Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πατάρι σε υφιστάμενο κτίριο ;


Recommended Posts

Επειδή και εγώ κοίταγα για προσθήκη παταριού σε υφιστάμενου, πέρα από το θέμα της δόμησης δεν υπάρχει και το θέμα του ύψους ? Δηλαδή θα πρέπει να υπάρχει ελάχιστο ύψος κάτω από το πατάρι 2,65 και πάνω από το πατάρι πάλι ένα ύψος 2,20 ή 2,65 ανάλογα αν θέλουμε βοηθητική ή κύρια χρήση ? 

 

Άρα πρακτικά μιλάμε για ψηλά καταστήματα τουλάχιστον 5,00 καθαρού ύψους, πράγμα ιδιαίτερα σπάνιο. Σωστά ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικ το ίδιο αντιλαμβάνομαι. 

Αν κάποιος άφησε καθαρό ύψος ισογείου σε μια οικοδομή 5 μ,  χωρίς εξαρχής να έχει σχεδιάσει πατάρι μάλλον κάτι δεν θα πηγαίνει καλά με τη νομιμότητα και θα υπάρχει αυθαιρεσία.

Βεβαίως υπάρχει και το ενδεχόμενο να το άφησε επίτηδες για να φτιάξει αυθαίρετο πατάρι αφού ο ΓΟΚ 85 δεν έδινε την ίδια δυνατότητα με ΝΟΚ (ή ΓΟΚ 73) ώστε να μην προσμετρά το πατάρι στο Σ.Δ κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα έπρεπε να υπάρχει. Δεν γνωρίζω αν ο ΝΟΚ ή οι τυχόν ερμηνευτικές μιλάνε για πατάρι σε υφιστάμενο ή έρκερ. Καλό όμως να κάνουν κάτι. Λαμβάνοντας υπόψη την ανεργία και την πτώση των οικοδομικών εργασιών, η ψήφιση μιας τέτοιας διαδικασίας που εν μέρει θα τόνωνε ένα μικρό τμήμα της αγοράς θα αναζέστανε τα χέρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι 29 κατασκευαστές εγκυκλίων θέλουν να πουν ότι :

Έχεις ένα ακίνητο που έχει νομίμως υφιστάμενα τμήματα και όχι (δηλωμένα ή αδήλωτα) ...

Το ακίνητο έχει μέσα τα πάντα : κύρια χρήση στο υπόγειο, έρκερ, σοφίτες, πατάρια, κεντρικά κλιμακοστάσια, αποθήκες κήπου δίπλα στο κλιμακ. της pilotis κλπ.

 

Έρχεσαι και με αφορμή μιά προσθήκη ( μήπως και νομιμοποίηση ; ) ξαναμοιράζεις την τράπουλα.

Το βλέπεις όλο σαν να είναι κατά ΝΟΚ !

Ότι βέβαια ίσχυε παλιότερα πάλι είναι νόμιμο ...

 

Αποτέλεσμα : έχεις πάρει περίπου 40% του ΣΔ χωρίς να προσθέσεις ούτε 1 τμ. ...

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ κοίταγα για προσθήκη παταριού σε υφιστάμενου, πέρα από το θέμα της δόμησης δεν υπάρχει και το θέμα του ύψους ? Δηλαδή θα πρέπει να υπάρχει ελάχιστο ύψος κάτω από το πατάρι 2,65 και πάνω από το πατάρι πάλι ένα ύψος 2,20 ή 2,65 ανάλογα αν θέλουμε βοηθητική ή κύρια χρήση ? 

 

Άρα πρακτικά μιλάμε για ψηλά καταστήματα τουλάχιστον 5,00 καθαρού ύψους, πράγμα ιδιαίτερα σπάνιο. Σωστά ? 

 

σωστά, να λάβουμε όμως υπόψην τις σοφίτες...

 

 

 

Νικ το ίδιο αντιλαμβάνομαι. 

Αν κάποιος άφησε καθαρό ύψος ισογείου σε μια οικοδομή 5 μ,  χωρίς εξαρχής να έχει σχεδιάσει πατάρι μάλλον κάτι δεν θα πηγαίνει καλά με τη νομιμότητα και θα υπάρχει αυθαιρεσία.

Βεβαίως υπάρχει και το ενδεχόμενο να το άφησε επίτηδες για να φτιάξει αυθαίρετο πατάρι αφού ο ΓΟΚ 85 δεν έδινε την ίδια δυνατότητα με ΝΟΚ (ή ΓΟΚ 73) ώστε να μην προσμετρά το πατάρι στο Σ.Δ κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Καταστήματα με μεγάλα ύψη υπάρχουν και μεζονέτες ακόμη, είτε επειδή ζητούσαν το μεγάλο ύψος, ώστε ο 'πρώτος' να βρίσκεται ψηλότερα ή για Αρχιτεκτονική αντίστοιχα, βιοκλιματική Αρχιτεκτονική. Βλ Αίθρια. Είτε για να έχει μεγαλύτερο ύψος το κατάστημα, είτε για τον λόγο που λες ...

 

 

Και τώρα ... Το μαγαζί δεν το έχω ακόμα, μπορεί να το έχω το 2018 βέβαια, που να μην το έχω. Αγοραστές υπάρχουν?

Ενδιαφέρον για χώρους με μεγάλο ύψος, ότι μπορούν να κάνουν πατάρια. Ακόμα έρκερ για προσθήκες. Και ευεργετικές (διατάξεις του ΝΟΚ) πάνω σε προσθήκες κατασκευών.

Εχει κάποιος την γνώση! Kan και Manolis Gon, περιμένω πολλά :) Να μας διαφωτίσει οτι,

1. Χρειάζεται υπόλοιπο συντελεστή για να κάνει προσθήκη 50τμ σε κατάστημα 100τμ που κατασκευάστηκε με ΓΟΚ85, και υπάρχει το κατάλληλο ύψος. Οταν περίσσεια συντελεστή δεν υπάρχει. :???:

2 Στην δικιά μου περίσσεια 0,18τμ, σηκώνει μια προσθήκη μυρμηγκοφωλιάς 4 χ 4,5 εκατοστά στο δώμα, στον τελευταίο όροφο να προσθέσω επίσης (με την ίδια άδεια) ένα "πατάρι προσθήκη σε υπάρχον μαγαζί 80τμ"?

Ο ΓΟΚ 85 δεν ήταν κακός.

Οι κατασκευές κυρίως της τελευταίας 15 ετίας παρουσιάζουν ενδιαφέρον.

Θα ήταν ενδιαφέρον να επιτρεπόταν η κατασκευή κατασκευών που προτάθηκαν με Νοκ, σε υπάρχοντα κτίρια.

 

υγ: Ωρε Μανααααααααααααα τρέχω, να παραγγείλω το αμάξι :smile: :-) :smile:  Δουλειές με το τσουβάλι, έρχονται στην Μεσογείων οι νέες δραστηριότητες.....

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα και καλο μήνα να ρωτησω κάτι όταν υπολογίζω το παταρι οτι  το εμβαδον του ειναι < 70% βάζω κ τη σκάλα που οδηγεί σε αυτό στο τετραγωνικά??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπερα

Ήθελα να επαναφέρω το θέμα που απασχολεί εμένα τώρα. Σε κατάστημα με ύψος 5.80 θέλω να προσθέσω πατάρι χωρίς να μετρήσει στο σδ. Γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, spafent said:

αναλογικά με το ιδιοκτησιακό ναι 

 

Εχω εναν ιδιοκτητη σε ολους τους οροφους

Απο την πολεοδομια μου ειπανε πως μονο σε περιπτωση προσθηκης μπορω να χρησιμοποιησω την διαταξη για τη μη μετρηση στο σδ

Υπαρχει καποιο εγγραφο σχετικο που επιλυει το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.