Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Κάνε μου την τιμή να χρησιμοποιήσεις τη δική μου από τα downloads του site. Εγώ αυτήν χρησιμοποιώ, αυτή θα ανεβάσω στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ χωρίς απολύτως καμία αλλαγή και αυτή θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και στο μέλλον. Θα τη βρεις εδώ http://www.michaniko...

Εγω, βασικα, τροποποιησα κατατι το συμφωνητικο σου, προσθετοντας καποια εξτρα σημεια, βασει των οδηγιων του ΤΕΕ, για παν ενδεχομενο

Το μονο που αφαιρεσα ηταν το θεμα των κρατησεων που δεν αφορα το συμφωνητικο, εκει που ελεγε ποσα θα πληρωσω και που, ειδικα αφοτου καταργηθηκε η απαιτηση κρατησεων υπερ ΤΕΕ

 

Απο κει και υστερα, αυτη τη φορμα χρησιμοποιω για ρυθμισεις αυθαιρετων, ενω για ΠΕΑ εχω κατι πολυ πιο απλο, ενα δισελιδο με 2-3 βασικα σημεια μοναχα.

 

Τα συμφωνητικα που ΘΑ κανω απο δω και εφεξης για δουλειες που ΘΑ περνανε απο συστημα αμοιβων ΤΕΕ (βλ αυθαιρετα) ΘΑ τα ανεβαζω στο συστημα, οσο κι αν μου τη σπαει το σκαναρισμα 4 σελιδων σε pdf

 

Τα συμφωνητικα που εχω κανει για δουλειες που εχω κανει, ακομα κι αν περνουσαν απο το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ δεν προκειται να τα ανεβασω επ ουδενι....

 

Δε θα παιζει μαζι μου και με τη δουλεια μου ο καθε κρατικοδιαιτος συνδικαλιστης....

Και εντολες δεχομαι απο ΝΟΜΟΥΣ και οχι απο ιδιωτικες οδηγιες....

 

Τελος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πες τα ...Χρυσόστομε!!!

 

Στην "πρότυπη" σύμβαση που έχω ανεβάσει στα downloads του site, έκανα κάποιες διορθώσεις - συμπληρώσεις που θεωρώ απαραίτητες (λαμβάνοντας υπόψη ό,τι από τις οδηγίες του ΤΕΕ θεωρώ "νόμιμες" και "απαραίτητες" και την ξανανέβασα. Ελπίζω σύντομα θα εγκριθεί από τους αρμόδιους και θα είναι στη διάθεση όλων όσων έχουν επιλέξει να την χρησιμοποιούν.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερη ερώτηση:

Πηγαίνετε τα συμφωνητικά ανά τρίμηνο στην εφορία μαζί με συγκεντρωτικό πίνακα?

Εγώ σταμάτησα να κάνω συμφωνητικά από τις αρχές του χρόνου και ρωτώντας τότε στη ΔΟΥ μου μου είχαν απαντήσει ότι δεν υπάρχει υποχρέωση κατάθεσης.

 

Και εν πάσει περιπτώσει, πέρα από τη διασφάλιση των δύο πλευρών, σε τί άλλο εξυπηρετεί ένα συμφωνητικό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν τα πηγαίνουμε στην εφορία. Δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση.

Θα τα υποβάλλουμε με αναλυτική κατάσταση στη ΓΓΠΣ όπως ορίζει ο νόμος (του 2011 ανεστάλη η υποβολή τους, του 2012 μάλλον κάπου στον ερχόμενο Φεβρουάριο).

Είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε συμφωνητικό βάσει του Ν.3919/2011.

Και ναι, το σημαντικότερο είναι ότι, μας διασφαλίζουν (και εμάς και τους πελάτες μας) έναντι οτιδήποτε που μπορεί να συμβεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω διαφωνώ κάθετα με την αποστολή των Ιδιωτικών συμφωνητικων!

πρέπει επιτέλους να σοβαρευτούνε, δεν μπορεί κάθε μέρα να προκύπτει και κάτι νέο! Μία νέα απαίτηση! ¨ημαρτον!

εγω δεν πρόκειται να ανεβάσω κανένα ιδιωτικό συμφωνητικό!

 

 

εγω κάνω συμφωνητικά αλλά δεν τα πηγαίνω στην ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τι συμφωνητικά και βλακείες, εγώ δεν κάνω τίποτα. Δηλαδή σε τι με διασφαλίζει το συμφωνητικό (πχ για 400-500€) όταν για να διεκδικήσω την αμοιβή μου πρέπει να δώσω >1000€ σε δικηγόρους;

Είναι γελοίοι, έπρεπε να βάλουν ένα όριο πχ πανω από 5-6000€ να γίνονται συμφωνητικά. Να έχει και νόημα το πράγμα...

Κατα τα άλλα ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΦΕΜ μόνο όταν ζητούνται απο δημόσια αρχή.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι διαβάζω μέχρι τον Μάρτιο οι νόμιμες αμοιβές θα είναι παρελθόν .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Η σύνταξη των συμφωνητικών είναι απαραίτητο στοιχείο για όλες τις οικονομικές συμφωνίες τόσο

για την εξασφάλιση των συμφερόντων του κάθε συμβαλλόμενου όσο και για φορολογικούς λόγους.

Μην ξεχνάμε οτι για όσους ασχολούνται με δημόσια έργα- μελέτες αυτό είναι ρουτίνα.

Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε αφού έχει θεσμοθετηθεί με το Ν.3919/2011 και κατά την γνώμη μου δεν πρέπει.

Το περίεργο με αυτή την ανυπόγραφη, ανυπόστατη και θολή οδηγία είναι γιατί επιμένει τοοοοσο πολύ στην αναφορά στις νόμιμες

αμοιβές οι οποίες έρχονται σε αντίθεση με το σημερινό πνεύμα του νόμου και τη λειτουργία της αγοράς.

Είναι προφανές οτι το μόνο που κάνει είναι να δημιουργεί σκόπιμα σύγχυση και αναστάτωση στον κακομοίρη τον ιδιώτη μηχανικό και όχι

να ρυθμίσει ένα πολύ εύκολο θέμα. Γιατί?

Κατά την άποψή μου το ΤΕΕ αφού απέτυχε παταγωδώς με τις ''κινητοποιήσεις'' του να κερδίσει το 2% κλπ μέσω της νομοθετικής οδού προσπαθεί

τώρα να κάνει ''αντάρτικο'' ή ''αντίσταση'' μέσω όμως των μελών του. Ουσιαστικά μας αναγκάζει με αυτό τον τρόπο να μην προσαρμοστούμε στη νέα εποχή

αλλά να λιμνάζουμε σε απαρχαιωμένες διατάξεις ...προς όφελος ποιών? Και επιπλέον επειδή είναι παντελώς ανίκανο να προστατέψει τα μέλη του,ρίχνει τη μπίλια

κι όπου κάτσει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.