Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνεργείο και υπολογισμός τετραγωνικών


deathlok

Recommended Posts

Μία διευκρίνιση για να δω αν τα έχω καταλάβει - πληροφορηθεί σωστά.

 

1)Για ένα συνεργείο αυτοκινήτων απαιτούνται 60 τετραγωνικά.

 

2)Ο χώρος της αποθήκης 10τ.μ. ο οποίος είναι ΕΞΤΡΑ από τα 60.

 

3)Το w.c. που είναι πάλι εξρτά; (και πόσα τετραγωγικά πρέπει να είναι;)

 

4)και τέλος αναφέρει ιδιαίτερο διαμέρισμα φύλαξη ενδυμάτων....αυτό τώρα είναι πάλι εξτρά; και πόσα τετραγωνικά; όταν λέει ξεχωριστό διαμέρισμα εννοεί να φανταστώ δωμάτιο.

 

5)όλα τα τετραγωνικά αναφέρονται σε καθαρά χωρίς δλδ τοιχοποιία χωρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

1.Αν ενδιαφέρεσαι για Γενικό Συνεργείο Αυτοκ. ναι είναι τα ελάχιστα 60 τ.μ.

2.Ο χώρος αποθήκης είναι επιπλέον τετραγωνικά.

3. Επίσης και WC επιπλέον τετραγωνικα, δεν σου καθορίζονται τα τ.μ. αρκεί να έχει ένα WC με νηπτίρα,

4.Και εδώ πάλι δεν σου καθορίζονται τα τ.μ. , εγώ συνήθως τον βάζω σαν χώρο γραφείου όπου θεωρητικά είναι διαμέρησμα φύλαξης ενδυμάτων

5. Καθαροί χώροι χωρίς τοιχοπ. και δοκούς.

Link to comment
Share on other sites

Το 1 (για το 60 τ.μ.) ισχύει για ειδικότητα μηχανικών μερων και καθιερώθηκε με την παραγ. 2 του άρθρου 23 του Ν. 3185/03 (ΦΕΚ 229 Α/2003)

Το 3 (WC), για κτήρια προ του '88, όση επιφάνεια διαθέτουν, γα μετά του '88, η ελάχιστη είναι 2,50 τ.μ.

Το 4, δεν απαιτείται να υπάρχει, έχει καταργηθεί με την παργ. 1β του ΠΔ 38/96

Link to comment
Share on other sites

Το 4, δεν απαιτείται να υπάρχει, έχει καταργηθεί με την παργ. 1β του ΠΔ 38/96

 

Ωραία οπότε κάτι γλιτώσαμε

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το 1 (για το 60 τ.μ.) ισχύει για ειδικότητα μηχανικών μερων και καθιερώθηκε με την παραγ. 2 του άρθρου 23 του Ν. 3185/03 (ΦΕΚ 229 Α/2003)

Ειδικότητας Γενικου Συνεργείου δηλαδή.

 

Το 3 (WC), για κτήρια προ του '88, όση επιφάνεια διαθέτουν, γα μετά του '88, η ελάχιστη είναι 2,50 τ.μ.

Αυτό το 2,5 τ.μ. κάτι όντως μου θυμίζει αλλά δεν θυμάμαι απο που προκύπτει? Συνήθως αυτά που έχω συναντήσει είναι μεγαλύτερα από 2,5 οπότε δεν έχει προκύψει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το 1 (για το 60 τ.μ.) ισχύει για ειδικότητα μηχανικών μερων και καθιερώθηκε με την παραγ. 2 του άρθρου 23 του Ν. 3185/03 (ΦΕΚ 229 Α/2003)

Ειδικότητας Γενικου Συνεργείου δηλαδή.

 

Συνάδελφε δεν υπάρχει ειδικοτητα γενικού συνεργείου

Σύμφωνα με το αρθρο 14 του ΠΔ 78/88, υπάρχουν 13 ειδικότητες

Γενικό συνεργείο είναι αυτό που περιλαβάνει τις κύριες ειδικότητες : μηχανικά μέρη - ηλεκτρολογείο - τροχοί - φανοποιείο - βαφείο

 

Γενικό συνεργείο το λένε οι ''συναργάδες'' γιατί η ειδικότητα των μηχανικών μερών περιλαβάνει άλλες ειδικότητες απο τις 13 που ανέφερα, πχ εξαεριωτήρες (καρπυρατέρ), μπέκ και αντλίες πετρελαίων, πέδησης (φρένων), ταχογράφων, ανάρτησης (αμορτισερ), ....., όλες αυτές τις εργασίες μπορεί και τις κάνει ο κάτοχος πτυχίου μηχανικών μερών

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν υπάρχει ειδικοτητα γενικού συνεργείου

Σύμφωνα με το αρθρο 14 του ΠΔ 78/88, υπάρχουν 13 ειδικότητες

Γενικό συνεργείο είναι αυτό που περιλαβάνει τις κύριες ειδικότητες : μηχανικά μέρη - ηλεκτρολογείο - τροχοί - φανοποιείο - βαφείο

 

Γενικό συνεργείο το λένε οι ''συναργάδες'' γιατί η ειδικότητα των μηχανικών μερών περιλαβάνει άλλες ειδικότητες απο τις 13 που ανέφερα, πχ εξαεριωτήρες (καρπυρατέρ), μπέκ και αντλίες πετρελαίων, πέδησης (φρένων), ταχογράφων, ανάρτησης (αμορτισερ), ....., όλες αυτές τις εργασίες μπορεί και τις κάνει ο κάτοχος πτυχίου μηχανικών μερών

Και όμως υπάρχει!!! Στην Ελλάδα είμαστε συνέδερφε :mrgreen: !!! Ο κάθε υπάλληλος ερμηνεύει την νομοθεσία κατα βούλιση :smile: !!! Έχω μπροστά μου άδεια μου αναγραφει" ΘΕΜΑ : Χορήγηση άδειας λειτουργίας συνεργείου συντήρησης και επισκευής αυτοκινήτων ειδικότητας Γενικού " !!! Βαριέμαι να την σκανάρω για να στην δείξω .

Link to comment
Share on other sites

αρα dib υπάρχει κάποια αλληλοεπικάλυψη στις ειδικότητες και για να κάνω πιο σαφές το ερώτημα μου.

 

Έστω συνεργείο επιβατηγών (60τ.μ.) που θέλει να φτιάχνει και φρένα --> ΔΕΝ θέλει άλλα τετραγωνικά αλλά είναι οκ αφού η δεύτερη ειδικότητα περιλαμβάνεται στην πρώτη.

 

Έστω συνεργείο επιβατηγών (60τ.μ.) που θέλει να φτιάχνει και ηλεκτρολογικά --> Θέλει 60+40 *0,6 (τα 40 από το ηλεκτρολογείο) αφού το ηελκτρολογείο δεν περιλαμβάνεται στην πρώτη ειδικότητα. Σωστά; Ή το συνεργείο περιλαμβάνει τα πάντα εκτός από το βαφείο-φανοποιείο;

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει!!! Στην Ελλάδα είμαστε συνέδερφε :mrgreen: !!! Ο κάθε υπάλληλος ερμηνεύει την νομοθεσία κατα βούλιση :smile:

 

Δεν χρειάζεται να την σκανάρεις και να την αναρτήσεις και ούτε αμφισβητώ οτι έχεις τετοια άδεια

Απλά ισχύει αυτό που λές .....

Απλά ο υπάλληλος θα πρέπει να είναι νέος στη δουλειά και μάλλον δεν γνωρίζει αν και κάποιος απο τους παλαιότερους συναδέλφους του θα έπρεπε να του υποδείξει τό λάθος και πολυ περισσότερο ο προιστάμενος και ο δ/ντης της υπηρεσίας που υπέγραψαν την άδεια με τέτοιο τίτλο συνεργείου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.