Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλιακός συλλέκτης για θέρμανση


Demoiselle

Recommended Posts

Όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι δεν είναι βαθμός απόδοσης αλλά συντελεστής αξιοποίησης (6 μήνες δεν προσφέρει τίποτα).

 

Υ.Γ. Το χαλάζι μακρυά από τους συλλέκτες.... τζιζζζζζζ....

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλώντας τώρα, για τον υπολογισμό του συντελεστή αξιοποίησης απαιτείται μελέτη διαστασιολόγησης του συστήματος η οποία βεβαίως σπανίως γίνεται. Απλώς αν έχει τύχει σε κανέναν εδώ μέσα να το έχει κάνει, θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Για το σπίτι μου, χωρίς κάποια ιδιαίτερη μελέτη, αλλά συνδυάζοντας διάφορα που άκουσα σε σεμινάρια, ΚΕΝΑΚ, διαθέσιμο χώρο στην ταράτσα μου κλπ, εγκαθιστώ τώρα 15 τμ. επιλεκτικών συλλεκτών  με κλίση 60ο προς νότο.

Χρήση για ΖΝΧ και θέρμανση κατοικίας 110 τμ. με ενδοδαπέδιο σύστημα.

Απώλειες υπολογισμού ενδοδαπέδιου 14 KW.

Λειτουργία 7/24 φέτος το χειμώνα με ηλ. αντίσταση 7 KW, εσωτερική θερμοκρασία 21-22ο C.

Χρέωση ΔΕΗ 4μήνου 1400 Eυρώ (όλα μέσα εκτός χαράτσι).

Αποδόσεις συλλεκτών θα σας πώ του χρόνου (αν είμαστε καλά).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μου έτυχε η εξής περίπτωση:

 

πελάτης, θέλει να αποκοπεί από την κεντρική θέρμανση του κτιρίου του, και να εγκαταστήσει συλλέκτες επιφάνειας 8 m2. Οι συλλέκτες θα πηγαίνουν το νερό σε δοχείο αδρανείας. Εκεί γίνεται tank in tak για το ΖΝΧ, μέσω εναλλάκτη

ουσιαστικά κάνει μια προθέρμανση του νερού στο ΔΑ

φυσικά εγκαθίσταται επικουρικά λέβητας

 

η ερώτηση είναι η εξής:

πως μπορώ να υπολογίσω τον Συντελεστή αξιοποίησης ηλιακής ακτινοβολίας για θέρμανση χώρων 

αλλά και αν με αυτό το σύστημα, επηρεάζεται ο Συντελεστής αξιοποίησης ηλιακής ακτινοβολίας για ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για σενάριο σε ΠΕΑ κλιματική ζώνη Α , ( 118 τ.μ. )

θεωρώ για καινούργια επιλεκτικά ηλιακά ,  ελάχιστο Συντελεστή αξιοποίησης ηλιακής ακτινοβολίας για θέρμανση χώρων το 0.4

με κλίση 15% λόγω τοπικών περιορισμών ( στις κυκλάδες σύμφωνα με την νομοθεσία δεν επιτρέπονται μεγάλες κλίσεις, ώστε οι συλλέκτες να μην ξεπερνάνε το στηθαίο λόγω αισθητικής)

παίζοντας με τ.μ. και συντελεστές κατέληξα οτι κάθε τ.μ. σου δίνει κέρδος 2.6 kwh / t.m. με συντελεστή 0.5

 

χωρίς μελέτη απο την μικρή μου εμπειρία, κατέληξα να προτείνω 10 τ.μ. για εξοικονόμηση 26,3 kwh στην θέρμανση, αλλά και πάλι θεωρώ το αποτέλεσμα "φτωχό"...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη κλιση για χειμωνα

 

Χρειαζεσαι σιγουρα πανω απο 50 μοιρες.

 

Στο σπιτι μου ,ιδιου μεγεθους περιπου, με καλη μονωςη, εχω 15 τμ με κλιση 60 μοιρες

 

Με θερμοδοχειο 600 λιτρα και ενδοδαπεδιο αρκει μεχρι 8-9 το βραδυ max.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη κλιση για χειμωνα

 

Χρειαζεσαι σιγουρα πανω απο 50 μοιρες.

 

Στο σπιτι μου ,ιδιου μεγεθους περιπου, με καλη μονωςη, εχω 15 τμ με κλιση 60 μοιρες

 

Με θερμοδοχειο 600 λιτρα και ενδοδαπεδιο αρκει μεχρι 8-9 το βραδυ max.

H κλίση επιλέχθηκε λόγω τοπικών περιορισμών...

( ο νομοθέτης σωστά έχει προβλέψει την αισθητική προστασία των νησιών και των παραδοσιακών οικισμών

αλλά ο ελληνάρας δεν καταλαβαίνει τίποτα ) (πονεμένη ιστορία , ασε ... )

 

Απο οτι καταλαβαίνω δεδομένων του λόγου κόστους εγκατάστασης - απόδοσης

πρέπει να είσαι ικανοποιημένος ...

 

Ο υπολογισμός του συντελεστή αξιοποίησης για το συγκεκριμένο σύστημα, που το γνωρίζεις καλά, θα είχε ενδιαφέρον 

(αν και δυσκολάκι λόγω των δεδομένων που πρέπει να ληφθούν υπόψιν - θερμοκρασίες εξωτ. εσωτ. , καταναλώσεις κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Με τον συντελεστή αξιοποίησης δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς ποτέ δεν τον υπολόγισα.

 

Για την απόδοση του συστήματός μου (ηλιακά -ενδοδαπέδιο-ΑΘ- τζάκι καλοριφέρ-θερμοπρόσοψη) με λειτουργία 24/7 με ρύθμιση 21-22οC, να σου πω ότι φέτος με τον βαρύ χειμώνα είχα συνολικό λογαριασμό ΔΕΗ τετραμήνου 900€ + 1 κυβικό ξύλα, όταν το επόμενο τετράμηνο χωρίς θέρμανση είχα 320€. 

 

Αν βάλεις οριζόντιους συλλέκτες 1 μ. ύψους, που με την κλίση θα πάνε περίπου σε 80 εκατοστά, πάλι δεν κρύβονται???

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.