Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού περι μη αυθαιρεσίας για λογαριασμό συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

Συνάδελφοι ήθελα να ρωτήσω το εξής ,

 

Για μεταβίβαση ακινήτου από κληρονομιά ζητήθηκε από τη μητέρα μου βεβαίωση μηχανικού περι μη αυθαιρεσίας.Πρόκειται για διαμέρισμα 1ου ορόφου ημιτελές (έχει πέσει όλος ο δομικός σκελετός και τοιχοποιίες) το οποίο της ανήκει εξ'ολοκλήρου, ένα μαγαζί στο ισόγειο το οποίο της ανήκει εξ'αδιαιρέτου με την αδελφή της και τέλος ο αέρας πάλι εξ'αδιαιρέτου. Υπάρχει νόμιμη άδεια οικοδομής περί το 1970 ή λίγο αργότερα εάν θυμάμαι καλά σε οικόπεδο γωνιακό εντός οικισμού και συνεχές σύστημα δόμησης εξόσον θυμάμαι. Προφανώς η μητέρα μου θέλει να τα αναλάβω εγώ για να γλυτώσει τα έξοδα. Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι :

 

1.Κόβεται αμοιβή για βεβαίωση συγγενικού προσώπου 1ου βαθμού ?

 

2. Υπάρχει πρότυπο έντυπο για τη βεβαίωση ή μόνο αυτό που τυπώνεται από το σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ ?

 

3.Για το ισόγειο που είναι εξ'αδιαιρέτου η βεβαίωση καλύπτει και τους δυο συνιδιοκτήτες ?

 

4.Το ακίνητο βρίσκεται σε απόσταση άνω των 500km και προφανώς μόνο τα έξοδα μετακίνησης κοκ είναι παρα πολλά για να το επισκεφτώ αλλά και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.Ζήτησα φώτο των όψεων, κατόψεις κτλ. για να παρω μια εικόνα. Σίγουρα θέλω να τη διευκολύνω για να δώσω τη βεβαίωση , πιστεύεται ότι με αυτά τα δεδομένα που ζήτησα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 Κοβεις οτι ποσο θελεις(100E)

 

2 η βεβαιωση απο το συστημα του τεε

 

3 η βεβαιωση αφορα το ακινητο

 

4 ναι (χαλαρωσε)

Link to comment
Share on other sites

Για αποδοχή κληρονομιάς δεν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού, εκτός εαν συνοδεύεται από γονική\ες παροχή\ες.

1. Και μηδενική αμοιβή δέχεται το σύστημα του ΤΕΕ.

2. ΤΕΕ

3. Μία βεβαίωση ανα οριζόντια ιδιοκτησία. Καλύπτει όλους τους συνιδιοκτήτες.

4. Θα καταλάβεις από τις φωτογραφίες έαν υπάρχουν αυθαιρεσίες, όπως πχ μία μεγαλύτερή πλευρά κατά 0,5μ;

Δεν είναι τόσο τραγικό το κόστος. Αν δε μπορείς να πας να μετρήσεις, ανέθεσε την αυτοψία σε έναν συνάδερφο της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται...εχει γινει αποδοχη κληρονομιας...

και έλαβε καθε κληρονομος τα δικα "του"

Αρα, μάλλον εχεις πολλες βεβαιωσεις...

αλλά, ακομα και αν δεν εγινε η αποδοχη, για την οποια δεν χρειαζεται τακτοποιηση,

οπως ειπες σκοπος ειναι η μεταβίβαση...

 

Θα δοθουν χρηματα...και ο αγοραστης πρεπει να ειναι καλυμενος...

Καποιος πρεπει οπωσδήποτε να να ελεγξει και να βεβαιώσει...και να υπογραψει οτι, ολα ειναι σωστα...

Αρα

ή θα πάς ο ίδιος

ή θα αναθεσεις σε άλλον

αυτα

σου εστειλα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και μηδενική αμοιβή δέχεται το σύστημα του ΤΕΕ.

 

Κάποιες ελάχιστες εισφορές όμως υπέρ τρίτων (ΕΤΑΑ,ΤΕΕ) δε πρέπει να κατατεθούν ?

 

4. Θα καταλάβεις από τις φωτογραφίες έαν υπάρχουν αυθαιρεσίες, όπως πχ μία μεγαλύτερή πλευρά κατά 0,5μ;

Δεν είναι τόσο τραγικό το κόστος. Αν δε μπορείς να πας να μετρήσεις, ανέθεσε την αυτοψία σε έναν συνάδερφο της περιοχής.

 

Θέλω συνάδελφε μέσω των φωτογραφιών και των σχεδίων να δώ εάν φαίνεται καμιά χοντρή παράβαση όπως ΥΔ ή ΥΚ. Σίγουρα δεν μπορώ να μετρήσω ύψος και πλάγιες αποστάσεις αλλά τώρα σε οικοδομή της δεακετίας του 70 και σε συνεχές σύστημα άντε να είμαι άτυχος να έχει φάει μέτρα από το πλάτος του δρόμου. Γιατί λες ότι το κόστος δεν θα ανέβει ? Μια αυτοψία δε θα κοστίσει ένα άλφα ποσόν ? Και τα έξοδα αυτή τη περίοδο ήταν ήδη πάρα πολλά για να μπούμε και σε άλλα.

 

Για τη βεβαίωση μηχανικού την ενημέρωσε η ίδια η συμβολαιογράφος. Προφανώς η μητέρα μου εάν θυμάμαι καλά από τη διαθήκη είχε την επικαρπία των ακινήτων που ανέφερα μέχρι να αποβιώσει η γιαγιά μου και τώρα μαζί με την αποδοχή πρέπει να μεταβιβαστεί και η πλήρης κυριότητα.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν απαιτούνται εισφορές ΦΕΜ, ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ κτλ. Μόνο ΑΠΥ κόβεις (δηλ πληρώνεις το ΦΠΑ της αμοιβής σου και στο τέλος του έτους φορολογείσαι γι' αυτή)

 

Η μόνη παράβαση που μπορείς να δεις από τις φωτογραφίες είναι εαν έχει κλείσει κανένας Η/Χ (που βέβαια δεν υπήρχε ως πολεοδομικό μέγεθος 70) ή αν υπάρχει κανένα στέγαστρο.

 

Σε περίπτωση ψευδούς βεβαίωσης, όσοι εμπλέκονται στις σχετικές συναλλαγές (δικηγόροι, συμβολαιογράφοι κ.ά.) απειλούνται με ποινή φυλάκισης μέχρι 6 μήνες και πρόστιμα μέχρι 100.000 ευρώ, ενώ οι μηχανικοί ακόμα και με αφαίρεση της άδειας άσκησης επαγγέλματος.

 

Το κόστος μίας βεβαίωσης είναι αμελητέο σε σχέση με τα υπόλοιπα έξοδα αγοράς ενός ακινήτου ή την ευθύνη που αναλαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις αυτοψία, δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για τίποτα!!! Δεν εκδίδονται οι βεβαιώσεις 4014 από ...μακριά!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν απαιτούνται εισφορές ΦΕΜ, ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ κτλ. Μόνο ΑΠΥ κόβεις (δηλ πληρώνεις το ΦΠΑ της αμοιβής σου και στο τέλος του έτους φορολογείσαι γι' αυτή)

 

Σε περίπτωση ψευδούς βεβαίωσης, όσοι εμπλέκονται στις σχετικές συναλλαγές (δικηγόροι, συμβολαιογράφοι κ.ά.) απειλούνται με ποινή φυλάκισης μέχρι 6 μήνες και πρόστιμα μέχρι 100.000 ευρώ, ενώ οι μηχανικοί ακόμα και με αφαίρεση της άδειας άσκησης επαγγέλματος.

 

Το κόστος μίας βεβαίωσης είναι αμελητέο σε σχέση με τα υπόλοιπα έξοδα αγοράς ενός ακινήτου ή την ευθύνη που αναλαμβάνεις.

 

Καταλαβαίνω συνάδελφε και τα γνωρίζω ,

 

Εφόσον κόβεται μηδενική αμοιβή , γιατί ΦΠΑ μιλάμε ?. Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ δε θα δηλωθεί μηδενικό ποσόν ?

 

Τι ποσά παίζουν συνήθως για μια βεβαίωση ? Με συναδέλφους που είχα μιλήσει σχετικά μου ανέφεραν κοντά στο 200άρι τώρα δε ξέρω εάν είναι με ΦΠΑ ή χωρίς. Αγορά ενός ακινήτου εννοείς από τρίτο πρόσωπο που λογικά θα ξαναχρειαστεί νέα βεβαίωση ? Διότι εδώ όπως προείπα αφορά ημιτελές κτίσμα πρώτου ορόφου με ολοκληρωμένο φέροντα όμως (ο δεύτερος όροφος είναι περατωμένος) το οποίο απλά έχει δηλωθεί στο Ε9 και ενδέχεται να περατωθεί μετά από κάποια χρόνια ή να πουληθεί ως έχει.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Τι ποσά παίζουν συνήθως για μια βεβαίωση ? Με συναδέλφους που είχα μιλήσει σχετικά μου ανέφεραν κοντά στο 200άρι τώρα δε ξέρω εάν είναι με ΦΠΑ ή χωρίς.

 

γιατί θα πάρεις λεφτά από τη μάνα σου? :smile:

Link to comment
Share on other sites

γιατί θα πάρεις λεφτά από τη μάνα σου? :smile:

 

Όχι ρε συνάδελφε δεν είμαι και τόσο απελπισμένος με την αναδουλειά που υπάρχει :smile:..Για να πάει άλλος εννοώ..

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.