Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Αν μιλας για το κελι στο συστημα αμοιβων, θα βαλλεις ολο το ποσο.

Αν μιλας για τη λιστα που θα παει στη ΔΟΥ ή το συμφωνητικο, θα βαλλεις μονο τη δικη σου αμοιβη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά στέλνουμε στη ΔΟΥ τον πίνακα με τα συμφωνητικά ή όχι;

Νομίζω πως ηλεκτρονικά δεν γίνεται αλλά μήπως πρέπει να πάμε τον πίνακα οι ίδιοι;

Εσεις τι κάνατε;

Να πάω να ρωτήσω στη Δ.Ο.Υ μου;

... βαρέθηκα να μην ξέρω ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! ... ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ηρέμησε και μην τα παίρνεις όλα στα σοβαρά γιατί δεν είναι.

Να σκεφτείς μόνο την περίπτωση που αν κατά τύχη μάθεις εσύ μόνο τι σου γίνεται, η μοναξιά σου μετά θα είναι απέραντη και θα αισθάνεσαι ξένος μέσα στην ίδια σου την χώρα.

Χώρια που θα χαλάσεις και την ωραία ατμόσφαιρα που δημιουργήσαμε όλοι οι άλλοι που ψάχνουμε εδώ και χρόνια να μάθουμε τι μας γίνεται πιστεύοντας στο όνειρο και όχι στην πραγματικότητα... :shock:

Edited by terry
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν συνεργάτες μηχανικοί (τοπογράφος,μηχανολόγος κλπ),στην συμφωνηθείσα αμοιβή στην δήλωση του ΤΕΕ βάζουμε το σύνολο των αμοιβών, ή την αμοιβή αυτου που υποβάλει την δήλωση ?

 

Στο ΤΕΕ όταν είχα πάρει τηλέφωνο για παρόμοια περίπτωση, μου ανέφεραν να γίνει ένα κοινό συμφωνητικό για το σύνολο που να αναφέρει μέσα την αμοιβή του καθ' ενός και να υπογραφεί το ίδιο από όλους...

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια σωστή λύση. Υπάρχουν όμως και πολλές άλλες σωστές παραλλαγές αυτής...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ όταν είχα πάρει τηλέφωνο για παρόμοια περίπτωση, μου ανέφεραν να γίνει ένα κοινό συμφωνητικό για το σύνολο που να αναφέρει μέσα την αμοιβή του καθ' ενός και να υπογραφεί το ίδιο από όλους...

 

Καλό ειναι αυτό αλλά νομίζω δεν θα το έχει κάνει ούτε ένας στους δέκα.Θα ήταν πολύ απλό να είχαν ενημερώσει επίσημα και με σαφήνεια πως πρέπει να γίνουν τα πράγματα για να μην προσπαθούμε να κάνουμε τους μάγους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει το ΤΕΕ δεν είναι εφαρμόσιμο στο σύνολο.

Το συμφωνητικό ποιος το φτιάχνει; Ο μηχανικός αφού αυτός έχει την υποχρέωση κατάθεσης.

Πως λοιπόν ο αρχιτέκτονας μηχανικός θα ξέρει τι θα συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης με τον τοπογράφο μηχανικό ή τον ηλεκτρολόγο μηχανικό ή τον πολιτικό μηχανικό, ώστε να συντάξει το συμφωνητικό;

Πως θα συνταχθεί ένα συμφωνητικό για όλους τους εμπλεκόμενους όταν ακόμα δεν ξέρουμε τις απαιτήσεις της μελέτης επάρκειας ή της ΤΕ μηχανολόγου, ώστε να υπολογισθεί η αμοιβή αυτών και να μπει στο συμφωνητικό;

Αυτοί στο ΤΕΕ έχουν την εντύπωση πως είναι ΟΑ και δεν φτάνει αυτό αλλά πως είμαστε ακόμα στην εποχή των ελαχίστων αμοιβών.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ηρέμησε και μην τα παίρνεις όλα στα σοβαρά γιατί δεν είναι.

Να σκεφτείς μόνο την περίπτωση που αν κατά τύχη μάθεις εσύ μόνο τι σου γίνεται, η μοναξιά σου μετά θα είναι απέραντη και θα αισθάνεσαι ξένος μέσα στην ίδια σου την χώρα.

Χώρια που θα χαλάσεις και την ωραία ατμόσφαιρα που δημιουργήσαμε όλοι οι άλλοι που ψάχνουμε εδώ και χρόνια να μάθουμε τι μας γίνεται πιστεύοντας στο όνειρο και όχι στην πραγματικότητα... :shock:

respect θα διαβάζω το μήνυμα σου κάθε πρωινό για να ξεκινάει όμορφα και χαλαρά η μέρα μου σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.