Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι ισχύει τελικά εοπυυ;


blume

Recommended Posts

 

Επειδή δεν το κατέχω, μικτά τι είναι. Δηλαδή τι περιλαμβάνουν;

Τα μικτά είναι ο μισθός σου + υπερωρίες + εργασίες Κυριακής κλπ. Εκεί πάνω πληρώνεις ασφαλιστικές εισφορές μισθωτού (είναι άλλες του μισθωτού και άλλες οι εργοδοτικές) και ότι μείνει λέγεται "καθαρό ποσό". Αυτό το ποσό το δηλώνεις στην εφορία και με βάση αυτό φορολογείσαι. Έτσι δουλεύει στους μισθωτούς. Το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι φιξ ποσό, όπως είναι στους ελ. επαγγελματίες, αλλά είναι περίπου 22% (για την ακρίβεια 21% + 58,24 Χ 12). Πχ αν έχω μικτά 3000 Ε Χ 14 = 48000 Ε, 10778 Ε θα μου πάρει το ΤΣΜΕΔΕ για ασφλαιστικές εισφορές. Σκέψου ότι τόσο καιρό οι κρατήσεις των ελ. επαγγελματιών ήταν 3200Ε το χρόνο, δηλαδή αντιστοιχούσαν σε εισόδημα 14500 Ε , μεικτό - ετήσιο.΄Εκεί ήταν η τεράστια αδικία εις βάρος των μισθωτών μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνα με τα λεγομενα σου αντιστοιχουσαν σε 12000€ μεικτα ή 8800Ε καθαρα.

 

Η αδικια που αναφερεις ειναι σε σχεση με τους ελ. επαγγελματιες?

Οι ελ επ που εχουν μικροτερο τι να πουν?

 

Εχε επισης υποψιν οτι για να βγαλει καθαρα 8800 ο ελ επ θα πρεπει να εχει μεικτα τουλαχιστον 19000€.

Αν λαβεις υποψιν και τη διαφοορετικη φορολογικη αντιμετωπιση τοτε το χασμα μεγαλωνει ακομα μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τα λεγομενα σου αντιστοιχουσαν σε 12000€ μεικτα ή 8800Ε καθαρα.

 

Η αδικια που αναφερεις ειναι σε σχεση με τους ελ. επαγγελματιες?

Οι ελ επ που εχουν μικροτερο τι να πουν?

 

Εχε επισης υποψιν οτι για να βγαλει καθαρα 8800 ο ελ επ θα πρεπει να εχει μεικτα τουλαχιστον 19000€.

Αν λαβεις υποψιν και τη διαφοορετικη φορολογικη αντιμετωπιση τοτε το χασμα μεγαλωνει ακομα μεγαλυτερα.

Η σύγκρισή μου ήταν κυρίως με τα μπλοκάκια. Εκεί έχω συγκεκριμένο παράδειγμα με φίλο μου με μπλοκάκι που του έμεναν πολύ περισσότερα καθαρά. Φυσικά, θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα και για τους ελ. επαγγελματίες που έχουν πολύ μικρά ή καθόλου έσοδα. Εκεί ακόμα και τα 3200 ή 6500 που είναι σήμερα, είναι αδικία.
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση. Το ποσό της ασφαλιστικής εισφοράς ήταν μόνο για ΤΣΜΕΔΕ ή και για ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση. Το ποσό της ασφαλιστικής εισφοράς ήταν μόνο για ΤΣΜΕΔΕ ή και για ΙΚΑ;

Σ' αυτά που γράφω εγώ είναι και το ΙΚΑ μέσα (περίπου 4,2 %)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Διαδικασία για λογοθεραπείες, φυσιοθεραπείες, ειδικές αγωγές κλπ (παιδιά με ΔΕΠ-Υ, δυσλεξία ή παρόμοια προβλήματα):

 

1) Πας σε αναγνωρισμένο κέντρο δημόσιου νοσοκομείου και σου γράφουν ετήσια γνωμάτευση που να αναφέρει τι πρέπει να κάνει το παιδί κάθε μήνα (ισχύς 1 έτος)

2) Πας στον ΕΟΠΥΥ σε ελεγκτή, σου σφραγίζει την πρωτότυπη γνωμάτευση και στο βιβλιάριο την μεγάλη τετράγωνη σφραγίδα όπου καταγράφει τις θεραπείες του παιδιού

3) Παίρνεις ξεχωριστή απόδειξη για τις λογοθεραπείες και για τα υπόλοιπα (αυτό δεν το έχω ξεκαθαρίσει καλά ακόμα) και θέλει το πτυχίο μόνο του λογοθεραπευτή (για την πρώτη φορά)

4) Πας στο κατάστημα (στην Χαλκίδα είναι το πρώην ΟΠΑΔ) που τα χορηγεί και μαζί με αυτά υποβάλλεις και μια αίτηση και μια ΥΔ (σου δίνουν εκεί). Σου βγάζουν 12 επικυρωμένες φωτοτυπίες της γνωμάτευσης

5) Κάθε μήνα πλέον θα πηγαίνεις με μια επικυρωμένη φωτοτυπία, την απόδειξη, την αίτηση και την ΥΔ εκεί και θα σου βάζουν τα χρήματα σε λογαριασμό...

 

Αυτά γνωρίζω έως τώρα (ισχύς από 01-01-13), για τις θεραπείες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου δεν ξέρω τι θα γίνει ακόμα, το ψάχνω....Αν μάθει κανείς ας το πει ή οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία περί αυτού....

 

Την ειδική αγωγή Νοεμβρίου, την πληρώθηκα κανονικά από το ΤΣΜΕΔΕ στα μέσα Δεκεμβρίου. Την ειδική αγωγή Δεκεμβρίου, την κατέθεσα στον ΕΟΠΥΥ στις 7 Φεβρουαρίου, μόλις λίγες μέρες μετά την ένταξή μας στο νέο κλάδο παροχών. Όσοι "πρόλαβαν" να την κατάθεσουν στο ΤΣΜΕΔΕ, ακόμη περιμένουν να διαβιβασθεί... αρμοδίως στον ΕΟΠΥΥ.

 

Εγκύκλιος ΤΣΜΕΔΕ - Ένταξη στον ΕΟΠΥΥ

 

Εγκύκλιος ΕΟΠΥΥ - Δικαιολογητικά

 

Προσωπικά, συμπληρώνω ακόμη και την αίτηση από το σπίτι σε Word (scan>insert image κλπ)

Αν τα καταφέρω θα την ανεβάσω εδώ

Edited by babis_xo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το κεντρικό πήρες του Νοεμβρίου?

Του Δεκεμβρίου γιατί το πήγες ΕΟΠΥΥ? Πάλι από ΤΣΜΕΔΕ νομίζω τα παίρνουμε...

Εσύ τα πήρες του Δεκεμβρίου από ΕΟΠΥΥ?

Προσωπικά, εκτός από Νοε-Δεκ που ακόμα περιμένω, έχασα και του Ιανουαρίου γιατί δεν ήταν ξεχωριστά οι αποδείξεις λογοθεραπείες-εργοθεραπείες κλπ

Δηλαδή πάμε περίφημα....Αν δεν σταθεροποιηθεί η κατάσταση, από Σεπτέμβρη σταματάμε την ειδική αγωγή και να δούμε τι θα γίνει... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, του Νοεμβρίου τα πήρα από το κεντρικό.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, την αγωγή του Δεκεμβρίου (δηλ. πριν την 1/1/2013) θα έπρεπε να την την καταθέσω στο ΤΣΜΕΔΕ, παρ'όλα αυτά με παραπέμψανε στον ΕΟΠΥΥ επειδή

α) στην εγκύκλιο δεν αναφέρεται σαφώς(!) τι γίνεται με τα παλαιότερα της 1/1/2013 αιτήματα και

β) οι ελεγκτές του ΤΣΜΕΔΕ αρνούνται να τα εγκρίνουν επειδή δεν έχουν (λένε) επίσημη εξουσιοδότηση από τον ΕΟΠΥΥ.

 

Ο ΕΟΠΥΥ πάντως προέγκρινε και δέχθηκε του Δεκεμβρίου αλλά τρέχα γύρευε αν θα πάρουμε ποτέ χρήματα πίσω... σε κανα'χρόνο και βλέπουμε :(

 

Εάν πρόκειται για κέντρο που συστεγάζονται θεραπευτές διαφόρων ειδικοτήτων, τότε δεν χρειάζονται διαφορετικές αποδείξεις, αρκεί η (κοινή) απόδειξη να αναγράφει αναλυτικά τις θεραπείες /ώρες και να φέρει σφραγίδα /υπογραφή απ' όλους.

 

Προσωπικά εγώ (αλλά και πολλοί άλλοι γονείς απ΄οτι ξέρω) έχω κάνει συμφωνία με το κέντρο ότι θα τους δώσω χρήματα όταν με το καλό τα εισπράξω από τον ΕΟΠΠΥ. Στην αρχή τους ζήτησα να σταματήσουμε τις θεραπείες αλλά προς τιμήν τους, δεν δεχθήκανε (γνωριζόμαστε βέβαια αρκετό καιρό και ξέρουν ότι μπορούν να με εμπιστευτούν).

 

 

(*) τελικά δεν βλέπω να υπάρχει δυνατότητα επισύναψης αρχείου στο μήνυμα

Edited by babis_xo
Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά, συμπληρώνω ακόμη και την αίτηση από το σπίτι σε Word (scan>insert image κλπ)

Αν τα καταφέρω θα την ανεβάσω εδώ

 

 

Το επισύναψα εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/files/file/863-Αίτηση-ασφαλισμένου-προς-τον-ΕΟΠΥΥ/

Edited by babis_xo
Link to comment
Share on other sites

Για γυαλιά, σήμερα κατέθεσα όλα τα δικαιολογητικά στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν να υπολογίζω να πληρωθώ σε 5-10 μήνες...

Η σύζυγός μου που είναι στο ΙΚΑ, και κατέθεσε δικαιολογητικά πριν 2 εβδομάδες, της είπαν 31/5 θα μπουν τα χρήματα στον λογαριασμό της.

 

Άλλον ΕΟΠΥΥ έχουμε εμείς κι άλλον το ΙΚΑ;!  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.