Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού περι μη αυθαιρεσίας για λογαριασμό συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

Μαξιμε, Ξανακοίταξε τι σου γράφουν και τι συμπεραίνεις εσύ.Μη βιάζεσαι να ενημερώνεις τον "big brother"

 

Manolis έτσι όπως αναγράφεται εσύ τι συμπεραίνεις ?....στο ΤΕΕ που πήρα τλφ μου είπαν ότι πρέπει να περάσω μέσα από το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ για να συνεχίσω με τη βεβαίωση...και μάλιστα μου είπαν ότι τυπικά δεν έχω δικαίωμα να κόψω συμβολική αμοιβή έστω 10 ευρώ αλλά πρέπει να πάω εφορία και να ζητήσω απαλλαγή αμοιβής....επίσης μου είπαν ότι πέραν των εισφορών υπέρ ΤΕΕ που δε γνωρίζουν ακόμη εάν υφίστανται....κανονικά ισχύουν οι υπόλοιπες εισφορές υπέρ τρίτων δλδ ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ κτλ άρα και ΦΕΜ...Συνεπώς εδώ δύο τινά συμβαίνουν...

 

1. Πάω μέσα από στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ και μπλέκω με όλα αυτά τα γραφειοκρατικά.... που δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση ή

 

2. Κόβω απλά μια συμβολική ΑΠΥ...χωρίς να μπω σε κανένα σύστημα αμοιβών κτλ....και τυπώνω και τη βεβαίωση και ξεμπερδεύω άμεσα...

 

ΥΓ...Ποιός είναι ο big brother ???

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα είναι νόμιμο αυτό που λες ότι, μπορείς να κάνεις.

Δεν θα έχει καμία απολύτως ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι νόμιμο αυτό που λες ότι, μπορείς να κάνεις.

Δεν θα έχει καμία απολύτως ισχύ.

 

Εννοείς για το δεύτερο φαντάζομαι συνάδελφε προφανώς ....Συμφωνείς με τα λεγόμενα του ΤΕΕ περί κρατήσεων κτλ ? Εγώ πέραν του ΦΕΜ που δε ξέρω εάν πρέπει να πληρωθεί...για τα υπόλοιπα ..δλδ κρατήσεις υπερ ΤΕΕ , ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ κτλ διαφώνω καθέτως..ειδικά για τις εισφορές υπερ ΤΕΕ που έχουν καταργηθεί και επίσημα μου ανέφεραν μάλιστα ότι δεν είναι σίγουροι ακόμα , θα γνωρίζουν σήμερα ...εάν πρέπει να πληρώσω!! Έλεος δλδ...και υποτίθεται ότι αυτοί οι κύριοι και κυρίες είναι εκεί για να μας διασαφηνίζουν τα πράγματα και όχι να τα μπλέκουν περισσότερο.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

 

1. Πάω μέσα από στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ και μπλέκω με όλα αυτά τα γραφειοκρατικά.... που δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση ή

 

2. Κόβω απλά μια συμβολική ΑΠΥ...χωρίς να μπω σε κανένα σύστημα αμοιβών κτλ....και τυπώνω και τη βεβαίωση και ξεμπερδεύω άμεσα...

 

ΥΓ...Ποιός είναι ο big brother ???

 

Το 2 κάνεις και τίποτα άλλο.(οχι μηδενική)

 

 

ΥΓ. Ο "big brother" ειναι το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

2. Κόβω απλά μια συμβολική ΑΠΥ...χωρίς να μπω σε κανένα σύστημα αμοιβών κτλ....και τυπώνω και τη βεβαίωση και ξεμπερδεύω άμεσα...

 

Αυτό εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ...

 

Αφού στη βεβαίωση δε μπαίνει κωδικός αμοιβής γιατί να μη κόψω απλά ΑΠΥ ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε καταλάβω....

 

Για να βγάλεις μια βεβαίωση 4014, πρέπει να μπεις στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων 4014 και να την εκδώσεις.

Δεν χρειάζεται να μπεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και να εκδώσεις αμοιβή.

Βάζεις στο ειδικό πεδίο τη συμφωνηθείσα αμοιβή και εκδίδεις τη βεβαίωση.

Στη συνέχεια εκδίδεις ΑΠΥ και τελείωσες.

Δεν πληρώνεις εισφορές, κρατήσεις, ΦΕΜ.

Πληρώνεις μόνο το ΦΠΑ της ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέω....το ΤΕΕ βέβαια λέει άλλα...

Edited by Gousgounis
Παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέω....το ΤΕΕ βέβαια λέει άλλα...

 

Το ΤΕΕ καλά τα λέει ... για το ίδιο το ΤΕΕ... Και εμένα, εάν με ρωτήσει κάποιος "Θέλεις να σου δώσω 2% από την αμοιβή μου?" ... ΝΑΙ θα του πω και ας μην οφείλει να μου τα δώσει !!! :smile:

 

Όσο βλέπω - ακούω τέτοιες απαντήσεις από συναδέρφους (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ) που δουλεύουν μέσα στο ΤΕΕ, τόσο φρικάρω!!!

Ωραία βοήθεια μας δίνει το ΤΕΕ ρε... μπράβο του για ακόμη μία φορά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.