Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση αδόμητου σε αγρό με χρησικτησία...


Recommended Posts

βρε ιασωνα ''θα σε μαλωσω''.....εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και η δικια σου για πραγματικες αυτοψιες και αξιοπρεπεις αμοιβες απο ολους μας......λες να μην κανω αυτοψια????

 

Προφανώς φίλε μου και δεν αναφερόμουν σε 'σένα!

Αλλά σε κάτι άλλους "συναδέλφους" εδώ δίπλα, που έδωσαν σε πελάτη μου 4 (παρακαλώ) βεβαιώσεις για 4 αδόμητα αγροτεμάχια στην Αχαϊα, χωρίς καν' να κάνουν τον κόπο να πάνε από κει!!!!!! Εισέπραξαν 4 Χ100 = 400 ευρωδάκια και ...καθάρισαν!!!!!

Η δική μου προσφορά ήταν λέει (ο πελάτης) αρκετά μεγαλύτερη....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ...αντιδεοντολογικό!!!

Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κανουμε πολυ υπομονη οσοι ακολουθουμε τις βασικες αρχες.......τελωςπαντων....

 

τελικα η χρησικτησια για να επανελθουμε στο θεμα...εγινε ''συμβολαιο'' ΔΙΑ ΛΟΓΟΥ....υπαρχει αυτο το πραγμα.....θα τρελαθω και πως να δωσω βεβαιωση ??σε τι???τι θα μου πει οτι εχω ενα χωραφακι που μου το εδωσε ο πατερας καπου εκει.....περιπου τοσα στρεμματα.....δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω "....συμβόλαιο δια λόγου"!!!

 

Μέχρι τώρα ήξερα ότι, "....ο λόγος μου είναι συμβόλαιο" ή "τα συμβόλαια απεικονίζονται σε χαρτιά".......

Link to comment
Share on other sites

γιαννη

απαντησα κατα λαθος σε αλλον... ενω επρεπε σε εσένα αφου εσυ ειχες ρωτησει...

Αν ειναι αδομητο......ειναι......παει και τελειωσε...

Αυτο δεν ειναι το μονο θεμα σου, αλλα "παιζει" και το αρτιο και οικοδομησιμο......

Για να σου ζητουν βεβαιωση.....θα θελουν να μεταβιβασουν άρα θελουν και δηλωση του 651

Τι θα γραψεις για αυτο???

 

Και βεβαια η χρησικτησια ειναι νομιμος τροπος κτησης κυριοτητας "πρωτοτυπος"

αλλα ενδιαφερει απολυτα ο χρονος "δημιουργιας" του αγρού...για να εισαι ενταξει με τον 3212 ή το 270 Δ

Οπότε,

Δες αναλυτικα στο ανω ποστ το εγγραφο του μανολη...[το ανεφερα ποιό πανω στο #10]

ειναι αριστος οδηγος για τον "χρονο δημιουργιας" του γηπεδου.

και αν χρειαστει επανερχεσαι...με βαση τα οσα σου πούν....

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

giannisp το "συμβόλαιο δια λόγου" σημαίνει την προφορική , άτυπη "μεταβίβαση" . Δεν υπάρχει τίτλος. Τίτλος θα δημιουργηθεί με συμβολαιογραφική πράξη μέσω χρησικτησίας.

Ο dimitrisGM στο λέει ότι είναι νόμιμος τρόπος κτήσεις. Σε πολλές περιοχές , αν εξετάζεις τίτλους προς τα πίσω , ακόμα και το '50 και το '60 καταλήγεις σε κάτι άτυπες δωρεές και χρησικτησίες.

Δεν είναι και κάτι το φοβερό.

 

Τοπογραφικό υπάρχει ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι καλυμμένος, εγώ σε παρόμοια περίπτωση ζητησα απο τον φερόμενο τωρινό ιδιοκτήτη Υ.Δ. που να γράφει περί χρησικτησίας (ενα ετοιμο κείμενο που μου εδωσε μια γνωστή δικηγόρος) και του ζητώ την δήλωση εφορίας, οπου αναγράφω στη τεχνική εκθεση τον αριθμό της και τον αριθμό του διπλότυπου πληρωμής του φόρου χρησικτησίας.

 

Ετσι εισαι καλυμμένος θαρρώ 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα. επειδή έχω ακριβώς την περίπτωση που περιγράφει ο τίτλος του θέματος και επειδή δεν μπορώ να βρω το ποστ: #508723 του μανώλη, που αναγράφει παραπάνω ο δημήτρης (μάλλον έγινε ένωση θεμάτων...) μπορεί κάποιος να μου το υποδείξει μπας και βγάλω άκρη???

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.