Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτήρηση εγκαταστάσεων με Sma


corsakias

Recommended Posts

εχω μια εγκατασταση με τρια sma. Δεν την εχω φτιαξει εγω ουτε εχω ασχοληθει με sma πριν.

Πως μπορει να γινει αυτο, αρκει να συνδεσω τους inverters με καλωδιο με ενα router, συνδεονται με το portal και μετα δημιουργω λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

, αρκει να συνδεσω τους inverters με καλωδιο με ενα router,

 

Oχι ακριβώς,

χρειάζεσαι webBox είτε ενσύρματο RS485 είτε ασύρματο Bluetooth , για κάτι τέτοιο καλύτερα θα ήταν να μιλήσεις με το serves της SMA

Υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες που πρέπει να τις διευκρινήσεις με την SMA,πάντως, είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χωρίς webbox ή χωρίς portal? Μπορείς να έχεις webbox για καταγραφικό χωρίς να συνδεθείς με το portal. Συνδέσαι τοπικά στο webbox.

 

Χωρίς webbox, μπορείς να επιτηρήσεις την εγκατάσταση με το Sunny explorer. Χρειάζεται ένας υπολογιστής με bluetooth με εγκατεστημένο το λογισμικό. Μπορείς να διαβάζεις όλες τις τρέχουσες τιμές (εντάσεις, τάσεις κλπ) να δεις διαγράμματα απόδοσης, με βάση τις τιμές που αποθηκεύει ο inverter (ημερήσια διαγράμματα για 2 μήνες και μηνιαία-ετήσια διαγράμματα πρακτικά για πάντα αν δεν κάνω λάθος) και να δεις το αρχείο συμβάντων. Επίσης, μπορείς να τραβήξεις σε csv τα παραπάνω δεδομένα των αποδόσεων και συμβάντων. Τέλος, μπορείς να παραμετροποιήσεις τους αντιστροφείς.

Link to comment
Share on other sites

Μιλτο, μπορείς με το wedconnect, συνδέεσαι κανονικά στο sannyportal και μπορείς να βλέπεις την εγκατάσταση από οπουδήποτε με την διάφορα ότι δεν μπορείς να επέμβεις για παραμετροποιήσεις ήδη οι καινούργιοι tripower TL 5-6-7-8-9 το φοράνε από τη μάνα τους (θέλεις ρουτερ)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ερώτηση ήταν διαφορετική, δηλαδή πως μπορείς να "δεις" την εγκατάσταση τοπικά, χωρίς το portal.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι σίγουρος το webconnect δεν μπορείς να το κάνεις access έτσι όπως κάνεις το webbox

το webbox αν έχει static ip ή μέσα απο DNS Services (dyndns, noip etc) μπορείς να το κάνεις access και να βλέπεις τα στοιχεία του αλλά σε λίγο primitive μορφή

ΤΟ portal είναι απαραίτητο αν θές πραγματικά να πάρεις σωστή πληροφόρηση και να κάνει και ότι διαγράμματα θέλεις, το webbox είναι τέλειο να πάρεις spot values αλλά μετά θέλει δουλίτσα να επεξεργαστείς τα CSV του. το ίδιο ισχύει και με το sunny exlporer.

Προσωπικά η βέλτιση λύση είναι WEBBOX RS485 + SD 2GB (για σποτ values και παραμετροποίηση inverter) + χρήση Sunny portal (για data analysis).

TO webconnect είναι η απάντηση της SMA στους ανταγωνιστές της αλλά θέλει δουλειά ακόμη (γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ερώτηση ήταν διαφορετική, δηλαδή πως μπορείς να "δεις" την εγκατάσταση τοπικά, χωρίς το portal.

 

Ίσως να κατάλαβα εγώ λάθος Μίλτo , σίγουρα η λύση που προτείνεις( sanny explorer Bluetooth) είναι η καλύτερη αφού κ εγώ το ίδιο κάνω με το δικό μου 10αρι, αλλά η SMA για τέτοια περίπτωση έχει το Sanny beam ποιο απλό ποιο εύχρηστο για τον παραγωγό αλλά με περιορισμένες δυνατότητες έναντι του sanny Explorer

π.χ το δικο μου απο sannyexplorer

 

 

 

TO webconnect είναι η απάντηση της SMA στους ανταγωνιστές της αλλά θέλει δουλειά ακόμη (γνώμη μου)

Ναι κ εγώ συμφωνώ σε αυτό, το wed box έχει μεγαλύτερο κόστος αγοράς από το wedconnect

 

Ή webbox bluetooth, σωστά ; Με τους Tripower που βγαίνουν με έτοιμο Bluetooth ,δεν είναι μια ευκολία;

 

Εδώ οι απόψεις διίστανται, από την εμπειρία μου σαν ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης φ/β πάρκων, κάποιοι μηχανικοί θέλουν ενσύρματη επικοινωνία , πράγμα που σημαίνει extra κόστος καλωδίου +RS485 +εργατοώρες ενώ κάποιοι άλλοι προτιμούν την ασύρματη με Bluetooth +piggy back εαν SMC

post-47725-0-16406400-1357238978_thumb.png

post-47725-0-50187200-1357239001_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Bluetooth είναι μεγάλη ευκολία αλλά ενέχει και θέματα ασφάλειας, το περιβάλλον του είναι σαφώς ποιο μοντέρνο απο του RS485, βασικά είναι το ίδιο με το Sunny Explorer αλλά εγώ επιμένω στο ενσύρματο είναι λίγο ποιο ακριβό αλλά σαφώς πολύ σταθερότερο και με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Το Sunny Explorer είναι τέλειο για 10αρι και πάρκο με onsite χρήση και επιπλέον τσαμπα αλλά αν θές να κάνεις ενδελεχή ανάλυση δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.