Μετάβαση στο περιεχόμενο

ψηλοτάβανο ισόγειο κατάστημα εντός του οποίου δημιουργήθηκε επιπλέον όροφος


Recommended Posts

Συνάδελφοι εάν ο επιπλέον όροφος είναι λειτουργικά αυτόνομος και με δικιά του πλέον είσοδο από το κλιμακοστάσιο (διαμέρισμα δηλαδή κανονικά)

το πρόστιμο θα υπολογιστεί ως ΥΔ κυρίων ή βοηθητικών χώρων; Ποιά η γνώμη σας; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζητάς γνώμη, να σου πώ ότι εγώ στη δική μου περίπτωση θα το βάλω ΥΔΚΧ κανονικότατα γιατί αυτό είναι... Ελεος πια, που θα αγχωνόμαστε για τα στραβά των άλλων...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι εάν ο επιπλέον όροφος είναι λειτουργικά αυτόνομος και με δικιά του πλέον είσοδο από το κλιμακοστάσιο (διαμέρισμα δηλαδή κανονικά)

το πρόστιμο θα υπολογιστεί ως ΥΔ κυρίων ή βοηθητικών χώρων; Ποιά η γνώμη σας; Ευχαριστώ.

 

η περίπτωση μου είναι η ίδια με τη δικιά σου. εγώ το βάζω σαν Υ.Δ.Β.Χ και σε παραπέμπω στις απαντήσεις-διευκρινήσεις του ΥΠΕΚΑ Β27 και Γ21 και Η4. Βεβαία στη δήλωση και στην τεχνική έκθεση αναφέρω ότι θα χρησιμοποιείται Κ.Χ και σαν Β.Χ δηλώνεται μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΕΚΑ

 

εξάλλου το λέει ξεκάθαρα στην Β27 "εφαρμόζεται μειωτικός συντ/στης 0.5 σε υπόγειο και πατάρι ή σοφίτα ανεξάρτητα από τη χρήση...." ενώ στην Γ21 λέει ότι "πατάρια και σοφίτες έστω και αν δεν έχουν τις προυποθέσεις ύψους εφόσον είναι προσβάσιμος χώρος με οποιαδήποτε χρήση υπολογίζεται συντ/στης 0,5"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να το δηλώσω ως βοηθητικό χώρο αφού στην ουσία είναι ένας επιπλέον όροφος με κύρια χρήση και λειτουργικά ανεξάρτητος. Το υπουργείο βέβαια είναι ξεκάθαρο όπως πολύ σωστά λες και μάλλον ως Β.Χ. θα το δηλώσω.

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω απόλυτα εξάλλου και γω γι αυτό ξεκίνησα το θέμα.Εδώ βέβαια αν δεις παραπάνω με συμβούλεψαν να δηλώσω και επιπλέον παράβαση την δημιουργία εισόδου (κατηγορία 13 άρα συν 500 ευρω). Εγώ αποφάσισα να μη το κάνω όμως . Είναι δικιά σου η απόφαση γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

επίσης σε ίδια περίπτωση εγώ έβαλα αλλαγή χρήσης, από κατάστημα σε οικία. Και επειδή είναι οικία θεωρώ πως δεν θέλει μελέτη στατικής επάρκειας. Ιάσων τι λες;(λόγω του οτι εθιξες το θεμα σε ρωτάω, )

Link to comment
Share on other sites

να σου πώ ότι εγώ στη δική μου περίπτωση θα το βάλω ΥΔΚΧ κανονικότατα γιατί αυτό είναι... Ελεος πια, που θα αγχωνόμαστε για τα στραβά των άλλων...

+1 από εμένα.

Ως Υ.Δ.Β.Χ. θα το χρέωνα μόνο εάν δεν υπήρχε αυτόνομη είσοδος ή εάν πληρούνταν οι προυποθέσεις των Β.Χ για ύψος < 2,40.

Για κάθε άλλη περίπτωση Υ.Δ.Κ.Χ.

 

Να βοηθήσουμε όπου μπορούμε ναι, αλλά να μην ρισκάρουμε για να πληρώσει ο ιδιοκτήτης λιγότερα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακριβώς ίδια περίπτωση την δήλωσα Υ.Δ. Β.Χ. με αλλαγή χρήσης. Για το Β.Χ. στηρίχθηκα μόνο στο ύψος που είναι <2,40, αλλά θεωρείται ημιόροφος ή μεσοπάτωμα και όχι πατάρι και αυτό με προβληματίζει. Στην εφορία που ρώτησα θεωρείται διαμέρισμα 1ου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε 5οροφο κτίριο με άδεια το '80 υπάρχουν σχέδια για στάθμη ημιορόφου (δεν τα μετράει όμως στο ΣΔ.)

Στο ισόγειο λοιπόν υπάρχουν καταστήματα το καθένα με τον ημιόροφο του(πρακτικά σαν εσωτερικό εξώστη).

Το οτι είναι σαν εσωτερικός εξώστης, υποθέτω οτι είναι και ο λόγος που δεν εχει μετρήσει όλη αυτή η στάθμη στα τετραγωνικά της άδειας.

Το μόνο σημείο οπου δεν υπάρχει κάτι είναι πάνω από την είσοδο του κτίσματος. Οπότε μετά από κάποια χρόνια, κλείστηκε ο χώρος αυτός σαν επέκταση του εξώστη του καταστήματος που υπάρχει δίπλα στην είσοδο. Βέβαια κλείστηκε όλος ο χώρος και οχι σαν εσωτερικός εξώστης. Επίσης δημιουργήθηκε και είσοδος στον χώρο αυτό από το κλιμακοστάσιο στη στάθμη του ημιορόφου.

 

Αυτή τη παράβαση τη βάζω ως ΥΔΒΧ, ΥΔΚΧ, ή ενδέχεται επειδή είναι πάνω από την είσοδο να μην μπορώ να κάνω τπτ;

 

Σημείωση: όλο το κτίριο ανήκει σε ένα πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.