Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Παράλογες απαιτήσεις" συμβολαιογράφων και πως τις αντιμετωπίζουμε...


Recommended Posts

@avgoyst 

Υπάρχει στο έντυπο υπολογισμού κτισμάτων Κ9 (ΑΑΠΑ) που αναφέρει ότι ανοικτά κτίσματα θεωρούνται όσα έχουν τουλάχιστον 2 πλευρές ανοικτές. Γι αυτό στο ζήτησε, προκειμένου να μην το εισάγει στον προσδιορισμό αντικειμενικής αξίας.

Τα σημεία υδροληψίας έχουν νόημα και εξετάζονται στα γήπεδα εκτός σχεδίου όπου και πάλι, εφόσον στο τοπογραφικό δεν αποτυπώνεται, δεν αναγράφεται και δεν δηλώνεται αριθμός σημείου (ενεργού ή μη) υδροληψίας (ΕΜΣΥ), η συμβ/φος έτσι και αλλιώς βάζει τον πωλητή να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση  ότι δεν υπάρχει σημείο υδροληψίας. Δεν είναι υποχρέωση του μηχανικού, εφόσον βεβαίως δεν αποτυπώνεται κάποιο σημείο τέτοιο (πχ πηγάδι,κλπ).

Για την περί δασικών δήλωση και πάλι  στις περιοχές εκτός ορίων οικισμών και εκτός σχεδίου πόλης. Διαφορετικά το μόνο που μπορείς να γράψεις είναι ότι ανήκει σε περιοχή εκτός ανάρτησης (αν όντως είναι μια τέτοια περιοχή).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τους περισσότερους συμβολαιογράφους έχω τσακωθεί, δεν υπάρχει περίπτωση, εκτός από 1. Ευτυχώς έχω βρει αυτή τη μία κ συνεννοούμε για να βγάλω άκρη κ με τους υπόλοιπους.

Μου έχει τύχει συμβολαιογράφος που έβγαλε το χαρακάκι του για να μετρήσει τις διαστάσεις που έχω στην κάτοψη, να δει αν είναι σωστές αχα0χ0α0χα0, μου έχει τύχει κ συμβολαιογράφος που μου είπε να αλλάξω τις διαστάσεις που έχω μετρήσει..., άλλος να αλλάξω την τεχνική έκθεση του 4178,  μια άλλη με έβαλε να κάνω 10 τοπογραφικά κ μετά μου είπε α τελικά δεν τα χρειάζομαι γιατί είναι αποδοχή κληρονομιάς.... δηλαδή οκ τι να λέμε τώρα τραγικές καταστάσεις.

Πάντως όντως τους στέλνουν άπειρες οδηγίες απ'το σύλλογο με διάφορα τρελά που πρέπει να κάνουν. Αλλά δεν γίνεται να σπάνε εμάς τα νεύρα μας, εγώ τους βάζω πια να μου γράψουν ακριβώς χαρτάκι με το τι θέλουν, αναλυτικά κ βάση νόμου. Οτιδήποτε τρελό τύπου άλλαξε τα τετραγωνικά κ τις τεχνικές εκθέσεις, τους στέλνω να πάνε να βρουν άλλο μηχανικό (που δεν βρίσκουν σχεδόν ποτέ, οπότε τελικά συντονίζονται).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, avgoust said:

Επίσης σε τ.ε. κάτοψη και τοπογραφικό  αναγράφω και το εμβαδόν του για να ξέρει και ο πιθανός ελεγκτής και τι τακτοποιήθηκε .

Κακώς έγραψες το εμβαδόν του στεγάστρου.... Αρκούν οι στα σχέδια αναφερόμενες διαστάσεις αυτού.... Σκεφτόμαστε πονηρά...

4 ώρες πριν, avgoust said:

Επίσης  επειδή δεν έχει κυρωθεί ακόμα η πράξη εφαρμογής θέλει 
2. Υπ. δήλωση στο τοπογραφικό ότι δεν είναι δασική έκταση !! Το εντός σχεδίου !
3. Υπ.δήλωση ότι δεν υπάρχει σημείο υδροληψίας. 

Να μην τα γράψεις! Να εξηγήσεις στον πελάτη σου ότι, είναι παράλογες απαιτήσεις (παπαριές) του συμβολαιογράφου... Να τον εκθέσεις.... Να κάνεις θέμα.... Να ζητήσεις να στο φέρει γραπτά.... Σε τελική ανάλυση να βρει άλλον μηχανικό.... Μην τον καλομαθαίνεις (ούτε τον πελάτη, ούτε τον συμβολαιογράφο)!!! Μακροπρόθεσμα σε συμφέρει περισσότερο....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα έκανες καλά.και εγώ το ίδιο κάνω. Όλο μου φέρνουν εγκυκλίους του συλλόγου του λέγοντας ακολουθώ αυτό. Σε μια ( είχα κέφια) έβγαλα μια εφημερίδα και της είπα και εγώ ακολουθώ αυτό. Τι θα γίνει;

Και το έκοψε...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας,

έκανα ένα τοπογραφικό στην Αττική -κυρίως δραστηριοποιούμαι Μεσσηνία- όπου βρίσκομαι εντός ΖΟΕ Μεσογείων. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να γράψω τα παρακάτω

1.αν υπάρχει σημείο υδροληψίας ( είδα παραπάνω την απάντηση του Pavlou)

2.αν υπάγεται σε Οργανισμό Εγγείων Βελτιώσεων

3.αν είναι εντός ζώνης των 500 μ από κάποιο οικισμό, κάτι το οποίο δε με απασχόλησε λόγω ΖΟΕ.

4.γράφω γεωτεμάχιο, ενώ μου τονίζει πως πρέπει να γράφω οικόπεδο ή αγροτεμάχιο ( που δεν είναι κόπος απλά το λέω)

Διευκρίνησε ότι τα χρειάζεται για τον υπολογισμό της αξίας του γεωτεμαχίου.

Είναι λογικά; Σχετικά με τη ζώνη των 500 μ , αν χρειάζεται, πρέπει να βρω όρια οικισμών προ 23 και σχέδια πόλης που ίσχυαν το 77; ή επειδή είναι για υπολογισμό αξίας πάνε με τα σημερινά όρια;

 

Link to comment
Share on other sites

θελει να συμπληρωσει αυτα τα  παρακατω στοιχεια

[και μονον απο μηχανικο μπορει να τα παρει]

 

εντυπο ααγης.pdf

εσυ διαβαζεις και αυτο

ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΑΓΗΣ σε περιοχές εντός Γ.Π.Σ.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

Ευτυχώς οι αποστάσεις επειδή είναι για αξία, πάνε από τα ισχύοντα όρια από ότι είδα. 

Edited by Afi8ionado
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συμβολαιογράφος μου ζητάει σε τοπογραφικό εκτός σχεδίου  να συμπληρώσω :

"αν υπάρχουν ή όχι στο αγροτεμάχιο οπωροφόρα δένδρα και αν υπάρχουν πόσα και τι είδους; Η συγκεκριμένη πληροφορία που θα πρέπει να συμπεριλάβετε είναι φορολογικού ενδιαφέροντος και ζητείται από την εφορία.

2αν υπάρχει ή όχι ενεργό ή ανενεργό σημείο υδροληψίας, αν υπάρχει θα αναφέρετε και τον κωδικό ΕΜΣΥ"


1. Από που προκύπτει ότι υποχρεούμαι να γράψω εγώ ο μηχανικός αριθμό και είδος οπωροφόρων ?

2. Αφού ΔΕΝ δείχνω σημείο υδροληψίας ( γιατί δεν υπάρχει ) είμαι υποχρεωμένος να κάνω ΚΑΙ δήλωση ότι δεν υπάρχει ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει ότι υπάρχει υποχρέωση όταν δεν υπάρχουν... Αν υπάρχουν αναφέρονται...αν δεν αναφέρονται δεν υπάρχουν... Τόσο απλά..

2.Για τη σύνταξη κάθε συμβολαίου μεταβίβασης, δωρεάς, γονικής παροχής, αποδοχής κληρονομίας ή σύστασης εμπραγμάτου δικαιώματος που αφορά στο ακίνητο που πραγματοποιείται υδροληψία, πρέπει να προσκομίζεται από τον ενδιαφερόμενο το πιστοποιητικό εγγραφής του εν λόγω σημείου υδροληψίας στο Ε.Μ.Σ.Υ. ή να αποτυπώνεται στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει το συμβόλαιο ο κωδικός εγγραφής στο Ε.Μ.Σ.Υ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.