Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια λειτουργίας εργαστηρίου κατασκευής φωτιστικών και ειδών διακόσμησης με πώληση χονδρική λιανική


Recommended Posts

Γεια σας κι απο μένα. Εχω μια ερώτηση και νομίζω ότι μπορείτε να με βοηθήσετε. Πρόκειται για έναν αρχιτέκτονα ο οποίος θέλει να ανοιξει ένα εργαστήρι κατασκευής φωτιστικών και επίπλων που θα πουλάει κυρίως μέσω ίντερνετ. Ο χώρος θα διατεθεί δωρεαν απο τον πατέρα του, πρόκειται για ένα διαμέρισμα ισόγειο. Τι χαρτιά θα χρειαστεί; θα χρειαστεί κάποιο χαρτί απο πολεοδομία; απο κάποια άλλη υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να εξετάσει τα 2 πρώτα βασικα χαρακτηριστικά

 

1) Πρέπει να δει αν επιτρέπεται η χρήση εργαστηρίων στη περιοχή που βρίσκεται το κτήριο

2) Αν ο κανονισμός του κτηρίου επιτρέπει χρήση εργαστηρίων

3) Αν ναι (στο 1 +2), πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης του διαμερίσματος σε κατάστημα ή χώρο επαγγ. εργαστηρίου

 

Ερευνήστε τα και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Αν γινουν αυτά είναι εντάξει; το γεγονος ότι θα κατασκευάζω φωτιστικά πρέπει να εχω καποια πιστοποίηση απο κάποιο υπουργείο; στο οικονομικών μου είπαν ότι δεν τους απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν γινουν αυτά είναι εντάξει; το γεγονος ότι θα κατασκευάζω φωτιστικά πρέπει να εχω καποια πιστοποίηση απο κάποιο υπουργείο; στο οικονομικών μου είπαν ότι δεν τους απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Το 3) είναι πολύπλοκο-σύνθετο

Θέλει πρωτα άδεια ίδρυσης απο δ/νση ανάπτυξης, στη συνέχεια πας πολεοδομια για αλλαγή χρήσης του διαμερίσαμτος και αφου τα καταφέρεις απο κεί (βγει η οικ. άδεια για επαγγ. εργαστήριο) επιστρέφεις στη δ/νση ανάπτυξης για να πάρεις την άδεα λετουργίας (χρόνος = 3-6 μήνες)

 

Οπότε, βρείσκεις ενα μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο για τις διαδικασίες της αναπτυξης (ίδρυση + λειτουργία) και ενα πολ. μηχανικό ή αρχιτέκτονα για πολεοδομία (αλλαγή χρήσης) και προχωράς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.