Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι ισχύει τελικά εοπυυ;


blume

Recommended Posts

Αυτά που μου είπε ο παιδίατρος προχθές.

 

Για εξέταση.

Μπορείς να κλείσεις ραντεβού σε όποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ (πρώην) θέλεις, ή να πας σε όποιο νοσοκομείο, κέντρο υγείας με 5€ εκτός άμα είναι επείγον οπότε δεν πληρώνεις.

Επίσης μπορείς να πας στους συμβεβλημένους γιατρούς, με ραντεβού απευθείας σε αυτούς, λέγοντας το μαγικό: "ραντεβού μέσω ΕΟΠΠΥ". Δεν πληρώνεις τίποτα.

Σε γιατρό μη συμβεβλημένο, πληρώνεις κανονικά και δε θα πάρεις πίσω τίποτα.

 

Για εξετάσεις.

Μπορεί να σου γράψει μία φορά το μήνα εξετάσεις και μη συμβεβλημένος γιατρός. Θα πας μετά να τις κάνεις σε συμβεβλημένο εργαστήριο. Δε χρειάζεται προέγκριση.

Προσωπικά δε το έχω ακούσει από αλλού, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ισχύει.

Οι εξετάσεις γράφονται ηλεκτρονικά.

 

 

Για φάρμακα.

Μπορεί να σου γράψει 2 συνταγές το μήνα και μη συμβεβλημένος γιατρός.

Η συνταγή είναι ηλεκτρονική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, μια ερώτηση ακόμα για τους γιατρούς:

τους συμβεβλημένους τους βρίσκουμε από την σελίδα του ευοπυυ (γιατί δε βγάζει και πολλούς) http://www.eopyy.gov.gr/MedSupplier/Index.

Τι ισχύει με τους συμβεβλημένους του εταα http://www.etaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=84 έχουν μεταφερθεί αυτόματα στον εοπυυ ή θεωρούνται μη συμβεβλημένοι?

 

Επαναλαμβάνω επίσης γιατί είναι σημαντικο ότι αν ένας ιατρός δεν είναι συμβεβλημένος δεν παίρνουμε πίσω ούτε τα 20 ευρώ της επίσκεψης. Υπάρχει κανένας που να πήγε πρόσφατα στο τσμεδε με αποδειξη μη συμβεβλημένου και να έφαγε άκυρο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ σε ωριλά μη συμβεβλημένο.....Το ήξερα βέβαια αλλά το επιβεβαίωσα....30 ευρώ επίσκεψη, δεν πήρα πίσω τίποτα.

Οι μέχρι πριν συμβεβλημένοι του ΕΤΑΑ, αν δεν είναι συμβεβλημένοι με ΕΟΠΥΥ τρώς άκυρο κατευθείαν....

Link to comment
Share on other sites

τα νέα βιβλιάρια τα παίρνεις και από περιφερειακά ΤΣΜΕΔΕ αμέσως, και έχουν λιγοτερο κόσμο. Στα κεντρικά γίνεται χαμός. Λεπτομέρεια: πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερος, κι αυτό γίνεται μόνο στα κεντρικά

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι οι συμβεβλημένοι του ΕΤΑΑ πήγαν αυτόματα στον ΕΟΠΠΥ.

Κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι έγραφε μία ανακοίνωση.

 

Για το ποιοι γιατροί είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΠΥ, από τη σελίδα του ΕΟΠΠΥ. Είναι πράγματι λίγοι...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα νέα βιβλιάρια, εγώ πήγα στης Αγίας Παρασκευής πριν από περίπου μία εβδομάδα και μου είπαν σε 20 μέρες...Αν άλλαξε κάτι τώρα δεν το ξέρω.

 

Επίσης πήγα σε γιατρό συμβεβλημένο με εοπυυ αλλά εκτός ραντεβού γιατί είχε κλείσει για το μήνα και πλήρωσα 20 ευρώ. Το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου τα πλήρωσε.

 

Τα 5ψήφια που διαφημίζουν είναι για να σου κλείσουν ραντεβού με υποκατάστημα του ΙΚΑ (τώρα και για μηχανικούς!), όχι με γιατρούς.Αυτούς τους βρίσκεις στο site του ΕΟΠΥΥ και ναι, είναι λίγοι και θα γίνουν λιγότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ντυθείτε καλά με αυτόν τον καιρό, γιατί τα 20άρικα θα πέφτουν βροχή..... :mrgreen:

 

Αν βάλεις και τα φάρμακα που πάνε από την τσέπη....άσε δεν λέει.....

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ‘

Εχω καταθέσει από τις 13 Νομεβριου αποδειξεις γιατρων ( Του ΤΣΜΕΔΕ και όχι του ΕΟΠΠΥ αλλα ηταν πολύ πριν τις 12 Νοεμβριου) καθως και αποδειξεις για γυαλια (100 ευρω) μετα παπο 3 χρονια σχεδον που ειχα παρει τα τελευταια. Ακομα δεν εχω παρει τιποτα. Αφου οι αποδειξεις είναι πριν τις 12 Νοεμβριου δεν θα επρεπε να βαλουν τα λεφτα?

Υπαρχει περιπτωση να παρω πισω τις αποδειξεις για να τις καταθεσω στην ασφαλιστικη της γυναικας μου (μεσω της δουλεια της)?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ‘

Εχω καταθέσει από τις 13 Νομεβριου αποδειξεις γιατρων ( Του ΤΣΜΕΔΕ και όχι του ΕΟΠΠΥ αλλα ηταν πολύ πριν τις 12 Νοεμβριου) καθως και αποδειξεις για γυαλια (100 ευρω) μετα παπο 3 χρονια σχεδον που ειχα παρει τα τελευταια. Ακομα δεν εχω παρει τιποτα. Αφου οι αποδειξεις είναι πριν τις 12 Νοεμβριου δεν θα επρεπε να βαλουν τα λεφτα?

Υπαρχει περιπτωση να παρω πισω τις αποδειξεις για να τις καταθεσω στην ασφαλιστικη της γυναικας μου (μεσω της δουλεια της)?

Ευχαριστω

 

Δεν έχει σημασία πότε τις κατάθεσες αλλά πότε έγινε η εξέταση. Πιστεύω θα στις εγκρίνουν απλά καθυστερούν όπως πάντα.

Νομίζω στην ασφαλιστική μπορείς να τις καταθέσεις μέτα το τσμεδε για το υπόλοιπο του ποσού (αρχικό - επιστροφή τσμεδε).

Το συνηθίζουν αυτό οι ασφαλιστικές και μάλιστα η επιστροφή είναι συνήθως μεγαλύτερη αν έχεις συμπεριλάβει και τον ασφαλιστικό σου φορέα. Στη παλία μου δουλειά που είχα ομαδική ασφάλιση ίσχυε ψάξτο με τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πότε τις κατάθεσες αλλά πότε έγινε η εξέταση. Πιστεύω θα στις εγκρίνουν απλά καθυστερούν όπως πάντα.

Νομίζω στην ασφαλιστική μπορείς να τις καταθέσεις μέτα το τσμεδε για το υπόλοιπο του ποσού (αρχικό - επιστροφή τσμεδε).

Το συνηθίζουν αυτό οι ασφαλιστικές και μάλιστα η επιστροφή είναι συνήθως μεγαλύτερη αν έχεις συμπεριλάβει και τον ασφαλιστικό σου φορέα. Στη παλία μου δουλειά που είχα ομαδική ασφάλιση ίσχυε ψάξτο με τη δική σου.

oλες οι εξετασεις ηταν πριν τις 10 Νοεμβριου (Σεπτεμβριο και Οκτωβριο). Το θεμα ειναι οτι πρωτη φορα περιμενω τοσο πολυ (30 μερες) ενω συνηθως σε 10 εργασιμες μερες τα εβαζαν τα λεφτα. Δεν ξερω ενα και σε αλλους εχουν καθυστερησει να βαλουν τα λεφτα τοσο πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.