Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Συμφωνουμε ολοι σχετικα με το νταβατζηλικι του ΤΕΕ.

Αλλα οσοι διαφωνειτε με τη συνταξη συμφωνητικου, διαβαστε τον Ν3919.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν αναφέρεσαι σε μένα, τον έχω διαβάσει τον νόμο από την 1η μέρα που βγήκε απλά λόγω ειδικότητας οι περισσότερες δουλειές (τοπογραφικά συμβολαίων, δικαστηρια, κτηματολόγιο) δεν περνάνε απο κανένα σύστημα ΤΕΕ κλπ. οπότε και δεν κάνω τίποτα. Μόνο ΑΠΥ.

Σε περιπτώσεις τοπογραφικών για 4014 ή αδειών κάνω και συμφωνητικά.

Αλλά όπως και να το κάνουμε είναι αστείο να κάνεις συμφωνητικό για 300-400-500€ πόσο μάλλον για μικρότερα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν αναφερομουν μονο σε σενα.

Αφου εχεις διαβασει το Ν3919, πες μου που αναφερει οτι συμφωνητικα γινονται μονο σε περιπτωση που περνας απο συστημα αμοιβων.

Εγω δεν το εχω βρει.

Το εχουμε συζητησει πριν 1+ χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο νόμος αναφέρεται σε κάθε εργασία μηχανικού και στην αρχή είχαμε όλοι προβληματιστεί αν πρέπει να γίνονται σε όλες τις περιπτώσεις.

Μάλιστα το τοπικό ΤΕΕ στην αρχή ζητούσε τις συμβάσεις να κατατίθενται εκεί. Μετά το πήρε πίσω και λέει κρατήστε τις στα συρτάρια μέχρι να δούμε τι θα γίνει και αν σας ζητηθούν ποτέ τις δίνετε.

Γελοιότητες δηλαδή. Ούτε τις λίστες στείλαμε στην ΓΓΠΣ ούτε στο ΤΕΕ ούτε πουθενά.

Στην τελική ας μας πουν ότι για κάθε ΑΠΥ που κόβετε να υπάρχει το αντίστοιχο συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική ας μας πουν ότι για κάθε ΑΠΥ που κόβετε να υπάρχει το αντίστοιχο συμφωνητικό.

 

 

Αυτο ακριβως ερμηνευω εγω απο τον Ν3919.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην τελική ας μας πουν ότι για κάθε ΑΠΥ που κόβετε να υπάρχει το αντίστοιχο συμφωνητικό.

Αυτο ακριβως ερμηνευω εγω απο τον Ν3919.

 

Από το κείμενο του ΤΕΕ για τα συμφωνητικά:

Σε περίπτωση που για ένα έργο δεν έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά έγγραφη συμφωνία θα θεωρείται από όλες τις αρχές ότι η συμφωνηθείσα αμοιβή ταυτίζεται με την Νόμιμη.

 

Αυτά βέβαια κατά ΤΕΕ.

Δε θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση του 3919, αλλά νομίζω ότι προκύπτει και από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και τις εργασιες που δεν εχουν σχεση με το συστημα αμοιβων και αυτον τον τροπο υπολογισμου.

Μη μου πεις για υπολογισμο αμοιβης βασει ωριαιας/ημερισιας απασχολησης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι απαιτούνται για κάθε ΑΠΥ που κόβεται ... εκτός αν μπορούν να εξαιρεθούν μικροποσά (ας πούμε μέχρι 300) για αποφυγή γραφειοκρατίας.

Και μάλιστα πρέπει να κατατίθενται ηλεκτρονικά στο ΤΕΕ ...

Νομίζω δε ότι είναι καλύτερο για όλους μας ...

Διαφωνώ όμως κάθετα με τις περιττές υποχρεώσεις και λεπτομέρειες που περιλαμβάνονται στα πρόσφατα απαιτούμενα από το ΤΕΕ και έχουν ήδη επισημανθεί.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ όμως κάθετα με τις περιττές υποχρεώσεις και λεπτομέρειες που περιλαμβάνονται στα πρόσφατα απαιτούμενα από το ΤΕΕ και έχουν ήδη επισημανθεί.

 

 

 

Δεν νομιζω καποιος να διαφωνει μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Για πολλές εργασίες δεν περνάμε από το σύστημα αμοιβών. Δηλ. παρόλα αυτά θα τα πρέπει να το χρησιμοποιούμε για το ανέβασμα των συμφωνητικών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.