Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι ισχύει τελικά εοπυυ;


blume

Recommended Posts

Έγω φίλε να δεις πόσο έχω φορτώσει γενικότερα με το ΤΣΜΕΔΕ. 

Anyway. Από δω (1/1/2013) και στο εξής όλα γίνονται μέσω ΕΟΠΥΥ.
Για ραντεβού με γιατρό, παίρνεις τηλεφωνάκι. 99% δε θα βρεις γιατρό με ελεύθερα ραντεβού για το μήνα, οπότε θα σου κρατήσει, νομίζω, 20ρικάκι.

Εγώ ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει τη νέα διαδικασία γιατί έχω και ιδιωτική ασφάλιση και παίρνω πίσω το 80%.

Τώρα για εξετάσεις και φάρμακα, πας στο γιατρό και σου γράφει τα πάντα με ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

Για να κάνεις τις εξετάσεις χρειάζεται να δείξεις το θεωρημένο βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ-ΕΟΠΥΥ. Το ίδιο και για να πάρεις φάρμακα. Η διαφορά με πριν, είναι ότι έχεις αυξημένη συμμετοχή στα φάρμακα αλλά και για ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, κάποιες δεν τις δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ οπότε τις βάζεις από την τσέπη σου και σε όσες δικαιιολογεί έχεις πλέον ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 15%, ενώ μέχρι πρότεινος ήταν 0% (πήγαινες σε συμβεβλημένο με το ΤΣΜΕΔΕ διαγνωστικό κέντρο πχ Βιοιατρική) και σου έκανε τιμές δημοσίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω και γω μια ερώτηση.

Έχω ιδιωτική ασφάλεια και για εγχείριση σε συμβεβλημένο, με την ασφάλεια, νοσοκομείο, μου πληρώνει το 90%. Το υπόλοιπο 10% μπορώ να το πάρω από τον ΕΟΠΥΥ. Επειδή ο γιατρός μου έδωσε την απόδειξη με την αμοιβή του ξεχωριστά και δεν μπήκε στα έξοδα της εγχείρισης μέσω νοσοκομείου, δεν χρησιμοποιήθηκε για τη συγκεκριμένη απόδειξη, ο ΕΟΠΥΥ. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω στον ΕΟΠΥΥ και αν ναι που, για να καταθέσω πρώτα την απόδειξη και να πάρω το 10%?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να πάρω πιστοποιητικό υγείας από τον ΕΟΠΥΥ.

 

Έκλεισα μεν ραντεβού με γιατρό σε πρώην ΙΚΑ, αλλά η τηλεφωνήτρια δεν γνώριζε αν θα εξυπηρετηθώ.

 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να κλείσω σε συμβεβλημένο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Για τα γυαλιά οράσεως

 

 

BHMATA (ακολουθήστε τα με τη σειρα!!)
  1. Σιγουρευτείτε ότι το βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ είναι νέου τύπου και αναγράφει την τελευταία φορά (ημερομηνία) που αποζημιωθήκατε για γυαλιά οράσεως από το ΤΣΜΕΔΕ .
  2. Αν δεν το αναγράφει πρέπει να ενημερώσετε το βιβλιάριο στο ΤΣΜΕΔΕ στα κεντρικά.
  3. Ο νόμος έχει αλλάξει και δικαιούμαστε γυαλιά κάθε 4 χρόνια και όχι κάθε 2 που ίσχυε.
  4. Αν δεν έχουν περάσει ακριβώς 4 χρόνια (βάσει ημερομηνίας και όχι χρονολογίας) μην προχωρήσετε την διαδικασία παρακάτω.
  5. Πηγαίνετε σε ιδιώτη οφθαλμίατρο συμβεβλημμενο με ΕΟΠΥΥ για εξέταση και εγγραφή συνταγής γυαλιών οράσεως .
  6. Εντός 15 ημερών απο την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο , πηγαίνετε χωρίς ραντεβού στο ΠΕΔΥ που υπάγεστε, σε ελεγκτή ιατρό βάρδιας, για να θεωρήσει την συνταγή .(μερικα ΠΕΔΥ λειτουργουν εως τις 6μ.μ.)
  7. Με τη θεωρημένη πλεον, συνταγή στα χέρια πηγαίνετε για την αγορά γυαλιών ορασεως στον οπτικό , που πρέπει να σας δώσει                                           (α)σφραγισμένη απόδειξη πληρωμης  (100 ευρω παίρνουμε- όχι παραπάνω όσα και να αναγράφει η αποδειξη )    και                                                            (β)βεβαίωση που να περιγράφει τα στοιχεια του ως οπτικου και οτι εκτελεσε την συγκεκριμενη συνταγη του οφθαλμιατρου.(σφραγισμενη κ αυτη)
  8. Τελος, Πηγαίνετε στο παραρτημα ΕΟΠΥΥ στο οποιο ανηκετε ( αναλογα με τοπο κατοικιας - τηλεφωνηστε πρωταα ) με τα παραπανω εγγραφα

 

Καλη τυχη 

 

 

Αντώνης  Αλεξιου 

Ηλ.Μηχ. ΕΜΠ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε καμία ενημέρωση για το που βρίσκετε η διαδικασία επιστροφής των χρημάτων για αγορά γυαλιών οράσεως; Είχα καταθέσει τα χαρτιά τον Απρίλιο 2013. Ακόμα βέβαια λεφτά στον τραπεζικό λογαριασμό δεν έχω δει. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο ή τέλος πάντων που πρέπει να απευθυνθούμε για να μάθουμε; 

Edited by vision
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ με τα ασφαλιστικά, όμως τον τελευταίο καιρό βλέπω ότι τα πράγματα χειροτερεύουν. Μου έχουν δημιουργηθεί οι παρακάτω απορίες και θα ήθελα να τις επιβεβαιώσετε:

 

1. Το υποκατάστημα στο Περιστέρι έχει σταματήσει να είναι σε λειτουργία; Από πότε;

2. Δεν λαμβάνω πλέον (και χωρίς καμία ειδοποίηση για τον λόγο) το αυτοκόλλητο χαρτάκι του βιβλιαρίου. Αυτο σημαίνει πως γίνεται ηλεκτρονικά πλέον; Πώς πισστοποιώ σε έναν γιατρό ή φορέα πως είμαι ασφαλισμένος; Το τσεκάρουν ηλεκτρονικά;

3. Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει το παλαιό σύστημα ΤΣΜΕΔΕ με την γνωστή διαδικασία επίσκεψης - επιστροφής χρημάτων ή θα παραμείνουμε ΕΟΠΥΥ επ'αορίστου, διότι κάτι πήρε το αυτί μου..

4. Το πιο σημαντικό. Σήμερα κλείνω 2ετία για τα 100€ των γυαλιών και θέλω να αγοράσω καινούργια. Παραπάνω διάβασα πως πλέον έχει γίνει κάθε 4 χρόνια, αυτό ισχύει από κάποια ημερομηνία και μετά (εγώ το χρησιμοποιήσα τον Οκτώβρη του 2012); Στο (υπό διάλυση) site του ΤΣΜΕΔΕ αναφέρει ακόμα 2ετία!!! Τι ισχύει τελικά;

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2. Ναι γινεται ηλεκτρονικα. Το θεμα όμως είναι πως μπορει να πας σε κανα γιατρο και να σου βγει καμια μουτζα από εκει που δεν το περιμενεις. Οποτε ειτε εγγραφεσαι στο ηλεκτρονικο τσμεδε και το βλέπεις ή πας από εκει και ζητας θεωρηση. Μονο ετσι θα εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πανε να κουρευτούνε λεω εγω?......να χάσουμε μια ολόκληρη εργατομέρα για να εισπράξουμε κάααααααποια στιγμή 100 Ευρώ?!??!?!

 

Χάρισμά σας ρε!!! Εις υγείαν των ΔΥ και καλοφάγωτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

σε συνέχεια των αλλαγων που εχουν γινει και πραγματικα φαινεται οτι εχω μεινει πισω, θα ηθελα να μου πειτε που στεγαζεται πλεον το ΤΣΜΕΔΕ στην Αθηνα και αν μπορω να βγαλω το νεο βιβλιαριο εκει. Χρειαζεται κατι να εχω μαζι μου ή το βγαζουν αυθημερων; Επισης αυτες οι τραγικες τεραστιες ουρες υπαρχουν ακομα;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εοπυυ Θεσσαλονίκης, οι επιστροφές χρημάτων έχουν φτάσει στον Φεβρουάριο 2013. Οπότε μου είπαν σε 2-3 μήνες θα μπουν τα χρήματα από τα γυαλιά που είχα πάρει Μάιο 2013!

 

Το λέω για να έχουν μία τάξη μεγέθους, πόσο καιρό θα περιμένουν όσοι περιμένουν να τους μπουν χρήματα από γυαλιά οράσεως!

 

Κοντά 2 χρόνια κοινώς, όταν ασφαλισμένος του ΙΚΑ τα παίρνει σε 15 ημέρες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.