Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκη, Βόλος


zarzonis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι μαθητής Γ'Λυκείου και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών στην Θεσσαλονίκη. Επίσης με ενδιαφέρει και η σχολή ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ στο Βόλο. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να μπω σε μια σχολή στη οποία θα έχει μεγάλη σχέση με προγραμματισμό. Ήξερα ότι με τις αυτές δύο σχολές δεν έχεις τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά διακαιώματα, αλλά από φέτος πρώτη χρονιά η σχολή του Βόλου έχει και τα δικαιώματα του Μηχανικού. Επίσης έχω ακούσει πως στην σχολή του Βόλου έχουν περισσότερα μαθήματα προγραμματισμού. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν μπορούσε κάποιος θα ήθελα να μου πει ποιες είναι ακριβώς οι διαφορές αυτών των δύο σχολών ή να μου υποδείξει που να διαβάσω.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα ότι με τις αυτές δύο σχολές δεν έχεις τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά διακαιώματα, αλλά από φέτος πρώτη χρονιά η σχολή του Βόλου έχει και τα δικαιώματα του Μηχανικού.

 

Τι εννοεις με το "εχει τα δικαιωματα του Μηχανικου"? Ποιου Μηχανικου ακριβως? Αν ειναι του Ηλεκτρομηχανολογου καλως (που δεν το νομιζω). Αν ειναι τα δικαιωματα του Μηχανικου Η/Υ οπως των Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης στην Πατρα τοτε μια τρυπα στο νερο ειναι η ολη υποθεση.

 

Για μενα πηγαινε στα σιγουρα, δηλαδη Ηλεκτρολογους Μηχανικους που εχουν επαγγελματικη κατοχυρωση.

 

Πτυχιο χωρις επαγγελματικα δικαιωματα ισον πτυχιο χωρις αξια στην Ελλαδα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Πτυχιο χωρις επαγγελματικα δικαιωματα ισον πτυχιο χωρις αξια στην Ελλαδα.

Τωρα πια (και για δεκαετιας ακομα) και αυτα που εχουν δικσιωματα θα εινσι ισον με πτυχια χωρις καμια απολυτως αξια

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός, γιατί δεν πηγαίνεις για σχολές πληροφορικής εξ'αρχής? Ετσι και αλλιώς θα πρέπει να διαλέξες, άλλο πχ μηχανικός Η/Μ, άλλο πλογραμματισμός. Και τα 2 δεν γίνεται....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω καταλήξει στο ότι δε υπάρχει μια τέλεια λύση. Όλοι ανησυχούν για τον κλάδο τους πια. Αν υπήρχε μια σίγουρη λύση θα τη κάναμε πρώτοι εμείς για τον εαυτούς μας...

 

Όσο αφορά στο ερώτημα εννοείται πως καλύτερα ηλεκτρολόγος ΑΠΘ αν πιάνεις και τις δύο. Ο λόγος είναι γιατί η επιστήμη του ηλεκτρολόγου ΑΕΙ στη Ελλάδα εμπεριέχει πλήρως αυτήν του ηλεκτρονικού + το δικό της πεδίο = μεγαλύτερο εύρος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι πήρε δικαιώματα ηλεκτρολόγων μηχανικών... Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν υστερεί σε τίποτα από την σχολή της Θεσσαλονίκης που είναι ηλεκτρολόγων μηχανικών εξαρχής... Έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα; Ξέρω ότι στον Βόλο έχουν πάρα πολλά μαθήματα προγραμματισμού ενώ στην Θεσσαλονίκη μόνο τα βασικά που έχει κάθε Πολυτεχνιακή σχολή... Κάτι άλλο που έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει είναι ότι από Θεσσαλονίκη βγαίνεις κυρίως ραδιοηλεκτρολόγος και από τον Βόλο κυρίως προγραμματιστής... Δεν ξέρω όμως με έννοια το εννοούν αυτό... Αν ξέρω κάποιος ας με βοηθήσει...

Ευχαριστώ...

Edited by zarzonis
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι πήρε δικαιώματα ηλεκτρολόγων μηχανικών

 

Εισαι σιγουρος γι'αυτο? Προσεξε να ενημερωνεσαι σε αυτα τα θεματα με βαση την πραγματικοτητα και οχι με το τι λενε φοιτητες (ασχετοι με το θεμα οι περισσοτεροι) η η γραμματεια του τμηματος (εχει συμφερον να παραπληροφορει), οπως και επισης να ειναι σιγουρα κατοχυρωμενα τα δικαιωματα με νομο και οχι "σε διαδικασια κατοχυρωσης" η "αναμενεται η κατοχυρωση" (υπαρχουν σχολες που περιμενουν 20 χρονια τα ε.δ). Εγω παντως αμφιβαλλω μιας και η συγκεκριμενη σχολη εχει ελαχιστα μαθηματα ηλεκτρολογων μηχανικων.

 

Στην Σαμο υπαρχει μια αναλογη σχολη με Η/Υ και σε πληροφορω πως οσοι πηγαν με την εντυπωση πως εχει κατοχυρωσει τα δικαιωματα του Ηλεκτρομηχανολογου, τα παρατησαν μιας και ακομα δεν εχει παρει τιποτα αξιο αναφορας. Στα Χανια οι Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι εχουν το ιδιο προβλημα μιας και ακομα δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Επισης η Θεσ/κη δεν συγκρινεται με τον Βολο οσον αφορα την φοιτητικη ζωη...

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εισαι σιγουρος γι'αυτο? Προσεξε να ενημερωνεσαι σε αυτα τα θεματα με βαση την πραγματικοτητα και οχι με το τι λενε φοιτητες (ασχετοι με το θεμα οι περισσοτεροι) η η γραμματεια του τμηματος (εχει συμφερον να παραπληροφορει), οπως και επισης να ειναι σιγουρα κατοχυρωμενα τα δικαιωματα με νομο και οχι "σε διαδικασια κατοχυρωσης" η "αναμενεται η κατοχυρωση" (υπαρχουν σχολες που περιμενουν 20 χρονια τα ε.δ). Εγω παντως αμφιβαλλω μιας και η συγκεκριμενη σχολη εχει ελαχιστα μαθηματα ηλεκτρολογων μηχανικων.

 

Στην Σαμο υπαρχει μια αναλογη σχολη με Η/Υ και σε πληροφορω πως οσοι πηγαν με την εντυπωση πως εχει κατοχυρωσει τα δικαιωματα του Ηλεκτρομηχανολογου, τα παρατησαν μιας και ακομα δεν εχει παρει τιποτα αξιο αναφορας. Στα Χανια οι Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι εχουν το ιδιο προβλημα μιας και ακομα δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Επισης η Θεσ/κη δεν συγκρινεται με τον Βολο οσον αφορα την φοιτητικη ζωη...

Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έτσι μου είπε ο κολλητός μου που πέρασε φέτος. Γενικά ήξερα ότι εδώ και χρόνια το συζητούσαν αλλά φέτος πραγματοποιήθηκε. Από ότι μου είπε ο φίλος μου τους ενημέρωσαν ότι η σχολή έχει ως έχει και ότι μπορούν να πάρουν όσοι θέλουν 8 επιπλέον μαθήματα και να αποκτήσουν κανονικά τα δικαιώματα. Μπορείς να μου πεις που μπορώ να απευθυνθώ για σίγουρες πληροφορίες; Πως μπορώ να τα διασταυρώσω αυτά; Γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να βρεθώ σε μια σχολή η οποία δεν είναι αυτή που νόμιζα... Όσο για το τελευταίο που λες για την φοιτητική ζωή ισχύει 100%... Απλά μένω Λάρισα και σε περίπτωση που λόγω οικονομικών προβλημάτων οι δικοί μου δεν τα βγάζουν πέρα στο Βόλο θα είχα την δυνατότητα να πηγαινοερχόμουνα...

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έτσι μου είπε ο κολλητός μου που πέρασε φέτος. Γενικά ήξερα ότι εδώ και χρόνια το συζητούσαν αλλά φέτος πραγματοποιήθηκε. Από ότι μου είπε ο φίλος μου τους ενημέρωσαν ότι η σχολή έχει ως έχει και ότι μπορούν να πάρουν όσοι θέλουν 8 επιπλέον μαθήματα και να αποκτήσουν κανονικά τα δικαιώματα.

 

Φιλε απο το "μου το ειπε ο κολλητος μου που ειναι φοιτητης εκει" μεχρι το να ισχυει πραγματικα, εχει πολυ πολυ μεγαλη διαφορα... Δυστυχως σε πολλα τμηματα οι φοιτητες εχουν την εντυπωση πως σπουδαζουν σε μια σχολη με κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα και οταν παιρνουν το πτυχιο καταλαβαινουν πως τα πραγματα δεν ηταν οπως νομιζαν και καταληγουν με ενα πτυχιο χωρις καμμια αξια. Προσεξε γιατι στο γαιτανακι της παραπληροφορησης αυτης πρωτοστατουν οι καθηγητες των τμηματων και οι Γραμματειες, μιας και αν μαθευτει η αληθεια τοτε κανεις δεν προκειται να δηλωσει την συγκεκριμενη σχολη.

 

Μπορείς να μου πεις που μπορώ να απευθυνθώ για σίγουρες πληροφορίες; Πως μπορώ να τα διασταυρώσω αυτά; Γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να βρεθώ σε μια σχολή η οποία δεν είναι αυτή που νόμιζα...

 

Για την σχολη που θες και το αν πηραν πραγματικα τα επαγγελματικα δικαιωματα προσφατα, δεν το γνωριζω. Ο μονος φορεας που μπορει να σου πει με σιγουρια ειναι στα Βιομηχανικα Μητρωα της Αντιπεριφερειας Λαρισας. Φροντισε να μαθεις εαν πραγματι εγγραφονται στους Ηλεκτρομηχανολογους και αν πραγματι αποκτουν τις 2 αδειες που δικαιουνται δηλαδη Ηλεκτρολογικων και Μηχανολογικων εργασιων. Αν εισαι τυχερος και πεσεις σε συνεργασιμους υπαλληλους θα μαθεις τι ισχυει τελικα.

 

Όσο για το τελευταίο που λες για την φοιτητική ζωή ισχύει 100%... Απλά μένω Λάρισα και σε περίπτωση που λόγω οικονομικών προβλημάτων οι δικοί μου δεν τα βγάζουν πέρα στο Βόλο θα είχα την δυνατότητα να πηγαινοερχόμουνα...

 

Αν υπαρχει τετοιο θεμα δεν το συζηταω. Καλυτερα κοντα στο σπιτι σου. Αλλα παλι τα κοστη των μετακινησεων σε καθημερινη σχεδον βαση-οπως απαιτουν οι Πολυτεχνικες σχολες- δεν αγγιζουν το κοστος ενοικιασης? Κατσε και υπολογισε τα παντως, γιατι εχω δει πολλα παιδια να σταματανε τις σπουδες επειδη καποια στιγμη δεν μπορουσαν να επωμιστουν τα κοστη φοιτησης.

Ειναι και οι εποχες δυσκολες οποτε να πραξεις οτι πιο ρεαλιστικο μπορεις.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο το "μου το ειπε ο κολλητος μου που ειναι φοιτητης εκει" μεχρι το να ισχυει πραγματικα, εχει πολυ πολυ μεγαλη διαφορα... Δυστυχως σε πολλα τμηματα οι φοιτητες εχουν την εντυπωση πως σπουδαζουν σε μια σχολη με κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα και οταν παιρνουν το πτυχιο καταλαβαινουν πως τα πραγματα δεν ηταν οπως νομιζαν και καταληγουν με ενα πτυχιο χωρις καμμια αξια. Προσεξε γιατι στο γαιτανακι της παραπληροφορησης αυτης πρωτοστατουν οι καθηγητες των τμηματων και οι Γραμματειες, μιας και αν μαθευτει η αληθεια τοτε κανεις δεν προκειται να δηλωσει την συγκεκριμενη σχολη.

 

 

 

Για την σχολη που θες και το αν πηραν πραγματικα τα επαγγελματικα δικαιωματα προσφατα, δεν το γνωριζω. Ο μονος φορεας που μπορει να σου πει με σιγουρια ειναι στα Βιομηχανικα Μητρωα της Αντιπεριφερειας Λαρισας. Φροντισε να μαθεις εαν πραγματι εγγραφονται στους Ηλεκτρομηχανολογους και αν πραγματι αποκτουν τις 2 αδειες που δικαιουνται δηλαδη Ηλεκτρολογικων και Μηχανολογικων εργασιων. Αν εισαι τυχερος και πεσεις σε συνεργασιμους υπαλληλους θα μαθεις τι ισχυει τελικα.

 

 

 

Αν υπαρχει τετοιο θεμα δεν το συζηταω. Καλυτερα κοντα στο σπιτι σου. Αλλα παλι τα κοστη των μετακινησεων σε καθημερινη σχεδον βαση-οπως απαιτουν οι Πολυτεχνικες σχολες- δεν αγγιζουν το κοστος ενοικιασης? Κατσε και υπολογισε τα παντως, γιατι εχω δει πολλα παιδια να σταματανε τις σπουδες επειδη καποια στιγμη δεν μπορουσαν να επωμιστουν τα κοστη φοιτησης.

Ειναι και οι εποχες δυσκολες οποτε να πραξεις οτι πιο ρεαλιστικο μπορεις.

Το ξέρω το ότι μου το είπε ο φίλος μου δεν λέει κάτι... Γι'αυτό ρωτάω, γιατί δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεος...

Φίλε μου εννοείς με το επαγγελματικό επιμελητήριο να επικοινωνήσω για να μάθω; Τα κόστη μεταφοράς είναι σχεδόν όσο το ενοίκιο... Γύρω στα 300 ευρώ... Αλλά αν μείνω εκεί είναι επιπλέον κοινόχρηστα, φαγητό, ρεύμα, νερό και άλλα... Προς το παρόν αντέχουν οι δικοί μου οριακά... Αλλά ξέρω πολλούς που δεν άντεξαν και παράτησαν την σχολή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.