Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι η γραφειοκρατία στην Ελλάδα δεν έχει τελειωμό! Για να κάνεις π.χ. μια ενεργειακή επιθεώρηση που τα λεφτά που θα πάρεις είναι ουσιαστικά μεροκάματο εκτός από την διαδικασία την επιθεώρησης (που είναι η δουλειά σου) έχεις να μπεις στο σύστημα του ΤΕΕ, να φτιάξεις τις αμοιβές, να στηθείς στην ουρά της Εθνικής Τράπεζας για να καταθέσεις την αμοιβή και πλέον έχουμε και το συμφωνητικό μαζί με το υδατογράφημα να τα φτιάξεις να στα υπογράψει ο πελάτης να τα σκανάρεις και να τα ανεβάσεις στο σύστημα........ Ούτε σπίτι να αγόραζες τόση χαρτούρα......... Γιατί δηλαδή να μην δίνεις στον πελάτη μόνο την απόδειξη παροχής? Για ποιο λόγο να κάνεις όλα αυτά εφόσον πλέον υπάρχει η συμφωνηθείσα αμοιβή και παίρνεις ότι θέλεις? Γιατί να μας κάνουν συνέχεια τη ζωή μας όλο και πιο δύσκολη?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τράπεζα δεν πας για την κατάθεση αμοιβής και προσωπικά δεν υπογράφει ο πελάτης μου τον υπολογισμό αμοιβής του ΤΕΕ γιατί δεν τον ενδιαφέρει και προφανώς δεν τον υποβάλλω στο σύστημα.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή στέλνεις τον πελάτη σου να πάει στην Τράπεζα? Το υδατογράφημα το χρειάζεται το λέει στις οδηγίες στο site του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν πάει Τράπεζα για ΠΕΑ. Εκτός αν η αμοιβή είναι πάνω από 1500€, οπότε μιλάμε για πολύ καλό μεροκάματο ....

Οι οδηγίες του ΤΕΕ, στο συγκεκριμένο θέμα, είναι γραμμένες εκεί που δεν πιάνει μελάνι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τόσο καιρό μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά.

 

Το "υδατογράφημα" ε(ννοείτε την αναφορά αμοιβών που φτιάχνει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ) την σώζετε στον υπολογιστή σας και μετά απλώς την ανεβάζετε πάλι στο σύστημα μαζί με το συμφωνητικό ?

 

Η αναφορά χρειάζεται υπογραφή του πελάτη

 

Άκυρο τώρα το είδα ότι όντως χρειάζεται και η υπογραφή του πελάτη στην αναφορά.....Τελικά το κάνετε αυτό ? Βάζετε τον πελάτη να υπογράφει την αναφορά και μετά την σκανάρετε ? :shock:

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν πάει Τράπεζα για ΠΕΑ. Εκτός αν η αμοιβή είναι πάνω από 1500€, οπότε μιλάμε για πολύ καλό μεροκάματο ....

Οι οδηγίες του ΤΕΕ, στο συγκεκριμένο θέμα, είναι γραμμένες εκεί που δεν πιάνει μελάνι...

 

Που το λέει ότι μόνο πάνω από 1500 ευρώ πας για κατάθεση στην τράπεζα? Τότε γιατί σου βγάζει εντολή πληρωμής?

 

Επειδή τόσο καιρό μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά.

 

Το "υδατογράφημα" ε(ννοείτε την αναφορά αμοιβών που φτιάχνει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ) την σώζετε στον υπολογιστή σας και μετά απλώς την ανεβάζετε πάλι στο σύστημα μαζί με το συμφωνητικό ?

 

Η αναφορά χρειάζεται υπογραφή του πελάτη

 

Άκυρο τώρα το είδα ότι όντως χρειάζεται και η υπογραφή του πελάτη στην αναφορά.....Τελικά το κάνετε αυτό ? Βάζετε τον πελάτη να υπογράφει την αναφορά και μετά την σκανάρετε ? :shock:

 

Από ότι έχω καταλάβει τυπώνεις την αναφορα - υδατογράφηγμα το υπογράφεις και εσύ και ο πελάτης και το ανεβάζεις.

 

Από ότι έχω καταλάβει τυπώνεις την αναφορα - υδατογράφηγμα το υπογράφεις και εσύ και ο πελάτης και το ανεβάζεις.

 

Μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει. Ούτε συμφωνητικά έκανα γιατί θεωρούσα ότι θα καταργηθεί, αλλά τώρα κάνω.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι τραγικό....τόσο καιρό δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ο πελάτης πρέπει να υπογράφει την αναφορά αμοιβών μας. Είναι γελοίο.

 

Στην πολεοδομία που πήγα για μία άδεια μου ζητήσανε συμφωνητικό και αναφορά αμοιβών στον έλεγχο φορολογικών αλλά όχι υπογεγραμμένη από τον πελάτη η αναφορά ! Ήμαρτον ρε ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να υπογράφουν οι πελάτες τις αναφορές έργου.

Απλώς στη σύμβασή μας να υπάρχει το εξής σε εμφανές σημείο: "Αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας αποτελεί η αναφορά του έργου με Α/Α 656589 από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ".

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να υπογράφουν οι πελάτες τις αναφορές έργου.

Απλώς στη σύμβασή μας να υπάρχει το εξής σε εμφανές σημείο: "Αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας αποτελεί η αναφορά του έργου με Α/Α 656589 από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ".

 

 

Στις έγγραφες συμφωνίες που συνάπτουν οι μηχανικοί θα προσαρτάται

υποχρεωτικά ως παράρτημα η αναφορά υπολογισμού των νόμιμων αμοιβών

όπως υπολογίζονται από το σύστημα του ΤΕΕ, θα έχει συμπληρωμένες τις

συμφωνηθείσες αμοιβές ανά μηχανικό και θα φέρει υπογραφές από τα

εμπλεκόμενα μέρη (συμμετέχοντες μηχανικοί και αναθέτοντες/ιδιοκτήτες).

 

 

Η έγκυρη ηλεκτρονική καταχώρηση θα συνίσταται από την συνδυασμό του

υπολογισμού αμοιβών και την υποβολή ψηφιοποιημένου και

υπογεγραμμένου αντιγράφου της έγγραφης συμφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.