Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

Αν έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο που με τέτοιους τρόπους προσπαθούμε να αποδείξουμε την αξία την δουλειάς μας...αστα να πάνε!!!!

 

Βρε συ όλο γελάς,πες κ καμιά γνώμη...

Kαι τί να κάνει; Μόνο μην του πεις για αγκυρώσεις κτλ διότι σοβαρεύει πολύ!!! :lol:

Γειά σου βρε Ηλία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω καθαρά πως εμπνεύστηκε από το Georges Pompidou!!!

Τι να κάνουμε φτωχοί μπετατζήδες είμαστε...

Που να ξέρουμε εμείς από αυτά??? :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε με προσοχή το λεβητοστάσιο. Η βαλβίδα ασφαλείας του λέβητα είναι τοποθετημένη μετά τον κυκλοφορητή...(ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ να λειτουργήσει...)

Link to comment
Share on other sites

@acnt

 

Δίκιο απόλυτο έχεις,αλλά όπου κ να κοιτάξεις τέτοια θα βρεις,άσχετα αν είναι θαμμένα κ δεν βγάζουν μάτι.Το 80% των ακινήτων αυτής της χώρας έχει νομικά θέματα ύπαρξης και η κατασκευή έγινε με αυτεπιστασία του ιδιοκτήτη ο οποίος τελικά την αμοιβή μας την έδωσε σε προμηθευτές-υπεργολάβους 3ΠΛΑΣΙΑ,μην έχοντας άδεια.Μία βολτίτσα να κάνει ο καθένας στη γειτονιά του κ αν έχει τα μάτια του ανοικτά θα βρει χιλιάδες τέτοια,από κακοτεχνίες σε υγρομόνωση μέχρι εγκλήματα σε φέροντα οργανισμό.Ποιος διαχωρίζει το αστείο λάθος από το σοβαρό?Υδροροή ΜΕΣΑ σε υποστήλωμα για να γλυτώσει ο ιδοκτήτης μπετό και για ''να μην φαίνεται'' έχεις δει??Να βάλω φωτό από τις αυτοψίες σε Μενίδι κ Λιόσια το '99?Να βάλω φωτό από ξενοδοχείο που ο ιδιοκτήτης ισοπέδωσε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ανεστραμμένα δοκάρια με κομπρεσέρ επειδή του ''χαλάγανε'' τους χώρους?Τυπάκι που επειδή ήταν μάστορας θεώρησε ότι μπορούσε χωρίς μελέτη να κάνει οριζόντια προσθήκη-δυστυχώς όμως έκανε επιφανειακή θεμελίωση κ κάθε χρόνο όταν βρέχει η προσθήκη απομακρύνεται 10 πόντους από το υπάρχον κ αυτός τώρα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να προσθέτει κ μία σανίδα στο πάτωμα κ να βάζει άλλη μια κατακόρυφη σειρά τούβλα να κλείνει τους αρμούς!Γιατί σε ιδιωτικά έργα δεν προβλέπεται μελέτη εφαρμογής?Πόσα μερεμέτια πρέπει να πληρώνει ο ιδιοκτήτης μετά?(Στο τελευταίο παίρνω το μέρος τους).Για όποιον θέλει να δει ΑΟΠΛΗ κατασκευή(δεν μιλάω για να μην εκθέσω) ας μου στείλει πμ.Επίσης,έχω κ υποστήλωμα-τοιχείο από τούβλα,βίντεο με προσθήκη 4! μ3 νερού στη βαρέλα γιατί δεν έφτανε το συμπλήρωμα κ άλλα ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.Κ μην ρωτάτε πώς τα βρήκα...Γενικά acnt νομίζω ότι έχω επιχειρηματολογία για να στηρίξω τη γνώμη μου,έτσι κ αλλιώς όλες οι γνώμες πρέπει να υπάρχουν.Κ πάρτε σοβαρά το ρόλο σας κ τις αμοιβές σας ως προυπόθεση για να τον πάρετε.Ο Κος Γιαννόπουλος στο Ε.Μ.Π. στο Ω.Σ. είχε πει κάτι πολύ σοφό κ τότε έλεγα ''ναι,καλά'': "Μηχανικός όταν γίνεις,δεν θα μπορείς να κοιμηθείς από το άγχος όταν θα κατασκευάζεις.."Κ τώρα βελάζω...

 

Κ πίστεψέ με ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες το ξέρουν το παραμύθι,όταν τους κάνεις ερωτήσεις τα ρίχνουν όλοι στο μάστορα,ελάχιστοι στο μηχανικό.Κ αν πρόκειται με τέτοιες κακοτεχνίες να φανεί η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ της ύπαρξής μας,η γνώμη μου είναι ότι ούτως ή άλλως θα φανεί,ευτυχώς που βγαίνουν τέτοιες εικόνες δημοσίως.Θεωρώ,με κάθε σεβασμό στον Έλληνα σπιτονοικοκύρη,ότι οι ιδιώτες έχουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ευθύνης για το πως έχει καταλήξει το όνομά μας κ ο κλάδος μας,καθώς δεν είμαστε λαός που μπορεί να συμπεριφερθεί νόμιμα χωρίς χωροφύλακα(οι Δανοί πχ μπορούν) και δυστυχώς είμαστε πολύ φτωχοί ακόμα και σε μυαλό κ σε εισόδημα.Με λίγα λεφτά ο καθένας τη δεκαετία του 80 προσπαθούσε να φτιάξει παλάτι-προίκα για τα παιδιά του.Ε δεν γίνονται κ όλα.Ας μαζέψουν λοιπόν τώρα τους καρπούς των αποφάσεών τους.Ευχαριστω προσωπικά τους μάστορες που με τέτοια αραβουργήματα προέβλεψαν κ για το δικό μου μέλλον,όχι μόνο της προηγούμενης γενιάς μηχανικών...κ πραγματικά κρίμα για τους ιδιώτες να βλέπουν τέτοιες καταστάσεις στην περιουσία τους ενώ θα μπορούσαν να τις είχαν γλυτώσει.

ΕΙΠΑ Κ ΕΛΑΛΗΣΑ 8-)

 

Κ επειδή με έπιασε οίστρος,παρένθεση κάνω:

Γιατί η Ελληνική κυβέρνηση του Α.Π. έκλεισε τα μάτια τότε το 80 στα αυθαίρετα?Τόσο γύφτοι είμαστε που από μόνοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας για να κινηθεί το χρήμα,καθώς η οικοδομή ήταν από τους μεγαλύτερους τομείς διακίνησης χρήματος τότε...μετά κλαίμε σήμερα για την ελληνική πραγματικότητα κ όλοι αναρωτιόντουσαν τί θα δηλώσουν στο κτηματολόγιο...Κ ξεκινάμε όλοι σαν καλοί μαθητές να αποδώσουμε ευθύνες...Άτακτη υποχώρηση λέγεται αυτό.Κοιτάξτε google earth για χαβαλέ την ΧΩΡΟΑΤΑΞΙΑ του Γιουνανιστάν.Για να μην πω για τις υποθέσεις που μου έρχονται που φοράω το καπελάκι του σεφ κ προσπαθώ να φανταστώ τί συνταγή θα μαγειρέψω κάθε φορά κ κοιτάω 1.000.000 φεκ να βρω παραθυράκια...Η προηγούμενη γενιά έφτιαξε τα εκτρώματα-σπίτια-δημόσια έργα και εμείς καλούμαστε να τα συντηρήσουμε-νομιμοποιήσουμε=επικυρώνουμε τη θλιβερή τους ύπαρξη για να έχουμε να φάμε.

 

ΚΑΤΑΛΗΓΩ διότι βαρέθηκα να πληκτρολογώ,έχω κ δουλειά μέχρι το πρωί:

όλη αυτή η γραφειοκρατική σαβούρα της τριτοκοσμικής μας χώρας έχει δημιουργηθεί για ένα σκοπό κ μόνο:να τραφούν όσο το δυνατόν περισσότερα στόματα.να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας για να ζήσουμε όλοι,καθώς πλέον υπάρχει υπερπροσφορά επιστημόνων.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΚΥΡΩΘΕΙ???(ο καημένος είχε κ Ευρωπαική κουλτούρα κ ήρθε να την εφαρμόσει στον πλανήτη των πιθήκων)Πολιτικό κόστος...Και το πάρτυ καλά κρατεί...:70.000 φωτογραφίες μπορώ να ανεβάσω με αστεία κατασκευαστικά λάθη από το γελάσετε μέχρι να έχετε εφιάλτες.

ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕΚΡΟΨΙΑ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ,ΟΠΟΙΟΙ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΜΕ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ Κ ΤΟ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ,Κ ΤΩΡΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΕΓΙΝΑ ΝΟΜΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.

 

Ελπίζω να έβαλα ένα μικρό φυτιλάκι να αναλογιστεί ο καθένας μας το ρόλο του.

Ευχαριστώ επίσης τους υπεύθυνους του forum που δημιούργησαν δημόσιο χώρο να ακούγονται οι ανησυχίες μας

Περιμένω τον ήρωα αρχιτέκτονα που θα αποφασίσει να εκδώσει το "Η αρχιτεκτονική στη μεταπολιτευτική Ελλάδα:Μύθος και Πραγματικότητα''

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ έξυπνος και περπατημένος και έπιασε "μ....." τον μηχανικό που του έβγαλε μισοτιμής την άδεια!!!!!!!!!!

Συμφωνώ με τον zavi και όσα λέει και θα μπορούσα να γράψω άλλα τόσα ακόμη. Δεν έχει γίνει συνείδηση στην κοινωνία ότι ο μηχανικός είναι ότι ο δικηγόρος και ο γιατρός. Σήμερα στον οδοντίατρο πλήρωσα 80€. Φυσικά δεν διαννοήθηκα να τον παζαρέψω. Αναλογιστείτε πόσες πληροφορίες, εξυπηρετήσεις, ψάξιμο κάνουμε καθημερινά για ιδιώτες. Σε κάθε περίπτωση φωτογραφίες σαν αυτές τις δείχνω στους πελάτες μου (και στους υποψήφιους) για να καταλαβαίνουν για ποιό λόγο η άδεια τους κοστίζει όσο τους λέω.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕΚΡΟΨΙΑ,

 

Συμφωνω και έρχομαι να μοιραστώ τις ανησυχίες μου.

Παρακολούθησα τελευταία μια ενημέρωση για τα έργα ΕΣΠΑ. Τελικά η γενική εικόνα είναι, ότι υπάρχουν κατασκευαστικά προβλήματα στα έργα και αυτοί (το κράτος) τι κάνουν βάζουν 5-6 επιπλέον διαφορετικούς ελεγκτικούς μηχανισμούς. Δεν ενδιαφέρονται να βελτιωθεί η παραγωγική διαδικασία και πως αυτό μπορεί να γίνει αλλά με κατασταλτικά μέτρα να λυθεί το πρόβλημα. Μου θυμίζει εκείνο το ανέκδοτο που ένας δουλεύει και 10 τον επιβλέπουν (ελέγχουν)......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1 million dollar question

 

Οι καλαίσθητοι ιδιοκτήτες του ακινήτου στη Λυκόβρυση είναι:

 

Α.Ιταλοί

Β.Γάλλοι

Γ.Έχουν αχρωματοψία

Δ.Νεοέλληνες με ιδιαίτερη άποψη περί γούστου και χρώματος

post-534-131887218179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εννοείται όλα τα δομικά στοιχεία και επιφάνειες με το ίδιο αστάρι+χρώμα+εργαλεία.

 

ρε τι γίνεται..........

 

αααα

 

ον τόπικ:

 

Ιταλοί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.