Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτήρηση εγκαταστάσεων με Sma


corsakias

Recommended Posts

καλησπερα με το webconnect μπορουμε να δουμε τα δεδομενα μεσω πορταλ,το θεμα ειναι οτι μου ειπαν να κανω εγκατασταση το firmware μεσω καρτας sd ,μετα απο αυτο και την συνδεση στο ρουτερ,χρειαζετε καποια αλλη ρυθμιση??

Edited by apaixtos4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα. Επανερχομαι απο εδω με το ιδιο ερωτημα

 

Θελω για μια οικιακη εγκατασταση που βρισκεται απομονωμενη απο τον εξω κοσμο να βρω μια λυση τηλεμετριας. Ο Inverter ειναι ο TRIPOWER 10000 TL της SMA αλλα : Δεν θελω λυση SMA/ Solarlog γιατι το κοστος ειναι πολυ υψηλο (αν ειναι κατω απο 200 ευρω τοτε ειμαστε οκ). Αν γνωριζεται καποιο εμπορικο προιον που να ειναι συμβατο με τον sma inverter ή καποια συνδεσμολογια που να περιλαμβανει  ενα 3g-router και να κανει την δουλεια τοτε ολα ειναι οκ.

 

Γενικα μπορει καποιος να εξασφαλισει παρακολουθηση του sma inverter σε οικιακη εγκατασταση με την εγκατασταση μιας διαταξης με κοστος κατω απο 200 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ το σπίτι διαθέτει Internet τότε έχει η SMA λύση σε αυτό το κόστος, είναι το Module webconnect αλλά απο functinality θα έχεις περιορισμένες λειτουργίες.

http://www.sma-hellas.com/el/proionta/systimata-tilemetrias/webconnect.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση αλλα δεν μου κανει σαν λυση. Το σπιτι ειναι μη κατοικισιμο και το κοστοσ για συδεση με γραμμη και internet ειναι υψηλο.

 

Ψαχνω διαθεσιμο καποιο  3g - router που να εχει ενσωματωσει καποιος ειτε σε μετρητη της ΔΕΗ ειτε σε sma inverter (το δευτερο νομιζω δεν ειναι δυνατο γιατι το προτωκολλο δεδομενων ειναι proprietary οποτε δεν θα βγαλω ακρη) και να κανει την δουλεια του με μια καρτουλα sim.

Link to comment
Share on other sites

 

 

και να κανει την δουλεια του με μια καρτουλα sim.

 

 αυτό , ναι γίνεται , μίλα με το σέρβις της  SMA , αυτοί θα σου πουν το πώς

Link to comment
Share on other sites

Νικο Νομίζω ότι αυτό απαιτεί webbox που μέσω ftp παίρνεις τα δεδομένα.

 

σχετικά με το άλλο και μέτρηση απο μετρητή ΔΕΗ να πάρεις, που υπάρχει λυση, πάλι θα θα έχεις το 3G οπότε αυτό δύσκολο να το γλυτώσεις.

 

δες και αυτό

 

http://www.ether.gr/pages/details/27

 

Αν θεωρείται διαφήμηση παρακαλώ να διαγραφεί απο κάποιον mod, δεν έχω κάποια σχέση με την εταιρία απλά το είδα ψάχνωντας

Link to comment
Share on other sites

Οντως υπαρχει Webbox με 3g λειτουργια αλλα το κοστος ειναι 700$ σε μια αναζητηση που ειχα κανει.

 

Για την λυση της ether την εχει παρει το ματι μου αλλα επειδη πουλανε service αυτο αυξανει σημαντικα το κοστος. Το ξερω οτι ζηταω κατι δυσκολο αλλα ξερω οτι το κοστος της καρτας vodafone ειναι 5 ευρω το μηνα για normal χρηση οποτε αν καποιος ειχε κανει καποια μοντα με ενα 3g ρουτερ που να στελνει σε μια ip διυεθυνση (οπως νομιζω κανετε με την παρακολουθηση με καμερες) τοτε ολα θα ηταν πιο ευκολα. Η ether (αλλα και η vodafone) σου δινουν την δυνατοτητα να λαμβανεις τα δεδομενα και η πληροφορια να αποτυπωνεται στην πλατφορμα τους αλλα το κοστος ειναι δυστυχως μεγαλο.

 

Σε καθε περιπτωση η καλυτερη λυση που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι το Solarlog στα 400 ευρω και μετα ξεγνιαστος. 

 

Ασχετο αλλα το κοστος του webconnect ποιο ειναι? οχι οτι μπορω να βαλω γραμμη απο οτε αλλα λεμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Νικο Νομίζω ότι αυτό απαιτεί webbox που μέσω ftp παίρνεις τα δεδομένα.

 

 ναι, έχεις δίκιο Γιάννη

 

 

Ασχετο αλλα το κοστος του webconnect ποιο ειναι? οχι οτι μπορω να βαλω γραμμη απο οτε αλλα λεμε τωρα

 

περιπου 150€

Link to comment
Share on other sites

ως ωρας εχετε ηδη αναφερει τη λυση η οποια κοστιζει περιπου 200€ οσο το οριο που εχει τεθει.

 

 

ΥΓ πως μπορει να αντληθουν δεδομενα απο το μετρητη της ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε νομίζω το webconnect είναι αυτό που θέλεις,

με σύνδεση 300mb/Μήνα, 3G router TP LInk 50€ (για κάτι φθηνό) και webconnect (όσο ανέφερε ο Νίκος) έχεις αυτό που θέλεις.

 

Η ΔΕΗ έχει διαδικασία όπου κάνεις αίτηση και συνδέεται καταγραφικό πάνω στον Μετρητή, την ίδια λογική έχει και η τηλεμέτρηση στα πάρκα Μέσης Τάσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.