Jump to content
ckiriako

Προτάσεις για ανθεκτικό κινητό τηλέφωνο

Recommended Posts

Χαχα...... τι ανασκαφη κανατε παιδια! Shock resistant ηταν και το 2710, και εγω εκανα το κολπο με το πεταγμα κατω στο εδαφος... Τελικα τοτε πηρα για 2η φορα το 2710. Τον ιουλιο που μας περασε το πηρα μαζι στην θαλασσα και ειχα ξεχασει να παρω μαζι αδιαβροχη θηκη να το βαλω. Να μην τα πολυλογω παει και αυτο , πηρε νερο απο το πορτακι της φορτισης :mrgreen: 
Τωρα πλεον με κινητο του 20ευρου. Κραταει και καμια 10 μερες η μπαταρια του  :mrgreen: 
Αυτο που μου εχει λειψει πολυ ειναι ο φακος που ειχε  :sad:

Με σχετικά αξιοπρεπείς επιδόσεις σύγχρονου κινητού και με κινέζικες τιμές μπορείς να βρεις τα:

Το "No.1 X6800"

To "iMan DG1" ή "Digoor DG1" που έχει και walkie talkie

Υποτίθεται ότι είναι IP67, επλίζω μόνο να μην είναι κινέζικο marketing όπως το CE που έχουν όλα κολλημένο...

• Upvote 1

ip67 και τριχες κατσαρες μετα συγχωρησεως... οτι κινεζια εχω δει εχει θυρες που κλεινουν με καπακια που εχουν o-ring για στεγανοποιηση, και ουτε εστω ενα βιδακι να κραταει το πορτακι στην θεση του. Τελειωσε δεν ξαναδινω λεφτα για κινητο. Οταν θα δωσω θα τα σκασω χοντρα να παρω κατι σοβαρο. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος κερατας κατασκευαστης δεν ακολουθει το συστημα φορτισης που εχουν υιοθετησει κατασκευαστες gps χειρος. 4 μπρουτζινες επαφες φυτεμενες στο κελυφος και στη μεση σπειρωμα για να βιδωσεις το καλωδιο usb. Πολυ απλα ειναι 100% σιγουρο και στεγανο

post-548-0-54695300-1442405205_thumb.jpgpost-548-0-34181700-1442405224.jpg

δε ξέρω αν ειπώθηκε, αλλά εγώ αγορασα ένα CAT Β100 για τη δουλειά...

Βέβαια, δεν εχει μπλιμπλικια και φανφάρες.

Εχει και σμαρτφοουν ομως, αλλά παραείναι τουβλο...Ενώ το άνωθεν ειναι το κλασσικο εξάτρυπο!

Edited by Kane
  • Upvote 1

Kane τσεκαρα λιγο φωτο απο το δικο σου (δεν εχω σκοπο να αγορασω βασικα) αλλα δυστυχως και αυτο ακολουθει το συστημα των samsung, στεγανοποιηση με βυσμα που εχει o-ring. Ειναι οκ αμα σου πεσει το κινητο σε καμια λακουβα και το βγαλεις αμεσως αλλα για να παρεις το κινητο στη βαρκα ή δεν ξερω τι ξεχνα το... Αναξιοπιστο συστημα

ντεμέκ (που λέμε οι βόρειοι) αν πέσει σε νερό δεν παθαίνει τπτ για κάποιο Χ χρονικό διάστημα και βάθος...

Τώρα τι να πώ περαιτέρω :(

Καποιες φορές που επεσε πάντως, ούτε κιχ. Θα μου πεις και το galaxy s4 που χω επεσε 2-3 φορές και μόνον εκδορές εμφάνισε.

το Caterpillar που είπε ο Zavi οπως ειδα πριν δείχνει καλό... Τιμή που είδα στο σκρουτς... καπου στα 480Ε

Όμως έχει και το πλαίσιο δύο μοντέλα δικά του (τούρβο X) αρα αν μη τι άλλο κάτι λίγο έγινε σαν προσθετη αξία και στην Ελλάδα και όχι μόνο απλή εισαγωγή.

Τιμη το ένα στα 75E

και το σμάρτ στα 179Ε

αντοχές νερό, σκόνη, τούμπα 1 με 2 μέτρα κλπ 

Δυο κάρτες, κάμερα, ραδιο, φακός κλπ

2172429.JPG

2265885_1.JPG

Edited by Didonis

Δεν ξέρω για τα κινητά, αλλά γενικά από την εμπειρία τη δικιά μου αλλά και φίλων, μακριά από τα turbo-x. Είναι πεταμένα λεφτά.

• Upvote 2

Άντε μετά να ανέβει η ελληνική παραγωγή….

Εισαγωγή και Έμποροι όλοι και τέλος…

Ποια ελληνική παραγωγή βρε Didonis; Κινέζικα είναι με τη φίρμα turbo-x. Εκτός κι αν το Πλαίσιο έχει κανένα κρυφό εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρονικών συσκευών και δεν μας το λέει.

Υ.Γ. Το ίδιο κινητό μπορείς να το βρεις σε άλλη χώρα με άλλη φίρμα απάνω του. Είναι no label προϊόντα και γίνεται παραγγελία κομματιών από Κίνα σε κάθε χώρα από διαφορετική εταιρία και με τη φίρμα έκαστης. Μπορείς κι εσύ να φέρεις με τη φίρμα Didonis, πχ.

Κάτι αντίστοιχο κάνει και η MLS, μόνο που έχει αναπτύξει δικό της λογισμικό. Κατά τ' άλλα η παραγωγή γίνεται στην Κίνα.

Edited by ted78
  • Upvote 2

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By gedoris
      Καλημέρα,
      έχω ένα κλασσικό (παλιό) θυροτηλέφωνο το οποίο θέλω να αναπροσαρμόσω (ή να βάλω κάτι νέο, αλλά σχετικά οικονομικό) προκειμένου όταν κάποιος χτυπάει το buzzer κάτω και δεν είναι κάποιος στο σπίτι να μπορώ να απαντάω απομακρυσμένα. Παρακάτω παραθέτω τα σημερινά δεδομένα και τι λύσεις έχω εξετάσει (που δεν λύνουν με τον τρόπο που θέλω το πρόβλημα).
      Το υπάρχον θυροτηλέφωνο είναι μάρκας elvox, με ένα τηλέφωνο (μονοκατοικία) και έχει ένα κουμπί που ανοίγει την εξωτερική πόρτα. Έχω δει το "ring" (www.ring.com), το οποίο είναι δικτυακό θυροτηλέφωνο και μέσω εφαρμογής μπορεί κάποιος να απαντήσει απομακρυσμένα. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να μπει μια extra συσκευή στην εξώπορτα και αυτό δεν το θέλω για να μην φαίνεται ότι δεν είναι κάποιος σπίτι.
      Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο ή μπορεί να προτείνει κάποια λύση?
    • By Engineer
      Τη νέα εφαρμογή αγοράς χρόνου στάθμευσης μέσω κινητού παρουσίασε ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης. Πρόκειται για την εφαρμογή myAthensPass, που αλλάζει όλα τα δεδομένα στο παρκάρισμα στην πόλη.
      «Αξιοποιούμε την τεχνολογία για να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη σε απλά, βασικά θέματα καθημερινότητας. Κάνουμε πράξη τη δέσμευσή μας για καλύτερες και περισσότερες ψηφιακές υπηρεσίες για κατοίκους και επισκέπτες, όπως ακριβώς ανακοινώσαμε με την παρουσίαση του οδικού χάρτη», δήλωσε ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης.
      Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, με την εφαρμογή myAthensPass, ο οδηγός μπορεί να αγοράσει ηλεκτρονικά, πιο γρήγορα και πιο εύκολα, χρόνο στάθμευσης για το αυτοκίνητό του. Η νέα εφαρμογή του δήμου Αθηναίων, έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ενσωματώνει στην καθημερινότητα των χρηστών την ευκολία της διαδικασίας, την αξιοπιστία και την αμεσότητα των πληρωμών, προσφέροντάς τους όλα όσα χρειάζονται για να παρκάρουν μέσω του κινητό τους τηλεφώνου.
      Η εφαρμογή ξεκίνησε να λειτουργεί πιλοτικά πριν από περίπου ένα χρόνο και σταδιακά επεκτάθηκε σε όλο το δίκτυο ελεγχόμενης στάθμευσης στην Αθήνα. Αφορά 10.500 θέσεις ελεγχόμενης στάθμευσης, 5.000 θέσεις για μόνιμους κατοίκους, 3.500 θέσεις για επισκέπτες και περίπου 2.000 για μοτοσυκλέτες και μοτοποδήλατα.
      Τα βήματα είναι απλά:
      Εγκατάσταση: Αναζητήστε το myAthensPass στο Playstore της Google (Android) ή στο Appstore της Apple (iOS) και εγκατάστησέ τη στο smartphone σου. Εγγραφή & Είσοδος: Ακολουθήστε τις οδηγίες και συμπληρώστε τα στοιχεία που θα ζητηθούν, ώστε να δημιουργήσετε τον λογαριασμό σας. Προσθήκη κάρτας αγορών: Επιλέξτε ανάμεσα σε credit (πιστωτική), debit (χρεωστική) και prepaid (προπληρωμένη) κάρτα. Αγορά εισιτηρίου: Αγοράστε το επιθυμητό ποσό από 0,5€ έως 20€. Ενεργοποίηση στάθμευσης: Εντοπίστε τη θέση σας στον χάρτη, επιλέξτε τον χρόνο στάθμευσης (30’-180’), σημειώστε τον αριθμό πινακίδας του οχήματός σας. Ο οδηγός ενημερώνεται με push notification, 10’ πριν λήξει ο χρόνος στάθμευσης, ώστε να τον ανανεώσει με μία μόνο κίνηση, σε περίπτωση που το επιθυμεί!
      View full είδηση
    • By Engineer
      Τη νέα εφαρμογή αγοράς χρόνου στάθμευσης μέσω κινητού παρουσίασε ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης. Πρόκειται για την εφαρμογή myAthensPass, που αλλάζει όλα τα δεδομένα στο παρκάρισμα στην πόλη.
      «Αξιοποιούμε την τεχνολογία για να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη σε απλά, βασικά θέματα καθημερινότητας. Κάνουμε πράξη τη δέσμευσή μας για καλύτερες και περισσότερες ψηφιακές υπηρεσίες για κατοίκους και επισκέπτες, όπως ακριβώς ανακοινώσαμε με την παρουσίαση του οδικού χάρτη», δήλωσε ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης.
      Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, με την εφαρμογή myAthensPass, ο οδηγός μπορεί να αγοράσει ηλεκτρονικά, πιο γρήγορα και πιο εύκολα, χρόνο στάθμευσης για το αυτοκίνητό του. Η νέα εφαρμογή του δήμου Αθηναίων, έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ενσωματώνει στην καθημερινότητα των χρηστών την ευκολία της διαδικασίας, την αξιοπιστία και την αμεσότητα των πληρωμών, προσφέροντάς τους όλα όσα χρειάζονται για να παρκάρουν μέσω του κινητό τους τηλεφώνου.
      Η εφαρμογή ξεκίνησε να λειτουργεί πιλοτικά πριν από περίπου ένα χρόνο και σταδιακά επεκτάθηκε σε όλο το δίκτυο ελεγχόμενης στάθμευσης στην Αθήνα. Αφορά 10.500 θέσεις ελεγχόμενης στάθμευσης, 5.000 θέσεις για μόνιμους κατοίκους, 3.500 θέσεις για επισκέπτες και περίπου 2.000 για μοτοσυκλέτες και μοτοποδήλατα.
      Τα βήματα είναι απλά:
      Εγκατάσταση: Αναζητήστε το myAthensPass στο Playstore της Google (Android) ή στο Appstore της Apple (iOS) και εγκατάστησέ τη στο smartphone σου. Εγγραφή & Είσοδος: Ακολουθήστε τις οδηγίες και συμπληρώστε τα στοιχεία που θα ζητηθούν, ώστε να δημιουργήσετε τον λογαριασμό σας. Προσθήκη κάρτας αγορών: Επιλέξτε ανάμεσα σε credit (πιστωτική), debit (χρεωστική) και prepaid (προπληρωμένη) κάρτα. Αγορά εισιτηρίου: Αγοράστε το επιθυμητό ποσό από 0,5€ έως 20€. Ενεργοποίηση στάθμευσης: Εντοπίστε τη θέση σας στον χάρτη, επιλέξτε τον χρόνο στάθμευσης (30’-180’), σημειώστε τον αριθμό πινακίδας του οχήματός σας. Ο οδηγός ενημερώνεται με push notification, 10’ πριν λήξει ο χρόνος στάθμευσης, ώστε να τον ανανεώσει με μία μόνο κίνηση, σε περίπτωση που το επιθυμεί!
    • By Engineer
      Κατά τη διάρκεια ελέγχων που έγιναν από 758 συνεργεία της Τροχαίας, σε όλη την Ελλάδα, από τις 21 έως τις 27 Μαΐου, στο πλαίσιο του στοχευμένου προγράμματος «παράβαση της εβδομάδας», σε 9.381 οχήματα βεβαιώθηκαν 1.826 παραβάσεις.
      Οι 748 από αυτές αφορούν σε χρήση κινητού τηλεφώνου και οι 1.078 σε μη χρήση ζωνών ασφαλείας.
      Οι περισσότερες παραβάσεις σημειώθηκαν στο οδικό δίκτυο της Αττικής (168), του Ηρακλείου Κρήτης (85), των Σερρών (49), της Κορινθίας (34), της Θεσσαλονίκης (33) και της Ηλείας (33).
      Όπως επισημαίνει το αρχηγείο της ΕΛΑΣ, οι έλεγχοι συνεχίζονται με αμείωτη ένταση και στόχο την πρόληψη και τον περιορισμό των σοβαρών τροχαίων ατυχημάτων, καθώς και την αναβάθμιση του επιπέδου οδικής ασφάλειας.

View full είδηση
    • By Engineer
      Κατά τη διάρκεια ελέγχων που έγιναν από 758 συνεργεία της Τροχαίας, σε όλη την Ελλάδα, από τις 21 έως τις 27 Μαΐου, στο πλαίσιο του στοχευμένου προγράμματος «παράβαση της εβδομάδας», σε 9.381 οχήματα βεβαιώθηκαν 1.826 παραβάσεις.
      Οι 748 από αυτές αφορούν σε χρήση κινητού τηλεφώνου και οι 1.078 σε μη χρήση ζωνών ασφαλείας.
      Οι περισσότερες παραβάσεις σημειώθηκαν στο οδικό δίκτυο της Αττικής (168), του Ηρακλείου Κρήτης (85), των Σερρών (49), της Κορινθίας (34), της Θεσσαλονίκης (33) και της Ηλείας (33).
      Όπως επισημαίνει το αρχηγείο της ΕΛΑΣ, οι έλεγχοι συνεχίζονται με αμείωτη ένταση και στόχο την πρόληψη και τον περιορισμό των σοβαρών τροχαίων ατυχημάτων, καθώς και την αναβάθμιση του επιπέδου οδικής ασφάλειας.

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.