Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομική άδεια- έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι,

 

Ηθελα να ρωτησω κατι πάνω σε ένα θέμα που ειχα ξανααναφερει κι αλλη φορα σε οτι αφορα αν χρειαζεται οικοδομικη αδεια ή εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας για κατασκευη αχυρωνα σε αγροτεμαχιο το οποιο βρισκεται εκτος οικισμου.

Συμφωνα και την αρμοδια πολεοδομια και τον ΝΟΚ πλεον απαιτειται οικοδομικη αδεια και οχι εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας ( αν τα λεω καλα) .

 

Συμφωνα με τον πελατη μου, απ'οτι μου ειπε ρωτησε στην Νομαρχια της περιοχης του και μπορει συμφωνα με μια νομοθεσια για αγροτες ( ετσι μου το ανεφερε ο πελατης ) να μη βγαλει οικοδομικη αδεια αλλα να προχωρησει στην κατασκευη του αχυρωνα με εργασιες μικρης κλιμακας.

 

Γνωριζει κανεις κατι ??? Μπορει να γινει αυτο και ποια ειναι αυτη η νομοθεσια που μπορει να το επιτρεψει ???

Link to comment
Share on other sites

διαβασες καθόλου ΝΟΚ ή περιμένεις να στα πεί ο πελάτης σου?

για αρχή ΝΟΚ αρθρο 2 και αρθρο 4

 

παλιότερα κατα ΓΟΚ 85 και άδειες μικρής κλίμακας στην περίπτωση 9.

9. Η κατασκευή λιθόκτιστης κεραμοσκεπούς αποθήκης στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ. 4 του Π.Δ. 24/31-5-85 Φ.Ε.Κ. 270Δ, με επιφάνεια μέχρι δεκαπέντε τετραγωνικά (15 m2) και συνολικό ύψος με τη στέγη έως και τρία μέτρα (3,00 m) εφόσον δε γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος στην οροφή του και κατασκευάζεται ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή, μια φορά για κάθε γήπεδο και μετά από έγκριση της αρμόδιας Δ/νσης Γεωργίας.

 

 

σήμερα έχω την εντύπωση οτι δεν ισχυει η άδεια μικρής κλίμακας αλλά και πάλι εξαρτάται απο την πολεοδομία.

 

περίπτωση κοινής λογικής: Αχυρώνας = κατασκευή (και μάλιστα είσαι εκτός σχεδίου) ΑΡΑ θέλεις οικοδομική άδεια (και κατα ΝΟΚ άδεια δόμησης).

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται το διάβασμα για να ξέρουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε....

 

μηχανικοί είμαστε και πρεπει να ξέρουμε τα βασικά.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

...Αχυρώνας = κατασκευή (και μάλιστα είσαι εκτός σχεδίου) ΑΡΑ θέλεις οικοδομική άδεια (και κατα ΝΟΚ άδεια δόμησης).

Καλησπέρα! Συμφωνώ με τον συνάδελφο, χρειάζεσαι άδεια δόμησης πλέον για αυτά τα κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.