Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συντελεστής αερισμού σε διπλό κούφωμα?


Κάτια

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ρωτούσες <<Ποια είναι η διείσδυση του αέρα σε διπλό κούφωμα;>> μπορεί να ήσουν πιο τυχερή.

 

1η εκδοχή είναι αυτός που απάντησε να διάβασε την ερώτηση βιαστικά και νόμισε ότι θέλεις να αποσαφηνίσεις την διείσδυση εξωτερικού κουφώματος και τη διείσδυση κουφώματος προς μθχ.

 

2η εκδοχή είναι να σου λέει: πάνε στον πίνακα 3.26 και πάρε για τη διείσδυση ότι αναφέρεται στο εξωτερικό που έχεις. Δηλαδή αν έχεις εξωτερικά παράθυρο με μονό τζάμι και εσωτερικά παράθυρο με διπλό τζάμι θα πάρεις το 8,7 m3/h/m2 και όχι το 6,8.

 

3η εκδοχή είναι να μη μπορούσε να σου απαντήσει και έκανε πως δεν καταλαβαίνει.

 

Η θεώρηση του διακένου μεταξύ των κουφωμάτων ως μθχ, προσωπικά, νομίζω ότι είναι (παρα)τραβηγμένη από τα μαλλιά. Θα μπορούσε κάποιος να θεωρήσει και τον χώρο των 12mm μεταξύ των τζαμιών ως μθχ με αυτή τη λογική. Το θέμα είναι ότι κάνοντας λάθος αρχικές θεωρήσεις, τα συμπεράσματα μόνο από καθαρή τύχη μπορεί να είναι σωστά.

 

Με βάση αυτή την απάντηση θα θεωρούσα σαν πιο λογική την 2η εκδοχή. Προσωπικά μιλάω πάντα γιατί αφού δε διευκρινίζεται στην ΤΟΤΕΕ σαφώς νομίζω ότι κάθε τεκμηριωμένη θεώρηση στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αν πάρει τον συντελεστή για το εσωτερικό κούφωμα θα είναι σωστότερο.

 

υ.γ. Έχω κάνει ένα αντίστοιχο θέμα αλλά όχι για τον αερισμό. Το Διπλό κούφωμα

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτούσες <<Ποια είναι η διείσδυση του αέρα σε διπλό κούφωμα;>> μπορεί να ήσουν πιο τυχερή.

 

Ναι... ίσως. Ίσως όμως απαντούσε και κάπως έτσι: "Τιμές από τον πίνακα 3.26" :shock:

 

Τι να πω? Θα πω αυτό που έλεγα από τον Γενάρη του 2011....

Μας έδωσαν έναν σωρό βιβλία, οδηγίες, κ.λ.π., μας έριξαν στα βαθιά, και μας είπαν "κολυμπήστε".

Και πάλι καλά, μετά από τόσο καιρό, λίγο με τα σεμινάρια που έχουν κάνει κάποιοι συνάδελφοι, λίγο με τα φόρουμ και την αλληλοβοήθεια, έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο τουλάχιστον σε βασικούς άξονες και καθημερινές περιπτώσεις.

Θυμάστε που δεν υπήρχαν καν σεμινάρια (τα υποχρεωτικά εννοώ)?

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη μου επιθεώρηση που ήταν και για το εξοικονομώ..... :lol:

 

Εγώ πάντως μετά από τέτοια απάντηση, μάλλον το ευνοϊκότερο κούφωμα θα υπολογίζω στον αερισμό.... Σολομώντια λύση :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να επαναφερω το θεμα περιπου 2 χρονια μετα....

Μου τυχαινει κι εμενα περιπτωση με 4 ανοιγματα που εξωτερικα εχουν συρομενα με μονο τζαμι, σιδερενια και εσωτερικα αλουμινιου θερμοδιακοπτομενα.

Συντελεστη θερμοπερατοτητας και gw υπολογιζω κανονικα.

 

Αερισμο τελικως πως υπολογιζω?

Πρακτικα αδιαπερατα ειναι η με απειροελαχιστη διεισδυση, σε καμια περιπτωση τα 5,30 m3/h/m2 που δινει ο πινακας.

Το να χρησιμοποιησω την διεισδυση του εσωτερικου που ειναι και το καλυτερο εκ των δυο ειναι η πιο λογικη λυση.

 

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο μηπως?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα σας,

πως υπολογίζεται η διείσδυση σε διπλό κούφωμα;

λαμβάνουμε υπόψη μόνο το ένα ή παίρνουμε κάποιο μέσο όρο;

από τα παραπάνω δε μου εγινε σαφές.

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.