Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτροδότηση τακτοποιημένου αυθαιρέτου


karapapas2

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Χρειάζεται να ηλεκτροδοτηθεί τακτοποιημένος χώρος (γκαρσονιέρα) 30 τ.μ. που βρίσκεται στην πυλωτή οικογενειακού κτηρίου τριών οροφοδιαμερισμάτων που ανήκουν σε εμένα (1ος όροφος) και στα δυο μου αδέλφια (ο 2ος και ο 3ος). Η γκαρσονιέρα αυτή (κατοικεί η ηλικιωμένη μητέρα μου) παίρνει από τότε που χτίστηκε ρεύμα από το δικό μου διαμέρισμα του 1ου ορόφου αλλά τώρα επιθυμώ να αποκτήσει δικό της μετρητή. Η τακτοποίηση έγινε από εμένα (έγγραφα στο όνομά μου και αποδείξεις πληρωμής) και υποτίθεται πως ο χώρος μου ανήκει εφόσον αυτή ήταν η βούληση των γονιών μου. Ο ένα αδελφός συναινεί και το αναγνωρίζει ο άλλος όμως ισχυριζόμενος πως το τακτοποιημένο πρώην αυθαίρετο βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο και του ανήκει το ένα τρίτο αυτού, με απείλησε πως αν ηλεκτρολόγος προχωρήσει την διαδικασία θα φέρει την αστυνομία!!! Έχω μείνει με την υπογραφή της πολεοδομίας στην δική μου άδεια οικοδομής που επιτρέπει την ηλεκτροδότηση (και την υδροδότηση) και τον ηλεκτρολογο standby...

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η βούληση των γονιών σου είναι αποτυπωμένη σε κάποιο συμβόλαιο ή είναι προφορική;

Η πυλωτή είναι πάντοτε κοινόχρηστη εκτός αν περιγράφεται αλλιώς σε κάποιο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

σωστά, αλλά, το ερωτημα ειναι,

εάν  δικαιουται να ζητησει να παρει ρευμα, αυτος που τακτοποιησε ενα χωρο στην πυλωτη σαν "χώρο κατοικιας".

Εάν ναι, θα παρει το ρευμα του. [Συμφωνα και με όσα αναφερθηκαν  πιο πανω]

Ο αδελφος που "αντιδρα" μπορει να κάνει όσες ενεργειες οριζει ο νομος.

Η αστυνομια δεν εχει καμμια σχεση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

το ερωτημα ειναι,

εάν  δικαιουται να ζητησει να παρει ρευμα, αυτος που τακτοποιησε ενα χωρο στην πυλωτη σαν "χώρο κατοικιας".

Εάν ναι, θα παρει το ρευμα του. [Συμφωνα και με όσα αναφερθηκαν  πιο πανω]

Έχει το δικαίωμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ!Δεν υπάρχει συμβόλαιο που να αποτυπώνει τη βούληση των γονιών μου ακριβώς επειδή η γκαρσονιέρα χτίστηκε παράνομα και η τακτοποίηση έγινε μεταγενέστερα. (Καλή τη πίστη άφησαν προφορική εντολή την οποία αναγνωρίζει ο ένας αδελφός και μου παραχωρεί ευχαρίστως το μερίδιό του, θα πρέπει φυσικά να αναλάβει συμβολαιογράφος γι'αυτό). Ωστόσο το θέμα πράγματι συνοψίζεται στο εάν μπορώ να προχωρήσω στη ρευματοδότηση εφόσον το δικαίωμα δίνει και η πολεοδομία! Όπως ανέφερε ο κύριος Dimitris GM, δεν ζητώ να κάνω συμβόλαιο ιδιοκτησίας,ρευματοδότηση ζητώ!!Λογικά δεν είναι δυο διαφορετικά πράγματα?(Ευχαριστώ πάρα πολύ!)

Edited by Χαρά2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σε οριζόντια ιδιοκτησία Α' ορόφου, η οποία δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ποτέ, έχει γίνει υπαγωγή-Περαίωση στις διατάξεις του Ν.4495/2017 για εσωτερικούς εξώστες, παραβάσεις κατηγορίας 3 και παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό προυπολογισμό. Η Ο.Α. του ακινήτου έχει εκδοθεί το 2005 και είχε θεωρηθεί για ηλεκτροδότηση από την οικία ΥΔΟΜ μόνο για το ισόγειο (οριζόντια ιδιοκτησία). Η επίβλεψη, για το μηχανικό που είχε αναλάβει την επίβλεψη, έχει εξοφληθεί από τον ιδιοκτήτη και υπάρχει παραστατικό. Σε επικοινωνία που είχα με το συνάδελφο, για να συντάξει την Υπεύθυνη Δήλωση-Τεχνική Έκθεση ηλεκτροδότησης, μου ανέφερε ότι πρέπει να εκδώσω εγώ, που έχω κάνει την υπαγωγή, βεβαίωση μέσω συστήματος ΤΕΕ για σύνδεση με δίκτυα Κοινής Ωφέλειας, ώστε να ηλεκτροδοτηθεί ο Α' όροφος (οριζόντια ιδιοκτησία). Ο Δήμος που βρίσκεται το ακίνητο, για να θεωρήσει με σφραγίδα ηλεκτροδότησης, μου ζήτησε Τεχνική Έκθεση περαίωσης του επιβλέποντα Μηχανικού, ότι υπαγωγή σε νόμο των αυθαιρέτων έχει γίνει και βεβαίωση από των σύνδεσμο των Υδραυλικών. Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 10:32 ΜΜ, Χαρά2 said:

Χρειάζεται να ηλεκτροδοτηθεί τακτοποιημένος χώρος (γκαρσονιέρα) 30 τ.μ. που βρίσκεται στην πυλωτή οικογενειακού κτηρίου τριών οροφοδιαμερισμάτων......

H ρύθμιση έγινε με τη συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών του ακινήτου; Αν όχι, τότε έχετε πρόβλημα, κακώς κάνατε τη ρύθμιση και απλώς λύσατε το "πολεοδομικό" σας πρόβλημα. Τίποτε παραπάνω. Ο συνιδιοκτήτης - αδελφός σας έχει κάθε δικαίωμα να σας αναγκάσει να το γκρεμίσετε (απλώς δεν το γνωρίζει ακόμα).... Πρότεινω να τα βρείτε πάση θυσία!!! Αν χρειαστεί δώστε του και χαρτζιλίκι κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

H ρύθμιση έγινε με τη συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών του ακινήτου; Αν όχι, τότε έχετε πρόβλημα, κακώς κάνατε τη ρύθμιση και απλώς λύσατε το "πολεοδομικό" σας πρόβλημα. Τίποτε παραπάνω. Ο συνιδιοκτήτης - αδελφός σας έχει κάθε δικαίωμα να σας αναγκάσει να το γκρεμίσετε (απλώς δεν το γνωρίζει ακόμα).... Πρότεινω να τα βρείτε πάση θυσία!!! Αν χρειαστεί δώστε του και χαρτζιλίκι κ.λπ.

 

Η ρύθμιση έγινε με την συναίνεσή όλων,ευτυχώς. Το ακίνητο ηλεκτροδοτήθηκε νόμιμα και έτσι θα παραμείνει. Νόμιμο αλλά κοινόχρηστο πλέον.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχει γίνει τακτοποίηση σε κλειστό ισόγειο γκαράζ που έγινε κατοικία . Αυτή έγινε με τον 3843/10 .

Ο ιδιοκτήτης ζητάει να πάρει νέο μετρητή δεη . Τους πήγε την δήλωση του 3843 με τις τρείς σφραγίδες , αλλά του είπαν ότι θέλουν βεβαίωση σύνδεσης με τους νόμους των αυθαιρέτων . 

Αυτό πως πρέπει να γίνει ? 

Να ενταχθεί στον 4495 ως αυθαίρετο με αφαίρεση του προστίμου που έχει πληρώσει , ή να ενταχθεί ως βεβαίωση μεταβίβασης ώστε και στις δύο περιπτώσεις να βγαίνει η βεβαίωση σύνδεσης .

Θα ήταν καλό αν κάποιος έχει κάνει ήδη την διαδικασία να μου το αναφέρει , γιατί οι του δεδηε είναι λίγο προβληματικοί στην επικοινωνία . 

Link to comment
Share on other sites

βασιλη,

 που τον βρηκες παλι αυτον που σου ζηταει να μπεις σε  νεες τακτοποιησεις;;;;

https://www.michanikos.gr/forums/topic/19255-δικαιολογητικά-για-ρευματοδότηση-με-ν-38432010/page/3/

υγ

βρε, μηπως εννοει ως προς τα δικαιολογητικα;;;;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.