Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λήψη καρότων - αντοχή - τρόποι ενίσχυσης αντοχής


 
saloniker

Recommended Posts

Αλέξανδρος

 

 

είναι τελείως διαφορετικό στα μάτια του πελάτη να πας με τις δικές σου μήτρες ,,,,,,,,,,,,,,,,

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά χρησιμοποίησα μεταλλικές μήτρες και μου έφυγε το "νεφρί"!!! Φίλε KF δεν σηκώνονται!

 

Προσωπικά δε θεωρώ πως υπάρχει κάποιο θέμα με τις πλαστικές. Είναι άκαμπτες και σκληρές. Τώρα για φελιζόλ... φοβάμαι τι θα γίνει με τη δόνηση τους.

 

Όσο αφορά το να τις αγοράσω δεν το κρίνω απαραίτητο αφού τα εργαστήρια εδώ σε προμηθεύουν με μήτρε μια μέρα πριν την σκυροδέτηση με μηδενικό κόστος.

 

Τα παραλες συναδελφε.

Σιγα το βαρος. Αδειες τις κουβαλας, τις αφηνεις εκει που πρεπει και τις ξανακουνας οταν τις ξεκαλουπωσεις.

 

 

 

Κοστος μεταλλικης μητρας περιπου 50-60Ε το κομματι.

Βεβαια δεν ειναι ευθυνη του επιβλεποντα η ληψη δοκιμιων, ουτε ευθυνη του επιβλεποντα να αγορασει μητρες.

(ασε που μου βουτηξαν μια 8αδα πριν 2 χρονια, ακομα τις κλαιω)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οι προδιαγραφες επιτρεπουν μονο μεταλλικες μητρες.Ολα τα αλλα υλικα (πλαστικα ,κοκκαλινα ή οτιδηποτε αλλο) αν χρησιμοποιηθουν καθιστουν ακυρα αυτοματως τα αποτελεσματα (απο αποψης τυπου και οχι ισως ουσιας).Το φελιζολ ειναι περα για περα απαγορευτικο γιατι αφ ενος δεν μπορει να συμπυκνωθει επαρκως το δοκιμιο αφ ετερου οι ανωμαλιες που συνηθως υπαρχουν στις επιφανειες των δοκιμιων οδηγουν σε λανθασμενα αποτελεσματα.Οσο αφορα τα "νεφρα" εξαρταται απο το ειδος της μεταλλικης μητρας.Παλαιοτερα ειχαμε στο Εργαστηριο μητρες απο την Ιταλια αρκετα ελαφριες με μεταλλικα τοιχωματα παχους 7 χιλιοστων.Τωρα εχουμε Εγγλεζικες με παχος τοιχωματος 14 χιλιοστα και βαρος 16 κιλα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Μερικά στοιχεία και τιμές εδώ.

Στην σιδερένια γράφει: Η μήτρα πληροί τις απαιτήσεις του Κ.Τ.Σ. 97 και του προτύπου ΕΝ 12390.01

Στην πλαστική: Η μήτρα πληροί τις απαιτήσεις του προτύπου ΕΝ 12390.01

Στην κοκκάλινη: τίποτα.

 

Οι τιμές είναι τέτοιες που νομίζω ότι κάποιος που θα κάνει την επένδυση, καλό είναι να πάει στη σιδερένια.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας βλέπω δυνατούς!!!!

 

Αυτές που χρησιμοποίησα εγώ πάντως δεν ήταν καθόλου ελαφριές!!!

 

Από την άλλη και εγώ είχα άγχος με τις μεταλλικές μήπως και δεν τις ξανδώ την επόμενη μέρα. Δεν είναι ποια εποχή για τέτοια.Τώρα αμφισβήτηση για τα αποτελέσματα των πλαστικών εγώ εδώ στην περιοχή δεν είδα ποτέ μου ούτε σε μικρά ούτε σε μεγάλα έργα που υπήρχαν "θέματα" με τα δοκίμια.

 

terry προτιμώ να τις ανοίγω στο εργαστήριο και όχι στο εργοτάξιο.

Link to comment
Share on other sites

terry προτιμώ να τις ανοίγω στο εργαστήριο και όχι στο εργοτάξιο.

 

 

Αναλογα ποτε τις πας στο εργαστηριο.

Αλλα εγω προτιμω να τις ανοιγω και να τις καθαριζω στο εργο, διαφορετικα το αμαξι γινεται χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ παίρνω τις μήτρες από το εργαστήριο, και συχνά τους αναθέτω όλη την δειγματοληψία (τουτέστιν να φέρουν τις μήτρες, να πάρουν κάθιση και θερμοκρασία, να πάρουν δοκίμια, να έρθουν την επομένη να πάρουν τις μήτρες...). Οι χρεώσεις είναι μικρές και δεν δικαιολογούν το κόστος κτήσης και συντήρησης μεταλλικών μητρών, εκτός κι αν κανείς ρίχνει πραγματικά πολλά κυβικά...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τις κοκκάλινες με άρθρωση τηρείται το προτύπο ΕΝ 12390.01. Κοκκάλινες λέμε τις χοντρές πλαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΗΝ 28 ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΣΚΥΡΟΔΕΤΗΣΗΣ.

ΤΑ ΚΑΡΟΤΑ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟΥ.

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΣΕ ΧΩΡΟ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ.

ΤΗΝ 28 ΗΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΑΥΣΗΣ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ.

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΘΗΚΑΝ ΔΟΚΙΜΙΑ ΕΚΘΕΤΕΙ ΤΟΝ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ.(ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ;)

TO ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ.

ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε μην γραφεις με κεφαλαια.

 

Επειδη διαφωνω με καποια απο αυτα που αναφερες.

Διαβασε αυτο που επισυναπτω.

Οδηγίες Λήψης Δοκιμίων.pdf

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.