Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πατάρι σε υφιστάμενο κτίριο ;


Recommended Posts

δηλαδή παιδιά εγώ που έχω μια περίπτωση οπου θέλω σε κτιριο με άδεια του 99 να προσθέσω 25τμ πατάρι μπορώ να πάω να βγάλω άδεια προσθήκης και ας μην έχω καθόλου περισσευούμενα μετρα στη δόμηση? 

 

που μπορώ να βρώ τον παραπάνω νόμο? 

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nounou,

Ο νόμος που αναφέρεις είναι ο ΝΟΚ και σε αφορούν οι τελευταίες τροποποιήσεις του ...

Ενημερωμένο μπορείς να τον βρεις εδώ : http://www.michanikos.gr/files/file/675-%CE%9D%CE%9F%CE%9A-v2-%CE%A4%CE%B5%CF%8D%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%9D%CE%9F%CE%9A/

 

Σε ενδιαφέρει η μελέτη στα άρθρα 4, 11 και 23 ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ποιος νομος ειναι αυτος που ψηφιστηκε τωρα?

Εχει παρει ΦΕΚ?ειναι ο 4258/14?

τι θα προτεινες για προσθηκη?

εγω θα προτεινα προσθηκη Δ οροφου σε τριοροφη οικοδομη,νομιμοποιηση υπογειου κυριας χρησης και παταρι στο ισογειο?σωστος?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας και πάλι, 

 

λοιπόν ρώτησα σε 2 πολεοδομίες το ίδιο ακριβώς πράγμα, αν δηλαδη μπορώ σε μια νεα αδεια δομησης που θα βγάλω (εσωτερικών διαρυθμίσεων ή αλλαγής χρήσης απο κατάστημα σε γυμναστήριο δεν είμαι και γιάυτο σίγουρη :( )  σε υπαρχον κτιριο του 99, οπού δεν έχω άλλη δόμηση, να εκμεταλευτώ τις διατάξεις του NOK είτε για το υπόγειο (αρθρο 11 παρ. 6 ια) είτε  για το πατάρι, και να χρησιμοποιήσω μετρα για την χρήση μου στο υπόγειο ή να φτιαξω ενα μικρο παταρι για βοηθητικη χρήση, 

 

η μια μου απάντησε ναι μπορείς και η άλλη οτι πρεπει να εχω τουλαχιστον 10τμ δόμησης ...

 

υπάρχει κανείς απο τους συναδερφους που να έχει ψαξει το θέμα? 

 

ξέρετε μήπως τελικά τι ισχύει?

 

νιώθω οτι πρέπει να γίνω νομικός, και το μόνο που ήθελα ήταν να κάνω αρχιτεκτονική.... :(

Edited by nounou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η απάντηση της ΥΔΟΜ 1 ... δηλ. μπορείς.

Ο τίτλος της άδειας θα είναι "Αλλαγή χρήσης ... και προσθήκη ... ".

Βέβαια πρέπει η γνώμη της αρμόδιας ΥΔΟΜ να ταυτίζεται με αυτή της ΥΔΟΜ 1 ... αν όχι, μπορεί να περιμένεις ... θα γίνει τελικά και αυτό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση μια απάντηση.

Ένας φίλος και συνάδελφος, που ετεροαπασχολείται, έχει ένα αυθαίρετο ανοιχτό μεταλλικό πατάρι 35 τ.μ. ύψους 2.33 μ σε ένα κατάστημα 53 τ.μ. (άδεια 1996  κατασκευη παταριού 1997) και θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση.Με ρώτησε αν συμφέρει  να το νομιμοποιήσει ή να βγάλει άδεια προσθήκης (σαν καινούριο) με δική του ευθύνη με το ΝΟΚ . Στην περίπτωση της νέας άδειας πώς μετράμε το 10% της δόμησης? Το κατάστημα βρίσκεται σε πολυκατοικία και αυτός είναι ιδιοκτήτης μόνο αυτού του καταστήματος. Στην πολυκατοικία υπάρχουν συνολικά 5 καταστήματα και όλα έχουν αντίστοιχα αυθαίρετα πατάρια. Μπλέξιμο?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε εναν χωρο 45 τμ με Ο.Α για ισογειο γκαραζ έχει γιναι αλλαγη  χρησης σε χωρο κυριας χρησης με τον Ν. 3843.

Αν εσωτερικα κατασκευαστει  σήμερα σοφιτα< 50% του υποκειμενου οροφου ο χωρος αυτός θα μετρησει στον Σ.Δ?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια θα μετρήσει,υποθέτω ότι έχεις εξαντλήσει τους συντελεστές άρα  δεν μπορείς να πας με ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.