Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρόβλημα στην εξαερωση σωμάτων πάνελ θερμανσης


jova

Recommended Posts

έδειχνε 1,6 ... μπήκε στο 2.2 και έστρωσε ... τωρα αν το 2,2 είναι σωστό δεν το ξέρω , προς το παρόν θα μείνει εκεί και στο μέλλον μάλλον θα γίνει αλλαγή με νέο μανόμετρο και τα παρεμφερή του

Link to comment
Share on other sites

έδειχνε 1,6 ... μπήκε στο 2.2 και έστρωσε ...

 

το 1,6 που έδειχνε ήταν πρίν το άναμα του λέβητα (~ 20οC) ή σε πλήρη λειτουργία της εγκατάστασης (~ 85οC)

 

Αν η στατική πίεση του δικτύου είναι μικρότερη από 1,5bar (~ 15 m) τότε το κλειστό δοχείο διαστολής πρέπει να είναι ρυθμισμένο στα 1,5 bar (αρχική πίεση του δοχείου που βγαίνει από το εργοστάσιο) και σ’ αυτή την πίεση να προσθέσεις ~ (0,7 - 0, 8-) bar που είναι η αύξηση της πίεσης λόγω διαστολής του νερού της εγκατάστασης (από τους 15 0C - 850 C) , συνεπώς η τελική πίεση (όταν το θερμόμετρο του λέβητα θα δείχνει τους 850 C) θα πρέπει να ανέρχεται στα 2,2 – 2,3 bar

Άρα :

1η πιθανή αιτία είναι η χαμηλή πίεση στο δίκτυο λόγω μικρής πίεσης στο δοχείο διαστολής

2η το δοχείο διαστολής να μεγαλύτερο από το απαιτούμενο

3η ......................

4η .......................

 

Για μένα είναι χαμηλή η πίεση στο δίκτυο, που αφήνει να εννοηθεί ότι έχει βάλει δοχείο διαστολής μεγαλύτερο από το απαιτούμενο

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου τι θέλεις να πεις με αυτό....και αναρωτίεμαι οι υπόλοιποι μηχανολόγοι του φόρουμ γιατί δεν μιλάνε.

Dib παιξε με αυτό το πρόγραμμα βάζοντας ότι στατικά και ότι θερμοκρασίες θέλεις μήπως και σταματήσεις να επιμένεις σε κάτι που δεν πρέπει να επιμένεις....

http://www.gvarv.gr/edu/expT.htm

Tο πρόγραμμα τρέχει μόνο με internet explorer.

Δεν ξέρω γιατί παραθέτεις τα παραπάνω που είχες γράψει και σου είπα ότι είναι ΛΑΘΟΣ

 

Για αυτό ξαναγράφω.

Το δοχείο διαστολής είναι απο τα λίγα εξαρτήματα στο λεβητοστάσιο που όσο μεγάλο και να είναι δεν επηρεάζει αρνητικά την εγκατάσταση παρά μόνο την τσέπη του ιδιοκτήτη. Ίσως θα έλεγα το μεγάλο δοχείο έχει και προτερήματα.

Η στατική πίεση δεν μετριέται από την σωλήνα της προσαγωγής αλλά τον πάτο του λέβητα.

Αν η υψομετρική διαφορά είναι μικρότερη του 1.5bar τότε αφαιρούμε αέρα από το δοχείο.

Στην περίπτωση του φίλου αν θεωρήσουμε ότι η υψομετρική διαφορά είναι 12 μέτρα τότε με στο αυτόματο σε κρύα εγκατάσταση στο 1,6 είμαστε μια χαρά. Αρκεί το μανόμετρο να δείχνει σωστά.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου τι θέλεις να πεις με αυτό...

 

Θέλω να πω, πως απ' την αρχή ως 1η επιλογή (για το φαινόμενο του γκλου - γκλου) είχα βάλει την χαμηλή πίεση στο δίκτυο

 

Επίσης να σου πω οτι είσαι ο μοναδικός υδραυλικός-μηχανικός (απο όσους γνωρίζω) που κατέχουν σε βάθος την ρευστο-θερμοδυναμική των συστηματων θερμανσης και δηλώνω δημοσίως οτι ''σου βγάζω το καπέλλο''

Μακάρι όλοι οι υδραυλικοί να ήταν στο επίπεδο σου, θα είχαμε να αντιμετωπίσουμε πολύ λιγότερα προβλήματα

Αλλά δυστηχώς δεν .......

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλά....αλλά να ξέρεις ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα από μαθηματικά και αυτό με πονάει....

Ρευστομηχανική χωρίς μαθηματικά δεν γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Ο όγκος του δοχείου διαστολής, σύμφωνα με τις νέες οδηγίες, δίνεται από την εξίσωση:

 

VE = VA n / 100

 

όπου:

VE όγκος του δοχείου διαστολής (σε λίτρα),

VA συνολικός όγκος της εγκατάστασης (σε λίτρα),

tm μέγιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία της εγκατάστασης σε °C και n = 0,31 + 3,9x10-4 tm2.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους σας για τις απόψεις και το ενδιαφέρων σας για την επίλυση του προβλήματος.. στην αρχή τρόμαξα μήπως φταίνε οι θερμοστατικές κεφαλές .... που τελικά διαπιστώνω ότι βοηθάνε πολύ στην εξοικονόμηση της ενέργειας .. πιστεύω θα κάνω πολύ γρήγορα την απόσβεση ...επίσης και ο ψηφιακός θερμοστάτης χώρου!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.