Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκδοση βιβλιαριου ΤΣΜΕΔΕ


claudiomasti

Recommended Posts

Τελείωσα και εγώ (επιτέλους)

 

Πλήρωσα 505,44 για το δίμηνο (είμαι πάνω από 35 άρα πάω στην κλίμακα για άνω πενταετίας) που σημαίνει ότι ακόμα νέα τιμολόγια δεν έχουν εφαρμοστεί... ίσως στείλουν τα αναδρομικά στην 1η δόση του 2013....

 

Συμβουλή: τελικά απαντάνε στα τηλ. της Αθήνας στο ΤΣΜΕΔΕ. Αρκεί να πάρετε μετά τις 13:30 και να επιμένετε... κάποια στιγμή κάποιος θα το σηκώσει το ρημάδι... εμένα προσωπικά με εξυπηρέτησαν και μάλιστα με πήραν και τηλ. πίσω στο κινητό μου για να με ενημερώσουν! Kudos λοιπόν στο ΤΣΜΔΕ ..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από 25/10 αλλά δεν έχω πάει ακόμα να πληρώσω την πρώτη εισφορά στα κεντρικά και να βγάλω βιβλιάριο. Αν πάω τώρα θα πρέπει να πληρώσω όλες τις εισφορές από Οκτώβρη μέχρι τώρα ή να πληρώσω μόνο το δίμηνο Νοέμβρης-Δεκέμβρης;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επανέρχομαι στο θέμα:

 

Είμαι νέο μέλος κι εγώ. Μάλιστα επιτάχυνα την εγγραφή μου με επιστολές σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ γιατί υπήρχε επιτακτικός λόγος και έχω καταχωρηθεί στο ΤΣΜΕΔΕ.

Πήγα λοιπόν στο ΤΣΜΕΔΕ για να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα ώστε να κάνω έναρξη και μου είπαν πως επειδή είμαι μόνο 2-3 μέρες γραμμένος δεν μπορούν να μου δώσουν ενημερότητα ούτε να με βάλουν να πληρώσω αυτό το διάστημα και μου έδωσαν μια απλή βεβαίωση ότι είμαι ασφαλισμένος για την έναρξη. Ρώτησα και στην εφορία και μου είπαν πως αρκεί.

 

Δεν έχω βγάλει όμως ακόμα βιβλιάριο υγείας και ψάχνω τώρα online τι δικαιολογητικά χρειάζονται όμως δεν γράφει πουθενά τίποτα.

 

Θα ήθελά να ρωτήσω λοιπόν:

  1. Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την έκδοση βιβλιαρίου;
  2. Βγαίνει την ίδια στιγμή;
  3. Μπορώ να στείλω κάποιον άλλον με εξουσιοδότηση για να το βγάλει γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες έδωσα στο ΤΕΕ που απ όσο φαντάζομαι ήθελε 4 για να δώσει και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Φίλος μου είπε πως το βιβλιάριο μαζί με το συνταγολόγιο του ήρθε ταχυδρομικά και δεν χρειάστηκε να κάνει καμία ενέργεια.

 

Τί παίζει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ενδέχεται να ρωτήσω βλακεία, αλλά θα το ρωτήσω: τώρα με την έναρξη λειτουργία του ΕΦΚΑ, θα πρέπει να εκδώσουμε πάλι νέα βιβλιάρια υγείας;

Αχρείαστο να είναι βέβαια, αλλά...

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικά δεν γίνονται όλα; όσες φορές πήγα γιατρό και έγραψε φάρμακα ουδέποτε είχα μαζί βιβλιάριο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικά δεν γίνονται όλα; όσες φορές πήγα γιατρό και έγραψε φάρμακα ουδέποτε είχα μαζί βιβλιάριο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Δεν ξέρω τι ισχύει, απλά επειδή επισκέφτηκα πρόσφατα γιατρό, χρησιμοποίησε το βιβλιάριο, έγραψε σε αυτό, γι' αυτό και ρώτησα.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.