Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Το να καθήσει κάποιος υπάλληλος να κατεβάσει ένα-ένα τα συμφωνητικά για τον κάθε ένα μηχανικό, είναι τόσο απίθανο όσο να κάτσει υπάλληλος της εφορίας να ελέγξει μία-μία τις αποδείξεις του καθενός πέρισυ που τις δίναμε στα τσουβάλια...Γι'αυτό και άλλαξε το σύστημα, τώρα τις κρατάμε για εκφοβισμό μπας και... :mrgreen:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα και καλη χρονια να εχουμε ολοι με υγεια και ελπιδα!!

Επειδη ακρη δε μπορω να βγαλω θα ρωτησω μηπως βγαλω απο εδω μεσα που γενικα βοηθιεμαι πολυ..

Εχω κανει το 2012 3ρυθμισεις αυθαιρετων για τις οποιες εχω κανει συμφωνητικο και το εχω καταθεσει στο ΤΕΕ.Πηαγινα στην εφορια και δεν το δεχοταν και μου ελεγε τελη του 2012 θα κανετε λιστα και θα τα καταθεσετε ηλεκτρονικα μολις ανοιξει η φορμα απο το tAXIS. Αυτη την απαντηση επαιρνα μεχρι και τον Νοεμβριο του 2012.

Εχω δώσει και βεβαιωσεις για αγοραπωλησιες για τις οπιες εκανα συμφωνητικα αλλα δεν τα κατεθετα στο ΤΕΕ λογω του οτι δεν υπαρχει νομιμη αμοιβη ασχετως που το ΤΕΕ ΤΚΜ ελεγα να τα καταθετουμε και να βγαζουμε αμοιβες απο το συστημα αμοιβων.. Τ πηγαινα στην εφορια λοιπον αλλα παλι δεν τα δεχοταν και η απαντηση ηταν η ιδια ''ηλεκτρονικα να τα καταθεσετε στο τελος του ετους''..

Τωρα ετοιμαζω τη λιστα για την εφορια..

Ποια συμφωνητικα θα βαλω????

Μονο αυτα των ρυθμισεων που εχω καταθεσει στο ΤΕΕ για να συμφωνουν τα 2 συστηματα???

'η και τις βεβαιωσεις???γιατι στο ΤΕΕ θα φαίνονται 3 εργα αφου 3 συμφωνητικα εχω καταθεσει εκει ενω στην εφορια θα φαινονται 23 (3 για ρυθμισεις και 20 για βεβαιωσεις??)

Μηπως θα ηταν καλυτερο να μην εμφανισω τα συμφωνητικα των βεβαιωσεων???Αλλα για ολες τις βεβαιωσεις εχω κοψει αποδειξη κι εχω πληρωσει ΦΕΜ...

ΒΟΗΘΕΙΑ...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα με τα συμφωνητικά για τη ΓΓΠΣ έχει 2 στήλες.Μια αυτή που έχουν σταλεί και στο ΤΕΕ και μια που δεν έχει πάει στο ΤΕΕ.Υπάρχει και υπόδειγμα της φόρμας.Το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου το στειλεις??δηλαδη θα βαλω στη μια (αναλογη) στηλη τα 3 που εχουν κατατεθεί στο ΤΕΕ και στην 2η αυτα που δεν εχουν κατατεθεί το Τεε δηλαδη τα συμφωνητικα των βεβαιωσεων?Μετα αυτες τις λίστες θα τις κανουν οι 2 φορεις αντιπαραβολη 'η οχι??? μην μας τρεχει μετα το ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ manoli gon.

στην αριστερη στηλη βαζω οσα εχω ηδη καταθεσει και στο τεε το 2012 και στην δεξια τα συμφωνητικα που δεν εχουν κατατεθεί πουθενα?στο τεε δεν καταθετουμε αναλογη λιστα?

ειχα ακουσει πως πρεπει να ειναι ιδια και στους 2 φορεις..δεν γινεται να φαινονται 3 στο τεε πχ και 13 στην εφορια ασχετως που εχουν βαλει αυτες τις 2στηλες..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή βλέπω ότι ο μπούσουλας όλων καταλήγει στο να μην ασχολούμαστε με τα συμφωνητικά των βεβαιώσεων, επισημαίνω ότι μπορεί στο υπόδειγμα της σχετικής ΥΑ να υπάρχει διαχωρισμός συμφωνητικών σε αυτά που πάνε στο ΤΕΕ ή όχι (η οποία ΥΑ δεν εφαρμόστηκε φυσικά όπως ξερουμε) αλλά από το Ν. 3919 πουθενά δεν προκύπτει ότι υπάρχουν έγγραφες συμφωνιες που δεν "πάνε" στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά ποιες θεωρούνται οι υπηρεσίες για τις οποίες

δεν υπάρχει υποχρέωση κατάθεσης σύμβασης στο ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι λέγεται και έχω καταλάβει...για οποιαδήποτε υπηρεσία μηχανικού χρειάζεται να κατατεθεί συμφωνητικό...Από εκεί και πέρα ο καθένας πράτει όπως το αντιλαμβάνεται....Πχ εγώ δεν έχω ανεβάσει για ΠΕΑ....

 

ΥΓ..Μας σκίσανε Πανάθα...

Link to comment
Share on other sites

αρχισα να διαβαζω για το ανεβασμα των συμβασεων στο προγραμμα αμοιβών και ξαγνικά αγχωθηκα....

πρέπει ή μαλλον έπρεπε να είχαμε καταθέσει τα ιδ.συμφωνητικά στο ΤΕΕ;

θυμάμαι κάτι συζητήσεις από τα παλιά αλλά είχα μεινει οτι τα κραταμε στο συρτάρι μεχρι να μας τα ζητήσουν....λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.