Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση με Reflectorless διαμέσου γυαλιού


Recommended Posts

Συναδελφοι με reflectorless παιρνω σημεια λεπτομερειας σε αποσταση 100 μ. περιπου απο τη σταση μου..παρατηρω οτι τα σημεια μου βγαινουν μακρυτερα απ οτι τα περιμενα...περιπου 80 cm πιο μακρυα... ειναι μεσημερι με αρκετο ηλιο...τα χαρακτηριστικα του οργανου μου δινουν εως και 500 μ μετρηση αποστασεων με reflectοrless

 

Ειναι αναμενομενη η παραμορφωση τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εγώ στα σημεία χωρίς πρίσμα δεν έχω καθόλου απόκλιση. Και όσες φορές το έχω διασταυρώσει αν τα έχω πάρει κοινά σημεία για να κουμπώσω κάποιο σχέδιο με άλλο, είχα ελάχιστες αποκλίσεις. Ας μας πει και κάποιος πιο έμπειρος αλλά δεν χάνεις κάτι να το τσεκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξεχάσει καμία ρύθμιση στο όργανο, να σου κάνει offset στη μέτρηση (βάθος πρίσματος ή κάτι άλλο); Γενικά δεν πρέπει να υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις. Κάποια λίγα χιλιοστά το πολύ, όχι παραπάνω.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν το σημείο να το παίρνεις από κακή γωνία και να χτυπά κάτι πιο πέρα . Προφανώς ο ήλιος δεν βοηθάει για ακριβή στόχευση . Λογικά στοχεύεις μια κατακόρυφη ακμή κτιρίου και από δίπλα δεν υπάρχει τίποτα.

Edited by thomas
Link to comment
Share on other sites

γενικα δε το χω ξαναπαρατηρησει!! ειναι η πρωτη φορα και ειναι πρωτη φορα που παιρνω σημεια λεπτομερειας τοσο μακρυα και υπεθεσα μηπως οφειλεται στην αποσταση των 100 μ. απο το οργανο!

 

Την ιδια ημερα πηρα 600 σημεια λεπτομερειας....μονο τα 10 ειχαν τετοια αποκλιση τα οποια ηταν τα πιο μακρινα σε στοχο..

 

Προσπαθω να καταλαβω τι εχει γινει....

 

το οργανο ειναι spectra precision focus 8 

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν εχει τοση ακρίβεια όσο λέει; (ψιλοαπίθανο)

 

Είχες αλλάξει τις ρυθμίσεις περιβάλλοντος; (ξέρω κουφό, αλλά παίζουν ρόλο).

 

Τελευταίο, ίσως να χες χτυπήσει κατι εκει "κοντά". Αλλά 10 σημάδια να χαν ακριβώς 80εκ σφάλμα, για κατι συστημικό μου κάνει, παρά να χτύπησες αλλου.

 

Υ.Γ. το οποιο οργανάκι πρεπει να μαμάει ε;

Link to comment
Share on other sites

και μαμω ειναι! τεσπα απο περιεργεια θα παω να ξανατσεκαρω αυριο

 

δεν εχει ρυθμισεις περιβαλλοντος οχι!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος συνάδελφε; χλωμούτσικο το κόβω να μην έχει. Εννοω θερμοκρασία, πίεση και τέτοια κουραφέξαλα. (ας με διορθώσει κάποιος περισσότερο γνώστης, ή καλύτερα να μου επιβεβαιώσει πως παίζουν το ρολο τους οι ρυθμίσεις αυτές)-(κάπου είχε πάρει το μάτι κατιτίς, αλλα μο διαφεύγει)

 

Υ.Γ. κι αυτό ειναι με Γουϊντοοζ ε; βολεύει δαύτο;

Link to comment
Share on other sites

kane, 80εκ. στα 100μ δεν υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω ρυθμίσεων περιβάλλοντος ή κάτι τέτοιο. Ή χτύπησε κάποια αντανάκλαση ή δέντρο ή κάτι πολύ σοβαρό συμβαίνει στο όργανο και πρέπει να ελεγχτεί...

Δες επίσης αν είναι γωνιακό το σφάλμα ή στο μήκος (δηλαδή αν η απόκλιση είναι στην διευθυνση της ακτίνας ή στην κάθετη)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.