έδωσες....

 

Είπα ότι θα καλύψω τον τοίχο με πολυστερίνη. Χρεώνουν με το τρέχον μέτρο και θέλω να καταλάβω πως υπολογίζεται για να μπορέσω να ελέγξω κατά πόσο είναι σωστή η όχι η τελική τιμή που δίνουν σε σχέση με το τρέχον μέτρο που λένε!!

Link to comment
Share on other sites

Την πληροφορία την έδωσες μετά από την ερώτηση του Brasco

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως επειδή κυκλοφορεί (φαντάζομαι διογκωμένη ή εξηλασμένη εννοείς) με διάσταση πλάτους 60εκ, διαιρείς το ύψος με το 0,60μ και πολλαπλασιάζεις το αποτέλεσμα με το μήκος του τοίχου

Άρα ένας τοίχος με μήκος 4μ και 3μ ύψος, θα είναι 4Χ(3/0,6)=20μ

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε έγγραφες προσφορές κατ αποκοπή.

Αναλυτικά τι θα εμπεριέχει η τελική παραδοτέα εργασία. Υλικά, Εργατικά απρόβλεπτα κλπ.

Προκαταβολές, όροι εξόφλησης κλπ

Ότι άλλο να κάνεις άνευ μηχανικού συμβούλου σου θα μπεις μέσα.

Και μ αυτό μπορεί να μπεις λίγο μέσα αλλά λιγότερο και δεν κινδυνεύεις στο τέλος να σου ζητήσει την μάνα και τον πατέρα διότι δεν το είχατε πει και χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Faethon

μάλλον εννοεί κάτι άλλο και το πιθανότερο για τη δουλειά που αναφέρει, είναι αν αν αφαιρούνται ή δεν αφαιρούνται κουφώματα και πότε

Link to comment
Share on other sites

Faethon

μάλλον εννοεί κάτι άλλο και το πιθανότερο για τη δουλειά που αναφέρει, είναι αν αν αφαιρούνται ή δεν αφαιρούνται κουφώματα και πότε

 

Τώρα νομίζω θα εξηγηθούμε καλύτερα... Πήρα προσφορά όπου αφαιρούνται τα μεγάλα ανοίγματα και μια άλλη που βάζει άλλη τιμή για τα ανοίγματα... με τρέχον μέτρο όλες... οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τελικά πια είναι η καλύτερη προσφορά εάν δεν ξέρω πως υπολογίζετε αυτό το τρέχον μέτρο που όλοι μου λένε!!!

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα ανοίγματα αφαιρούνται αν έχουν επιφάνεια μεγαλύτερη ή ίση με 2.0τ.μ (αλλά αυτό είναι σχετικό δηλ μπορεί να βρεις άλλον που αφαιρεί και κουφώματα με 1.5τ.μ-ή άλλον που δεν αφαιρεί τίποτα, αλλά φουσκώνει την τιμή τ.μ)

 

Γενικά είναι θέμα έγγραφης συμφωνίας σας

Το πιο καλό που μπορείς να κάνεις είναι να συμφωνήσεις με τιμή κατ' αποκοπή

δηλαδή έλα μέτρα και πές μου πόσο κάνει η πλήρης εργασία με τα υλικά και τα τεχνικά και το ΙΚΑ και το ΦΠΑ

(και πάλι όλα αυτά με συμφωνητικό)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.