Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

49 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Με την προυπόθεση ότι δεν έχει γίνει απόκρυψη της πραγματικότητας στα σχέδια και στην περιγραφή, διότι αν έχεις ενιαίο κτίριο ενώ δεν το αποτυπώνεις..

μα όχι το δείχνουν ως είναι χωρίς καν αρμό διαστολής

Ενιαίο κτήριο και κάθετη στον μεσότοιχο κανονικά και πρόσφατα (>2005) συμβόλαια και άδεια οικοδομής

Link to comment
Share on other sites

Οι μεσότοιχοι (όπως αναφέρονται και στον ΓΟΚ 23) είναι άλλη ιστορία και ίσχυσαν προ ΓΟΚ 55.  Τώρα γι αυτό που αναφέρεις, για να δούμε ΚΑΙ τι ακριβώς περιγράφεται στην συμβολαιογραφική πράξη. Όπως και να έχει το θέμα, η σύσταση κάθετης δεν μπορεί να γίνει σε ενιαίο κτίριο, διότι δεν μπορεί να δημιουργήσει αυτοτελείς ιδιοκτησίες επί κοινού βεβαίως οικοπέδου. Έχω δει τέτοια περίπτωση που πήγε στα δικαστήρια γιατί κανείς εκ των δυο κάθετων, δεν μπορούσε να διαχειριστεί αυτοτελώς το δικό του τμήμα (η δουλειά πήγαινε προς εκούσιο πλειστηριασμό ως η έσχατη λύση).

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για δυο ξεχωριστα πραγματα.

το τεχνικο και το νομικο.

 Στα εντος σχεδιου ειναι ελευθερη η συσταση καθετων.

Οπότε, εαν  χτιζονται  δυο εν επαφη κτιρια,   με πολλες ΟΙ καθε ενα...ή και μονον ενα κτισμα σαν αυτοτελη ΟΙ σε καθε μια,

και με δικη του εισοδο και κλιμακοστασιο, διαχειρηση  και κοινοχρηστα  η καθε μια,

λογικο/υποχρεωτικο  ειναι να γινεται συσταση ΟΙ με αναφορα και στο νδ 1024  περι καθετων, λογω ανεξαρτησιας καθε κτισματος.

Χιλιοστα/δαπανες/κοινοχρηστα/διαχειριστικη επιτροπη,  καταγραφονται στην συσταση ανα οικοδομη, με βαση πινακα του μηχανικου [ουτε μπορει να ελεγξει τα περι κοινης μεσοτοιχιας  ο συμβ/φος]

 Ως προς το τεχνικο μερος...Το πιο πιθανον, ειναι  στην αδεια να υπαρχει και η προβλεψη για αντισεισμικο αρμο. Ετερον εκατερον ειναι εαν και πώς εχει γινει

 [Ισως   στην αδεια, να εμφανιζονται κοινες μεσοτοιχιες, σε ομορες εν επαφη οικοδομες,   ή  πιθανον για να αποφευχθει η μελετη του αντισεισμικου αρμου ή κατι παρομοιο...δξ...

ή λογω του "πλατους"  καθε κτισματος να μην απαιτειται

  Οπότε, ερχομαστε στα λογια του παυλου

 "Έλα όμως που υπάρχει μέγιστο ζήτημα μετά, διότι η υφιστάμενη κατάσταση διαφέρει από αυτή που παρουσιάστηκε για να γίνει η σύσταση καθέτων. "

Μην ξεχναμε οτι μιλαμε για παληες οικοδομες, που εχτιζαν οπως.... και όπου.... και χωρις κανεναν ελεγχο.

Κι αν προσθεσουμε και τον αντισεισμικο αρμο στον ελεγχο  αυθαιρεσιων...ανοιγουμε αλλες πληγες... :sad:

να θυμηθουμε   τα περι αρμου...εδω

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ευχαριστώ για τα ενδιαφέροντα πράγματα που σχολιάσατε πάνω στο ερώτημά μου. Πράγματι μου έχει τύχει περίπτωση που η συμβολαιογράφος, προκειμένου να κάνει σύσταση καθέτου σε υφιστάμενο κτίσμα ζήτησε πράξη με την οποία το υφιστάμενο κτίσμα να διαχωρίζεται σε δύο ανεξάρτητα κτίσματα με δύο τοίχους κι όχι μεσοτοιχία. Κολλήσαμε στην δαπάνη του ιδιοκτήτη και δεν έγινε τίποτα. Αυτή είναι άλλη συμβολαιογράφος. Δεν κόλλησε σε τέτοιες «λεπτομέρειες;» δεν ξέρω πώς να το πω, ούτε ξέρω αν υπάρχει αυτό που λέει ο Didonis σχετική νομοθεσία δηλαδή.

Pavlos33 δεν έχει γίνει απόκρυψη της πραγματικής κατάστασης. dimitris GM Αντέγραψα τα σημεία του συμβολαίου σύστασης που μας ενδιαφέρουν.

Ο τίτλος της πράξης είναι:

""ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ Ν.3741/1929 ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ 1002 ΚΑΙ 1117 ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ, ΤΟΥ Ν.Δ. 1024/1971 ΚΑΙ ΤΟΥ Ν.4178/17 ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΗ ΕΠΙΚΟΙΝΟΥ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ κτλ...""

 

Μετά την περιγραφή της ιδιοκτησίας και το πώς αποκτήθηκε από τους ιδιοκτήτες αναφέρει: ""…Σήμερα στο παρόν οικόπεδο και στην παραπάνω περιφραφόμενη οικοδομή συμμετέχουν κατά το ποσοστό του 1/3 εξ αδιαιρέτου και κατά πλήρη κυριότητα οι τάδε, αφ’ ενός συστήνουνστους υφιστάμενους της παραπάνω οικοδομής και στο δικαίωμα επέκτασης αυτής κατά το ύψος, οριζόντια ιδιοκτησία σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3741/1929 και τα άρθρα και τα άρθρα 1002 και1117 του αστικού κώδικα, με σκοπό οι υφιστάμενοι-διαμερίσματα και το δικαίωμα επέκτασης αυτής κατά το ύψος, να αποτελούν, ανεξάρτητες και αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες με ανάλογο ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ’ αδιαιρέτου (τρία ίσα ποσοστά) στο όλο οικόπεδο, σύμφωνα με τις διατάξεις των παραπάνω νομοθετημάτων και ορίζουν ότι… περιγράφονται ένα, ένα τα τρία διαμερίσματα με το ανάλογο ποσοστό τους επί του οικοπέδου και ως 4ο το δικαίωμα επέκτασης κατά το ύψος της οικοδομής πάνω από το ισόγειο θα αναλογεί ένα ποσοστό εξ’ αδιαιρέτου στο όλο οικόπεδο και αφ’ ετέρου, διανέμουν μεταξύ τους υφιστάμενους διαιρετούς χώρους-διαμερίσματα της οικοδομής και καθορίζουν στην επέκταση της οικοδομής κατά το ύψος το τμήμα στο οποίο θα δικαιούται κάθε ένα των συμβαλλομένων μερών να ανεγείρει κτίσματα πέραν των υφιστάμενων που θα αποτελούν ανεξάρτητες και αυτοτελείς ιδιοκτησίες, καθώς και ρυθμίζουν την χρήση των δικαιωμάτων αποκλειστικής χρήσης ακαλύπτου χώρου καθώς και θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων και προβαίνουμε το παρόν συμβόλαιο μου μεταξύ τους σε διανομή των παραπάνω με λεπτομέρεια περιγραφομένων κτισμάτων, καθώς επίσης και της κατά το ύψος επέκτασης των υφιστάμενων ισογείων διαμερισμάτων διατηρούμενης επί του οικοπέδου της εξ’ αδιαιρέτου συγκυριότητας και λαμβάνουν: εδώ περιγράφονται α) το καθένα από τα τρία διαμερίσματα ξεχωριστά με το ποσοστό του επί του οικοπέδου (όπως αρχικά περιγράφηκε) β) το δικαίωμα της καθ’ ύψος επέκτασης που ορίζεται με αλφαβητικά στοιχεία στο δώμα, με εφαρμογή σε αυτό το περίγραμμα του κατωθεν αυτού διαμερίσματος, με το ποσοστό του επί του οικοπέδου (το 1/3 από αυτό που αρχικά περιγράφηκε) γ) το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης στο ακάλυπτο τμήμα του όλου οικοπέδου που αντιστοιχεί σε τόσα τ.μ. περιμετρικά του προπεριγραφόμεννου διαμερίσματος το οποίο τμήμα ορίζεται με αριθμητικά στοιχεία και δ) το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης σε μια θέσει στάθμευσης ως παρακολούθημα του διαμερίσματος....""

Τέλος στην οικοδομή ορίζεται, ως κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο και διάδρομος με τις εισόδους των διαμερισμάτων καθώς και απόληξη που εξασφαλίζει πρόσβαση στις οριζόμενες κάθετες, το υφιστάμενο κλιμακοστάσιο.

Από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι θα βγουν δύο άδειες δόμησης για την κατασκευή στέγης στις δύο κάθετες. Το θέμα του αντισεισμικού αρμού νομίζω θα υπήρχε αν είχαμε ανεξάρτητα κτίσματα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

    zoogle                 "Τέλος στην οικοδομή ορίζεται, ως κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο και διάδρομος με τις εισόδους των διαμερισμάτων καθώς και απόληξη που εξασφαλίζει πρόσβαση στις οριζόμενες κάθετες, το υφιστάμενο κλιμακοστάσιο."

 

τελικα, τι οικοδομη ειναι αυτη;

Ισογεια ή με οροφους;

Ισογεια με κοινοχρηστο κλιμακοστασιο δεν γινεται.

Πολυοροφη οικοδομη,  με ΟΙ στους οροφους, δεν μπορει να χωρισθει σε καθετες...

 

 Ποια ειναι τα διακεκριμενα "τμηματα" καθετων με τα χιλιοστα καθε μιας επι του οικοπεδου, εξ αδιαιρετου,  όπου πατανε ανεξαρτητες ΟΙ;

Η χρηση ακαλυπτων δεν ειναι καθετη....ειναι καθορισμος χρησης χωρις χιλιοστα.

Στο κτηματολογιο τι δηλωσαν;

Τεσπα,

αν θεωρηθει οτι εχει γινει συσταση καθετης επί τριων  ισογειων εν σειρα ΟΙ, με το δικο της ξεχωριστο δωμα η καθε μια,

τοτε, καθε αυτοτελης ΟΙ εχει τα δικα της δικαιωματα

[ελπιζω το δωμα να διαχωριζεται κατα καποιον τροπο, ωστε να μπορουν να μπουν οι ανεξαρτητες στεγες...]

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/9/2022 at 5:45 ΜΜ, dimvoud said:

Σε μέσες άκρες η κατάσταση είναι αυτή. 

 

 

image.thumb.png.bb623acaab855435e2bac8926d8ed33f.png

Επανερχόμενος στο συγκεκριμένο θέμα, ενω στην περίπτωση μου στην κάθετη της οικοδομικής άδειας του κτίσματος φαίνεται αποθήκη+στοά 159.5 τ.μ. ο τοπογράφος του όμορου κάνει τοπογραφικό και έχει το όριο του κτίσματος στο όριο της αποθήκευσης ( περίπου 116 τ.μ.) και το όριο της κάθετης κανονικά εκεί που πρέπει να είναι! Μιλάμε τηλεφωνικά του ζητάω αλλαγή και δεν δέχεται να το αλλάξει, γιατί λέει αυτό είδε! Του εξηγώ ότι έχουν εκδοθεί 3 οικοδομικές άδειες, έχει γίνει σύσταση με βάση αυτές και ότι δεν μπορεί να τα παραβλέπει και να μου βγάζει ισόγειο 116 από 159 τ.μ.! Και μου απαντάει αυτό είδα αυτό έχω στο τοπογραφικό! Εντελώς αντιεπαγγελματικη συμπεριφορά και με σημαντικές διαφορές από την κατάσταση των συμβολαίων! Ξέρει κάποιος πως μπορώ να τον αναγκάσω να το διορθώσει? Π.χ. στέλνοντας εξώδικο ή κάτι τέτοιο ζητώντας δικό μου τοπογραφικό το οποίο θα συνοδεύει όλες τις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimvoud said:

... να μου βγάζει ισόγειο 116 από 159 τ.μ.! Και μου απαντάει αυτό είδα αυτό έχω στο τοπογραφικό! Εντελώς αντιεπαγγελματικη συμπεριφορά και με σημαντικές διαφορές από την κατάσταση των συμβολαίων! Ξέρει κάποιος πως μπορώ να τον αναγκάσω να το διορθώσει? .....

με το συμπάθιο μεν.... αλλά η πραγματικά υφιστάμενη σήμερα επιφάνεια με προσεκτική μέτρηση ποια είναι?

το 116τ.μ.

ή 

το 159τ.μ.

Και δεν ρωτάω τι γράφουν σχέδια τίτλων ή αδειών, αλλά σε ποιο από τα 2 νούμερα είναι πιο κοντά η πραγματικότητα?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

με το συμπάθιο μεν.... αλλά η πραγματικά υφιστάμενη σήμερα επιφάνεια με προσεκτική μέτρηση ποια είναι?

το 116τ.μ.

ή 

το 159τ.μ.

Και δεν ρωτάω τι γράφουν σχέδια τίτλων ή αδειών, αλλά σε ποιο από τα 2 νούμερα είναι πιο κοντά η πραγματικότητα?

Η υφιστάμενη σήμερα κατάσταση για το κτίσμα σύμφωνα με την τωρινη κατάσταση συμφωνεί με την κάτοψη της οικοδομικής άδειας ένα τμήμα της είναι αποθήκη και το υπόλοιπο τμήμα της είναι στοά. Η σύσταση κάθετου έγινε με την λογική αυτή. Ο στατικός φόρεας του κτίσματος είναι ενιαίος. Υπάρχει χώρος αποθήκης και χώρος στοάς που είναι σύμφωνος με την κάτοψη της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Didonis said:

με το συμπάθιο μεν.... αλλά η πραγματικά υφιστάμενη σήμερα επιφάνεια με προσεκτική μέτρηση ποια είναι?

το 116τ.μ.

ή 

το 159τ.μ.

Και δεν ρωτάω τι γράφουν σχέδια τίτλων ή αδειών, αλλά σε ποιο από τα 2 νούμερα είναι πιο κοντά η πραγματικότητα?

Σας παραθέτω στα συνημμένα, τοπογραφικό σύστασης, κάτοψη ισογείου οικοδομικής άδειας και νέο τοπογραφικό CamScanner 08-09-2022 09.25 (2) (1) (3).pdfCamScanner 08-09-2022 09.25 (2) (1) (3).pdf

IMG_20221112_114141.jpg

Screenshot_2022-11-08-23-08-34-458_com.glodon.drawingexplorer.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν απάντησες στο ερώτημα μου ή δεν κατάλαβα αν το απάντησες.

Που είναι το πρόβλημα?

Οι διαστάσεις και οι επιφάνειες τίτλων αδειών κλπ είναι ίδιες (έστω με μικρές αποκλίσεις) αλλά προσμετράει άλλα τμήματα με διαφορετικούς τρόπους από τους τίτλους?

ή το μέτρημα (διαστάσεων και επιφανειών) που κάνει είναι λάθος?

 

Συνοπτικά. Οι αναγραφόμενες διαστάσεις περιγραμμάτων κλπ στο Τοπογραφικό ισχύουν?

Τα έχεις μετρήσει κι εσύ? ή τα παραβάλεις μόνο με τα των τίτλων?

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.