Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

To A/A έργου.

 

Μια ερώτηση: Έχω πληρεξούσιο από έναν πελάτη μου που είναι στο εξωτερικό προς την αδερφή του. Στην εξουσιοδότηση και στις υπεύθυνες δηλώσεις που θα κάνω θα αναφέρω το όνομα της αδερφής του. Θα αναφέρω σε αυτές και τον αριθμό πληρεξούσιου. Το πρόβλημα μου είναι ότι στην Υ.Δ. γράφει δηλώνω ότι ".......'. Η αδερφή του θα δηλώνει για τον πελάτη μου; Έτσι γίνεται;

 

Συγνώμη σε λάθος θέμα έγραψα. Θα το μεταφέρω στο σωστό σημείο. Παρακαλώ οι διαχειριστές να το διαγράψουν. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα συμφωνητικα αναφέρουμε το Α/Α Έργου ή το Α/Α Αναφοράς ?

 

Ρωτάω γιατί στο συμφωνητικο γράφει " η αναφορά του έργου με Α/Α...... απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ".

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε στην αναθεση του εργου θα πρεπει να γραφει πανω τον Α/Α εργου;;

 

εγω εβαζα τους πελατες να υπογραφουν την ΥΔ που υπαρχει και εδω στο φορουμ και στην οποια αναφεροταν οτι μ αναθετουν το εργο...

 

τωρα γτ αλλαζουν τα πραγματα και τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση που έχεις κάνει με τον κάθε πελάτη σου θα πρέπει να "συνοδεύεται" από την "αναφορά έργου" του συστήματος αμοιβών ή οποία αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι αυτής, σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΤΕΕ.

Προσωπικά στις παλιές συμβάσεις που είχα κάνει πρόσθεσα στο πάνω μέρος κάθε μιάς την εξής φράση: "...Αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας αποτελεί η αναφορά του έργου με Α/Α 656589 από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ" και τις ανέβασα όπως "απαιτούν" στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Δεν έκανα απολύτως τίποτε άλλο...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εβαζα τον πελατη να μου υπογραψει ενα ιδιωτικο συμφωνητικο (στο οποιο αναγραφεται και η συμφωνηθεισα αμοιβη), οπως επισης και μια υπευθυνη δηλωση με την οποια αναλαμβανω το εργο (αναθεμα το εργο..) (η οποια ΥΔ θελει γνησιο υπογραφης, αλλα πανω δεν αναγραφω συμφωνηθεισα αμοιβη)

 

 

ποιο απο τα δυο πρεπει να ανεβασω, αφου πρωτα το συμπληρωσω με αυτο που ανεφερες εσυ;

 

και μεχρι ποτε πρεπει;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Την εξουσιοδότηση προς το μηχανικό (υπεύθυνη δήλωση που λες) πρέπει ν' ανεβάσεις στο σύστημα των δηλώσεων.

Τη σύμβαση με τον πελάτη (συμφωνητικό) καθώς επίσης και την "αναφορά έργου" (από το σύστημα αμοιβών σε τελική υπαγωγή) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, πρέπει να τα ανεβάσεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Όσα έχουν ημερομηνία 2012 άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Όσα έχουν ημερομηνία 2012 άμεσα!

Γιατί άμεσα? Όχι ότι είναι κακό να το κάνει αλλά προς τι η βιασύνη όταν δεν έχει δοθεί προθεσμία από το ΤΕΕ και από ΓΓΠΣ μεριά δεν διακρίνεται τίποτα στον ορίζοντα.
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να μην κάνουμε απολύτως τίποτα, όπως και πέρσι.....

Μπορεί όμως όπως και πέρσι (αρχικώς) να ζητηθεί έως 20.2. να ανέβει η κατάσταση με τις έγγραφες συμφωνίες των μηχανικών για το 2012. Μετά θα κλείσει. Άρα....

 

Αν δεν ανεβάσεις κάποια τότε το ΤΕΕ θα στείλει γι' αυτή την νόμιμη αμοιβή. Οπότε έμπλεξες....

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το μεσοπρόθεσμο (νόμος του κράτους πλέον) το ΤΕΕ θα καταργηθεί το 2015. Αν το ρισκάρω και δεν ανεβάσω τίποτα σε αυτά τα δύο χρόνια, θα πάθω μετά τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην βγάλει άκρη το ΤΕΕ με την εφορία!!!!

 

Εγώ ούτε συμφωνητικά ανεβάζω ούτε τίποτα....

Έκοψα απόδειξη για την δουλειά που έκανα??Πλήρωσα το ΦΕΜ και το ΦΠΑ που αναλογούσε??Δηλώνω όλα τα παραπάνω στην εφορία?? Τι θέλει και ανακατεύεται το ΤΕΕ? Νταβατζής μου είναι?

Συνάδελφοι, μην συμμετέχετε με τέτοιο ζήλο στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ....Μια φούσκα είναι που θα σκάσει και αυτή...Το απόλυτο θέτατρο του παραλόγου...

Όταν υπήρχαν οι ελάχιστες και το 2% του ΤΕΕ, τότε είχε λόγο ύπαρξης το ΤΕΕ με το πρόγραμμα των αμοιβών. Τώρα που καταργήθηκαν τα παραπάνω, ποιος ο λόγος ύπαρξης του?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.