Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση αδόμητου σε αγρό με χρησικτησία...


Recommended Posts

Καταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για το λινκ αλλά μπερδεύτηκα λίγο.Τώρα θα ξεφύγουμε λίγο και το θέμα θα γίνει νομικό:

Σε περίπτωση αδόμητων αγροτεμαχίων που ο ιδιοκτήτης τώρα θα αποκτήσει με χρησικτισία:

α) ποιος θεωρείται ο χρόνος δημιουργίας του αγροτεμαχίου?

β)γιατί μας νοιάζει ο χρόνος δημιουργίας του αγροτεμαχίου, κατά την χορήγηση βεβαίωσης αδόμητου (όντως θα υπάρξει μεταβίβαση από πατέρα σε γιο) αφού με τον ν.4042/2012-άρθρο49,παρ.3 δεν απαιτείται να συνοδεύει την βεβαίωση τοπογραφικό?θέλω να πω με την βεβαίωση αδόμητου μας ζητείται κάτι άλλο πέραν του προφανούς? (δλδ ότι δεν υπάρχει κτίσμα)..

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι αδόμητο, ειναι προφανες οτι σου ζητανε την βεβαιωση για "μεταβιβαση" και θα πρεπει να υπογραψεις στο τοπογραφικο και την δηλωση του 651 , για το αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

Εχεις τον 3212, εχεις το Δ 270, εχεις ΓΥΠ, ΝΑΤΟΥΡΑ...ολα αυτα.

Αν η μεταβιβαση στηριζονταν σε προηγουμενο συμβολαιο, ειναι ευκολη η αποδειξη δημιουργιας ...αρα λυνονται τα ανω προβληματα.

Αν ομως ερθει σημερα ο πατερας και πει "εχω απο χρησικτησία" εναν αγρο...απο ατυπη δωρεα απο τον δικο μου πατερα ...πριν απο 30 χρονια...

τοτε,

αν πει οτι αυτος ο αγρος ειχε αγορασθει απο τον αρχικο ..με το...ταδε...συμβολαιο...αποδειχνεται η δημιουργια απο πολυ παληα αρα και οι οροι δομησης ειναι ευκολο να βρεθουν...το ιδιοκτησιακο δεν επηρεάζει....

Αν ομως πει οτι κατεχει ο ιδιος εδω και 30 χρονια ενα τμημα αγρου...ειναι "δυσκολο"θεμα η αποδειξη της υπαρξης του τμηματος αυτου...απο τοτε που ισχυριζεται...

Και βεβαια αν ο αγρος ειναι αρτιος και οικοδομησιμος "κατα παρεκκλιση", η ΥΔΟΜ δεν θα πεισθει ευκολα ....

Βεβαια, αν το ειχε νοικιασει και εχει καποιο θεωρημενο μισθωτηριο ή αν επαιρνε επιδοτησεις ή εχει αλλες αποδειξεις ..και παλι υπαρχει "αποδειξη" περι του χρονου δημιουργίας...

υγ

για δωρεες προς τεκνα ή για μεταβιβασεις σε "καθαρα" αγροτικες περιοχες δεν απαιτειται τοπογραφικο με δηλωση του 651.

 

Αρα, δινεις "μονον" την βεβαιωση...γινεται το συμβολαιο και ....στο μελλον ...θα αντιμετωπισουν τα σχετικα προβλήματα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δημήτρη καλησπέρα ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

για να διευκρινίσω, το θέμα έχει ως εξής:

α. υπάρχει αγροτεμάχιο που φαίνεται από την διανομή του 1933 ότι ανήκει στον παππού (επισήμως από την διεύθυνση γεωργίας).

β. το απόσπασμα της διανομής του 1933 είναι το μόνο επίσημο στοιχείο που υπάρχει ever.

γ. ο παππούς πεθαίνει και ο γιος του έχοντας όλα τα στοιχεία που του ζήτησαν (επιδοτήσεις για λάδι, δήλωση σε εφορία, βεβαιώσεις από 4 δημάρχους) "παίρνει" το αγρόκτημα με χρησικτισία.

δ. τώρα ο γιός της προηγούμενης παραγράφου (γ) θέλει να μεταβιβάσει στον γιο του και χρειάζεται την βεβαίωση αδόμητου.Από τον νόμο 4042/2012 που γράφω και παραπάνω, προκύπτει ότι δεν υπάρχει απαίτηση η μεταβίβαση να συνοδεύεται από τοπογραφικό επομένως καμία απαίτηση σε δήλωση 651/1977.

Επομένως με τα ανωτέρω δεδομένα κρίνω ότι αρκεί από εμένα μόνον η βεβαίωση.

Βλέπεις κάτι διαφορετικό?

Πραγματικά εκτιμώ την βοήθεια σου έως τώρα.ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

ολα πολυ σωστα

 

και μαλιστα, επειδη προκειται για αυτοτελες χωραφι, απο διανομη, αποδεικνυεται και ο χρονος της δημιουργιας του,

ωστε να μην υπαρχει προβλημα στο μελλον για το "αρτιο και οικοδομησιμο"

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

1) Μου ζητήθηκε βεβαίωση για αδόμητο κληροτεμαχιο διανομής ώστε να γινει συμβολαιογραφική πράξη χρησικτησίας. Μιλώντας με τον συμβολαιογράφο, μου είπε

στα στοιχεία ιδιοκτήτη να τα συμπληρώσω με τα στοιχεία εκείνου στου οποίου θα ερθει η ιδιοκτησία μετά την χρησικτησία.

Εχω καποιο θέμα ως προς την έκδοση της βεβαίωσης? (εννοείται πως όντως δεν υπαρχει κτισμα κλπ)

 

2) Αν επίσης προτίθεται να κανει χρησικτησία για ποσοστό επι κληροτεμαχίου διανομής το οποίο είναι δύσκολο έως αδύνατο(λόγω μεγέθους) να βρω συνιδιοκτήτες, τι

θα έπρεπε να συμπληρωσω στα στοιχεία των ιδιοκτητών?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σγουρομάλλη. νομίζω πως εντελώς συγκυριακά αντιμετωπίζουμε το ίδιο θέμα..

Στο 1) που αναφέρεις ο συμβολαιογράφος του πελάτη μου δεν μου ζητά βεβαίωση για την χρησικτισία, αλλά βεβαίωση ούτως ώστε να την χρησιμοποιήσει για να μεταβιβάσει ο πελάτης μου στον γιο του...Ως αποδεικτικά της χρησικτισίας μου έδωσε τις φορολογικές δηλώσεις του πελάτη μου όπου δηλώνει στην εφορία τα εν λόγω αγροκτήματα. Θα τις κρατήσω στο αρχείο μου.

Το 2) που αναφέρεις είναι και το ζουμί...Το αντιμετωπίζω κι εγώ...Σκέφτομαι να περιγράψω στην ηλεκτρονική φόρμα του ΤΕΕ ότι η βεβαίωση μου αφορά ΤΜΗΜΑ του όλου αγροτεμαχίου διανομής και να δηλώσω τον πελάτη μου ως ιδιοκτήτη με ποσοστό 100% και να κάνω γεωγραφικό εντοπισμό μόνο για το τμήμα που μου υπέδειξε και όχι όλο το τεμάχιο διανομής.Νομίζω είναι λάθος να δηλωθούν συνιδιοκτήτες (πέραν του αν είναι δύσκολο να βρεθούν...) γιατί απλούστατα δεν υπάρχει πράξη που να δηλώνει ότι το κληροτεμάχιο κατατμήθηκε..Άσε που ο αγρός είναι αδιαίρετος...Περιττό να πω πως ο συμβολαιογράφος δεν με βοήθησε καθόλου.Νομίζω χρειαζόμαστε νομική συμβουλή!! Το πολυτεχνείο μου μέσα...

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

πυρσογιαννη,

αυτη η προηγουμενη ειναι ιδια η περιπτωση που ρωτησες αρχικά ή ειναι άλλη???

διοτι ειχες πει οτι "ενα" ολοκληρο, θα παει για δωρεα με χρησικτησία...'και ειπαμε "καλώς". [ανω #23 και #24]

 

Πώς προεκυψε "κομματι" [απο μεγαλυτερο????]

και τι σημαινει "ασε που ο αγρος ειναι αδιαιρετος"

υγ

και φυσικα δεν ζηταει τιποτε για την χρησικτησια ο σ/φος απο σενα. Αυτο αφορά τον πελατη που λεει "εχω και κατεχω 40 χρονια" τον ...ταδε αγρο...

Εσυ δινειςβεβαιωση για το αδομητο που σου δειχνουν...

βεβαι, δεν εχει τιτλο ο πελατης...αλλά απο Ε1, Ε2, Ε9 κλπ. εγγραφα αποδειχνει οτι το "καλλιεργει".....χρονια.

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δημήτρη.

έχεις δίκιο στις επισημάνσεις σου.

Αφορά στην ερώτηση- συζήτηση που κάναμε προχτές, είναι η ίδια περίπτωση.

Σήμερα κατάφερα να έχω ραντεβού με τον συμβολαιογράφο και μου είπε πως ο πελάτης έχει κάνει δήλωση χρησικτησίας σε τμήμα του όλου αγροτεμαχίου (ο πελάτης το σαβ/κο δεν μου το είχε πει, όταν δηλαδή και κάναμε την συζήτηση εδώ).

Πώς σου φαίνεται ο τρόπος περιγραφής της ηλεκτρονικής δήλωσης που γράφω στο ποστ 26? ότι δλδ να δηλωθεί ο πελάτης ως ιδιοκτήτης με ποσοστό 100%, χωρίς συνιδιοκτήτες, και να γίνει η ρητή επισήμανση τόσο στην περιγραφή όσο και στα σχόλια της φόρμας του τεε, ότι η βεβαίωση αφορά τμήμα του όλου τεμαχίου?

Link to comment
Share on other sites

το τμήμα του αγροτεμαχίου το έχει τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια και τον δεκέμβρη του 2012 έκανε δήλωση χρησικτισίας στην ΔΟΥ (για την ακρίβεια δήλωση μεταβίβασης ακινήτου - είδος συναλλαγής χρησικτησία) όπου και πλήρωσε κάποιο ποσό ως φόρο.

έχει πάρει και βεβαιώσεις από τους 4 τελευταίους κοινοτάρχες του χωριού, τις οποίες ωστόσο δεν έχω ακόμη στα χέρια μου. όλα αυτά κατόπιν υποδείξεων του συμβολαιογράφου του.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.