Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Και του 2011.... (αν και δεν χρειάζονταν).

 

Πηρες σαν σημειο αναφορας την 1.7.2011 ή υπεβαλες ολοκληρη τη "χρηση 2011"?

 

Επισης: Εχετε γυρισει σε "οριστικη υποβολη" τις παλιες αμοιβες που το ΤΕΕ γυρισε αυτοματως σε "Ενδιαμεση υποβολη"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηρες σαν σημειο αναφορας την 1.7.2011 ή υπεβαλες ολοκληρη τη "χρηση 2011"?

 

Ναι

 

 

Επισης: Εχετε γυρισει σε "οριστικη υποβολη" τις παλιες αμοιβες που το ΤΕΕ γυρισε αυτοματως σε "Ενδιαμεση υποβολη"?

 

Όχι, δεν ασχολήθηκα καθόλου, ούτε πρόκειται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την άποψη πως τα ιδιωτικά συμφωνητικά θεσπίστηκαν με τον 3919 μόνο για να κατοχυρωθούν οι δύο πλευρές της σύμβασης. Η μία πλευρά για να εξασφαλίσει να πληρωθεί, η άλλη πλευρά να εξασφαλίσει να γίνει η απαραίτητη δουλειά.

Εάν ο σύλλογος υδραυλικών έκανε ανάλογη παρέμβαση με αυτήν του ΤΕΕ, τότε θα θεσπιζόταν ανάλογη σύμβαση για υπηρεσίες υδραυλικού με νόμιμη αμοιβή και αντίστοιχη έκπτωση κλπ

Γιατί να είναι υποχρεωτικές οι συμβάσεις όταν κάνεις έκπτωση, όταν σε όλα τα άλλα επαγγέλματα που κάνουν παροχή υπηρεσιών δεν υπάρχουν;

Δεν προκύπτει άμεσα υποχρέωση για συμβάσεις. Το μόνο επιβεβλημένο προς το παρόν είναι η αποστολή στην ΓΓΠΣ της ετήσιας ψηφιοποιημένης λίστας . Αυτό και μόνο. Αφού όμως κι αυτό πέρνει διαδοχικές παρατάσεις, μάλλον πάει για κατάργηση. Αφού δηλώνουμε την έκπτωση ηλεκτρονικά, τότε το ΤΕΕ (και κατόπιν το Κράτος) έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

Εγώ προσωπικά: Δεν έχω κάνει καμία σύμβαση. Δεν έχω μιλήσει σε κανέναν πελάτη για σύμβαση. Μόνο κοιτάζω να πέρνω προκαταβολή. Εξασφαλίζομαι μόνος μου. Κάνα 2 φορές που την έχω πατήσει, δεν θα με γλίτωνε η σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός....ούτε εγώ έχω κάνει ποτέ συμβάσεις. Μάλλον για εκφοβισμό είναι για να έχουμε να λέμε....Και φυσικά ΜΟΝΟ στους μηχανικούς πάντα, να μην ξεχνιώμαστε,

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση της οικοδομικής αδείας απαιτείται:

Συμβόλαιο και πιστοποιητικό υποθηκοφύλακα

Τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης

Αρχιτεκτονικά σχέδια

Στατική και μηχανολογική μελέτη

....

....

Οπς λάθος νόμιζα οτι blog αφορούσε μηχανικούς!!!

 

Θέλουμε 2 ώρες να φτιάξουμε ένα τοπογραφικό και 3 ημέρες να καταθέσουμε όλες αυτές τις @ί@ες που ζητάνε...

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβάσεις μας εξασφαλίζουν! Μη γελάτε! Το θέμα είναι σοβαρό: αν ο άλλος είναι λαμόγιο και περιμένεις από το ΤΕΕ να περάσουν 3, 4 χρόνια για να σου διορίσουν δικηγόρο και άλλα 2 με 3 να οριστεί η δικάσιμος, μάλλον το αδίκημα θα έχει παραγραφεί και αν γίνει η δίκη πάλι δύσκολα θα αποζημιωθείς. Οι περισσότεροι "γίνονται" άποροι. Ο μόνος τρόπος για να πληρωνόμαστε είναι να είμαστε απόλυτοι στις πληρωμές. Εγώ αφού την έπαθα 2 φορές, θέτω απόλυτες ημερομηνίες πληρωμής αλλιώς δε συνεχίζω. Από τότε δεν έχω καμία οικονομική απώλεια από μελέτες που έχω αναλάβει. Βέβαια έχω χάσει αρκετές, αλλά δεν πειράζει γιατί αντί να δουλεύω δωρεάν πήγα και κανένα ταξιδάκι και εν πάσει περιπτώσει δεν είχα άγχος αν θα πληρωθώ ή όχι. Αυτοί που δε θέλουν να πληρώσουν από την αρχή φαίνονται όσο και αν δε θέλουμε να το πιστέψουμε....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, πως οι οι συμβάσεις σε εξασφαλίζουν αλλά μόνο αυτό. Δεν υπάρχει κατά τα άλλα υποχρέωση για συμβάσεις.

Όποιος αισθάνεται ασφάλεια με την σύμβαση θα πρέπει να την κάνει. Όχι γιατί την ζητάει το ΤΕΕ ή το Υπ.Οικονομικών. Εγώ δεν αισθάνομαι παραπάνω ασφάλεια με την σύμβαση, από ότι με μία προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε σείς..Δηλάδή στον γιατρό υπογράφεις κανένα συμφωνητικό μπας και μετά την εξέταση την σκαπουλαρεις; Η μήπως σε άλλους επαγγελματίες; Εμένα κανείς δεν τόλμησε να μην με πληρώσει. Καιστην τελική ας είναι προαιρετικές, όχι σώνει και καλά συμφωνητικό. Αυτά είναι σαχλαμάρες του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.