Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Βγάζω Ο.Α. προσθηκης σε οικοπεδο που βρίσκεται σε οικισμο προυφιστάμενο του '23. Το οικοπεδο ανήκει σε τρια (αγαπημενα) αδερφια με ποσοστα απο κάθετες ιδιοκτησίες. Εχω 7 κτισματα διασπαρτα στο οικοπεδο προ '55. Ο ενας αδερφος εχει εμβαδο κτισματων (προ του '55) απο τον τίτλο μεγαλύτερο από αυτόν που του αντιστοιχεί σύμφωνα με την κάθετη. Οι αλλοι δυο μικροτερα. Εγω μπορώ να βγάλω αδεια σε αλλον αδερφό που εχει υπόλοιπο δόμησης σύμφωνα με την κάθετη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Την ίδια απορία έχω και εγώ και επί την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω για μία δική μου περίπτωση σε οικόπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο με σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, ο πελάτης μου δεν μπορεί να εκδώσει άδεια δόμησης για το τμήμα του, γιατί ο ένας εκ των ιδιοκτητών των άλλων τμημάτων έχει αυθαίρετη γεώτρηση την οποία έχει στεγάσει με τσιμεντόλιθους. Μπορώ να κάνω κάτι βάσει νόμου ή κόλλησα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

doragk

το οικοπεδο θεωρειται πολεοδομικα ενιαίο, και χτιζει συγκεκριμενα τμ. με βαση τον σδ.

Αν σε μια καθετη, εχει εκδοθει ΟΑ για περισσοτερα τμ. απο αυτα που δικαιουνταν, αυτα τα "επι πλεον"τ μ. αφαιρουνται απο τους υπολοιπους,

οι οποίοι εχουν δικαωμα αποζημιωσης ή καταγγελιας για αυθαιρετη κατασκευή κλπ.

Αρα, το συνολο των τμ. με βαση την ή τις ΟΑ, αφαιρειται απο τον σδ. και χτιζεται το υπολοιπο...

 

Διαφορετικο ειναι το θεμα οταν,

καθε καθετη εβγαλε την ΟΑ αντιστοιχη με τα δικαιουμενα και αναλογουντα τμ. και στη συνεχεια εγιναν αυθαρετες κατασκευες.

ή ακομα και αν ανηγειρε οσαδηποτε αυθαιρετα τμ. χωρις ΟΑ... και τα τακτοποιεί ο ενδιαφερομενος...

Μονος χωρις τους αλλους...

 

Σε αυτη την περιπτωση...δεν μετρανε οι αυθαιρεσιες στο δικαιωμα των υπολοιπων καθετων...αρα χτιζουν κανονικα

 

[αυτο απαντα και στο ερωτημα της ιοαννα]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση! Άρα εγώ προχωράω κανονικά την οικοδομή μου? Το θέμα είναι πως θα πείσω τη υπάλληλο της πολεοδομίας που μου ζητάει νομιμότητα της γεώτρησης και του προστατευτικού της κτίσματος 11τμ που ανήκουν σε άλλο τμήμα. :sad:

Link to comment
Share on other sites

θα πας ...με ανα χειρας το 24, τις ε/α και την Λεμπεση...[...ειναι και βαριά...]

 

και να της πείς ....δεν κανει κακο λιγο διαβασμα...

 

Εσυ εχεις την δικη σου καθετη...

Δεν μπορει να σε ελέγξει για αυθαιρεσιες της .άλλης καθετης...

ούτε να εξαρτα την δικη σου νομιμοτητα...απο το αν η ...διπλανή τακτοποιηθηκε ή οχι...

αυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το μονο που εχω βρει ειναι αυτο : http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

Παρ 7β....νομιζω μας καλυπτει και το παραθετω μηπως βοηθησει και τους απο πανω...

 

ΥΓ : Τωρα που το ξαναδιαβαζω δεν ειναι και απολυτως ξεκαθαρο. Μιλαει για αυθαιρεσιες που εχουν δηλωθει με τον Ν.4014/2011. Αν εχουν δηλαδη δηλωθει με προγενεστερους νομους (π.χ Τριτση) τι ισχυει ?

 

Στο διαγραμμα καλυψης εξακολουθει να υπαρχει η υποχρεωση να δειχνουμε ολο το οικοπεδο και οχι το τμημα που μας ενδιαφερει?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

σωτηριον ετος 2018

σε οικοπεδο εχουν συσταθει δυο καθετες (αδερφια ... ως ηθισται)

εχουν βγαλει προ της συστασεως αδεια για 200 τμ (100 ο καθενας )

ο ενας θελει να βγαλουμε αδεια για προσθηκη οροφου και  ηχ κατ επεκταση .Ο αλλος εχει και αυθαιρετες κατασκευες και που δεν θελει να τις τακτοποιησει

Στο διαγραμμα δομησης θα δειξω το περιγραμμα  του κτιριου και της αλλης ιδιοκτησιας με τα αυθαιρετα  .Η υδομ θα προβει σε καποιας μορφης ελεγχο αυτεπαγγελτα ?

Συναδελφος μου ειπε οτι "εμεις" θα βγαλουμε την αδεια οπως δικαιουμαστε αλλα  η αλλη καθετη θα υποστει ελεγχο απο την πολεοδομια βασει μιας εγκυκλιου(που την ψαχνω ) 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ  ΚΑΝΑ !!

η αλλη καθετη θα υποστει ελεγχο  οπως μου ειπε ο συναδελφος που του ετυχε  αυτο?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, KOKARADI said:

σωτηριον ετος 2018

σε οικοπεδο εχουν συσταθει δυο καθετες (αδερφια ... ως ηθισται)

εχουν βγαλει προ της συστασεως αδεια για 200 τμ (100 ο καθενας )

ο ενας θελει να βγαλουμε αδεια για προσθηκη οροφου και  ηχ κατ επεκταση .Ο αλλος εχει και αυθαιρετες κατασκευες και που δεν θελει να τις τακτοποιησει

Στο διαγραμμα δομησης θα δειξω το περιγραμμα  του κτιριου και της αλλης ιδιοκτησιας με τα αυθαιρετα  .Η υδομ θα προβει σε καποιας μορφης ελεγχο αυτεπαγγελτα ?

Συναδελφος μου ειπε οτι "εμεις" θα βγαλουμε την αδεια οπως δικαιουμαστε αλλα  η αλλη καθετη θα υποστει ελεγχο απο την πολεοδομια βασει μιας εγκυκλιου(που την ψαχνω ) 

σωστα τα ειπε ο κανα

[τις καλησπερες μου]

κατ αρχας να υποθεσω οτι  προκειται για οικοπεδο....

-εβγαλαν μια κοινη αδεια και μετα  -προφανως- εκαναν διανομη προ πασης ανεγερσης, συστησαν ΟΙ και καθετη

αρα, μετα την συσταση καθετων, καθε ενας εχει ξεχωριστο δικαιωμα  να χτισει

αρα βλεπεις πότε εγιναν ολα αυτα

 και  δες τι λεει το συμβολαιο συστασης καθετων και πώς και πού εχει δικαιωμα ανοικοδομησης καθε ενας..

-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.