Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, Didonis said:

δεν απάντησες στο ερώτημα μου ή δεν κατάλαβα αν το απάντησες.

Που είναι το πρόβλημα?

Οι διαστάσεις και οι επιφάνειες τίτλων αδειών κλπ είναι ίδιες (έστω με μικρές αποκλίσεις) αλλά προσμετράει άλλα τμήματα με διαφορετικούς τρόπους από τους τίτλους?

ή το μέτρημα (διαστάσεων και επιφανειών) που κάνει είναι λάθος?

 

Συνοπτικά. Οι αναγραφόμενες διαστάσεις περιγραμμάτων κλπ στο Τοπογραφικό ισχύουν?

Τα έχεις μετρήσει κι εσύ? ή τα παραβάλεις μόνο με τα των τίτλων?

 

Το θέμα έχει ως εξής: όσον αφορά το αριστερό κτίσμα σε σχέση με το τοπογραφικό είναι σχεδόν ίδια με αυτά της οικοδομικής άδειας (εντός των ορίων ανοχής του 2%). Το τοπογραφικό το νέο αν δεις δίνει κάτοψη ισογείου του κτίσματος την δίνει 116 τ.μ. και όχι 159 τ.μ. όπως το συμβόλαιο και η συνημμένη κατοψη η οποία την εποχή που εκδόθηκε η άδεια μετρούσε όλη κανονικά σε κάλυψη και δόμηση. Απο το γεγονός αυτό θεωρώ ότι η γραμμή του κτίσματος θα έπρεπε να είναι στο τέλος της στοάς που εκεί είναι και τα όρια του συγκεκριμένου κτίσματος! 

Οπότε θεωρώ λάθος την επιφάνεια του ισογείου και του ζήτησα διόρθωση 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Didonis said:

δεν απάντησες στο ερώτημα μου ή δεν κατάλαβα αν το απάντησες.

Που είναι το πρόβλημα?

Οι διαστάσεις και οι επιφάνειες τίτλων αδειών κλπ είναι ίδιες (έστω με μικρές αποκλίσεις) αλλά προσμετράει άλλα τμήματα με διαφορετικούς τρόπους από τους τίτλους?

ή το μέτρημα (διαστάσεων και επιφανειών) που κάνει είναι λάθος?

 

Συνοπτικά. Οι αναγραφόμενες διαστάσεις περιγραμμάτων κλπ στο Τοπογραφικό ισχύουν?

Τα έχεις μετρήσει κι εσύ? ή τα παραβάλεις μόνο με τα των τίτλων?

 

Παραθέτω επίσης και τον υπολογισμό των επιφανειών που κάνει 

Screenshot_2022-11-12-12-16-15-499_com.glodon.drawingexplorer.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

καλά.... δεν πειράζει .... αφού πάλι δεν απάντησες.

Καλό ΣΚ από εμένα.....

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει στο διπλανό κτίσμα καταπάτηση του ορίου της κάθετης στον όροφο και τις εκατέρωθεν ρυθμίσεις που θα γίνουν θα ακολουθήσει τροποποίηση των συμβολαίων και σύστασης ξεχωριστής οριζόντιας στην κάθετη για το καταπατηθεν τμήμα. Οπότε θεωρώ ότι το εμβαδόν του ισογείου πρέπει να είναι ενιαίο αυτά εν ολίγοις. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση 

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2022 at 12:06 ΜΜ, Didonis said:

δεν απάντησες στο ερώτημα μου ή δεν κατάλαβα αν το απάντησες.

Που είναι το πρόβλημα?

Οι διαστάσεις και οι επιφάνειες τίτλων αδειών κλπ είναι ίδιες (έστω με μικρές αποκλίσεις) αλλά προσμετράει άλλα τμήματα με διαφορετικούς τρόπους από τους τίτλους?

ή το μέτρημα (διαστάσεων και επιφανειών) που κάνει είναι λάθος?

 

Συνοπτικά. Οι αναγραφόμενες διαστάσεις περιγραμμάτων κλπ στο Τοπογραφικό ισχύουν?

Τα έχεις μετρήσει κι εσύ? ή τα παραβάλεις μόνο με τα των τίτλων?

 

Οι διαστάσεις και οι επιφάνειες είναι ίδιες αλλά ενώ στην εμβαδομετρηση του προσμετράει κανονικά την αποθήκη δεν δίνει καθόλου συντεταγμένες και δεν προσμετράει καθόλου την στοά, η οποία δεν είναι παροδια αλλά εσωτερική και στην περίοδο έκδοσης της οικοδομικής άδειας (ίσχυε ο γοκ 73) μετρούσε κανονικά σε κάλυψη και δόμηση. Την αφήνει μετέωρη ως κενό και εκεί είναι η ένταση μου. Δεν προσμετράται ούτε δίνει συντεταγμένες στο τμήμα αυτό. Σόρρυ αλλά τώρα είδα σωστά νομίζω το ερώτημα σου. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dimvoud said:

...Σόρρυ αλλά τώρα είδα σωστά νομίζω το ερώτημα σου. 

σόρυ κι εγώ αλλά ακόμα όχι.....

Ούτε καν δεν απάντησες αν τι όποιες διαστάσεις (οικοπέδου, κορυφών κτιρίων κλπ) τα έχεις μετρήσει ο ίδιος ή απλά τα παραβάλεις με σχέδια παλιά που είχες.

 

Τέσπα....

Δεν μας είπες για το επίμαχο τοπογραφικό ο λόγος που έγινε? Για Οικοδομική Άδεια ? γιά τίτλους ? ή για άλλο.

Στο δια ταύτα όμως, τα Τοπογραφικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Διάγραμμα Δόμησης να επιμετρά τι μετράει σε Συντελεστές Δόμησης ή Κάλυψης ή άλλο πολεοδομικό μέγεθος.

Μετράνε  και δείχνουν την επιφάνεια των ορίων της ιδιοκτησίας του γηπέδου (και τα όμορα κλπ), οικοδομικές ρυμοτομικές γραμμές κλπ και Κορυφές των Κτιρίων.

Αν αυτά τα δείχνει (εσύ θα το τσεκάρεις αυτό) τότε είναι οκ. 

Αν η θέση ή ο άξονας που είναι η κάθετη ιδιοκτησία είναι σωστή... εσύ θα το δεις.

Αν όμως θες μετρήσεις τι μετράει σε συντελεστή δόμησης ή σε επιφάνειες διηρημένες ιδιοκτησιών (πέραν ή εντός των κορυφών των κτιρίων που δείχνει το όποιο τοπογραφικό) φροντίζεις να κάνεις εσύ τα αναγκαία σχέδια... (πχ κατόψεις ή Διάγραμμα Δόμησης ή ότι θα χρειαστείς για το έργο που έχεις αναλάβει)

Οπότε ο τοπογράφος τα τοπογραφικά του κι εσύ τα δομικά σου.

Ειλικρινά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω με τα λίγα που κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Didonis said:

σόρυ κι εγώ αλλά ακόμα όχι.....

Ούτε καν δεν απάντησες αν τι όποιες διαστάσεις (οικοπέδου, κορυφών κτιρίων κλπ) τα έχεις μετρήσει ο ίδιος ή απλά τα παραβάλεις με σχέδια παλιά που είχες.

 

Τέσπα....

Δεν μας είπες για το επίμαχο τοπογραφικό ο λόγος που έγινε? Για Οικοδομική Άδεια ? γιά τίτλους ? ή για άλλο.

Στο δια ταύτα όμως, τα Τοπογραφικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Διάγραμμα Δόμησης να επιμετρά τι μετράει σε Συντελεστές Δόμησης ή Κάλυψης ή άλλο πολεοδομικό μέγεθος.

Μετράνε  και δείχνουν την επιφάνεια των ορίων της ιδιοκτησίας του γηπέδου (και τα όμορα κλπ), οικοδομικές ρυμοτομικές γραμμές κλπ και Κορυφές των Κτιρίων.

Αν αυτά τα δείχνει (εσύ θα το τσεκάρεις αυτό) τότε είναι οκ. 

Αν η θέση ή ο άξονας που είναι η κάθετη ιδιοκτησία είναι σωστή... εσύ θα το δεις.

Αν όμως θες μετρήσεις τι μετράει σε συντελεστή δόμησης ή σε επιφάνειες διηρημένες ιδιοκτησιών (πέραν ή εντός των κορυφών των κτιρίων που δείχνει το όποιο τοπογραφικό) φροντίζεις να κάνεις εσύ τα αναγκαία σχέδια... (πχ κατόψεις ή Διάγραμμα Δόμησης ή ότι θα χρειαστείς για το έργο που έχεις αναλάβει)

Οπότε ο τοπογράφος τα τοπογραφικά του κι εσύ τα δομικά σου.

Ειλικρινά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω με τα λίγα που κατάλαβα.

Οι διαστάσεις των κτιρίων και το δικό μου μαζί τα μέτρησα στην αποτύπωση που έκανε και τα σύγκρινα με αυτά της οικοδομικής άδειας της δικής μου.

Στα τοπογραφικά το γνωρίζω ότι δεν κάνουν διάγραμμα κάλυψης, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να λαμβάνουν υπόψιν τα παλιά τοπογραφικά έκδοσης όλων των οικοδομικών αδειών και να εφαρμόζουν τα περιγράμματα αυτών. Επίσης πρέπει να ληφθεί υπόψιν και το τοπογραφικό της σύστασης. 

Το συγκεκριμένο τοπογραφικό γίνεται για να διευκολύνω τον όμορο ιδιοκτήτη να κάνει ρύθμιση λόγω υπέρβασης του ορίου της κάθετης του και παράλληλα να συνταχθούν συμβολαιογραφικές πράξεις σύστασης νέας οριζόντιας επί της δικής μου κάθετου.

Η θέση της κάθετου είναι σωστή. Οι κορυφές των περιγραμμάτων των κτιρίων όσον αφορά το δικό μου κτίσμα είναι σε διαφωνία με κτηματολόγιο, οικοδομικές άδειες και σύσταση.

Η διαφωνία μου είναι στο περίγραμμα του κτιρίου μου. Αυτά ελπίζω να βοήθησα λίγο παραπάνω

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα και καλο 3μερο,

 

διαβασα ολο το thread, αλλα σιγουρος ακομα δεν ειμαι. Πελατης θελει να αγορασει αδομητη καθετη ιδιοκτησια και θελει να ξερει αν χτιζει.

 

Εκει εχουμε 2 καθετες, ισοδυναμες (500 χιλιοστα). Εστω οτι αναλογουν 100 τμ δομησης σε καθε μια και 50 τμ καλυψης. Η μια καθετη ομως, εχει χτισει 70 τμ καλυψης και 140 τμ δομησης. Χωρις αυθαιρεσιες, ολες οι επιφανειες με οικοδομικες αδειες - αρχικη και προσθηκη. Δε γνωριζω αν τοτε γινοταν ελεγχος ποσα δικαιουται να χτισει ο καθενας βασει χιλιοστων του.

Η αδομητη καθετη χτιζει 100 τμ δομησης και 50 καλυψης; ή πρεπει να χτισει με βαση τα εναπομειναντα;

Επισης, συμφωνα με το ΝΟΚ,

 Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του ν.1024/1971(Α΄232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη δόμηση, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί το ποσοστό δόμησης που του αναλογεί σύμφωνα με το συντελεστή δόμησης που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης.

Οπως ειπα παραπανω, υπαρχουν 2 καθετες. Η συσταση ομως εχει γινει με...διαθηκη του 1964 και επικυρωση της με την αποδοχη κληρονομιας 1 χρονο αργοτερα. Πληροι την προϋποθεση του ΝΟΚ (1024/71) αυτο αραγε;

Link to comment
Share on other sites

ό,τι λέει ο ΝΟΚ

δεν σε ενδιαφέρει τι έχει οικοδομήσει ο άλλος διότι, κατά τη έκδοση της άδειάς του, μπορεί η επιτρεπόμενη δόμηση να ήταν μεγαλύτερη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχει το νδ 1024/71 το οποιο οριζει ρητα οτι:

1. Εν τη εννοία του άρθρου 1 του Ν. 3741/1929 και των άρθρων 1002 και 1117 του Αστικού Κώδικος, δύναται να συσταθή διηρημένη ιδιοκτησία και επί πλειόνων αυτοτελών οικοδομημάτων ανεγειρομένων επί ενιαίου οικοπέδου ανήκοντος εις ένα ή πλείονας, ως και επί ορόφων ή μερών των οικοδομημάτων τούτων, επιφυλασσομένων των πολεοδομικών διατάξεων.

2. Η προηγούμενη παράγραφος 1 εφαρμόζεται μόνο επί οικοπέδων κειμένων εντός σχεδίων πόλεων, εντός ορίων οικισμών προ του 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 π.δ. (ΦΕΚ 181 Δ ), όπως ισχύει. Συστάσεις διηρημένων ιδιοκτησιών σε οικόπεδα, που βρίσκονται μέσα στους ανωτέρω οικισμούς, που έγιναν μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, είναι έγκυρες,εκτός αν κηρύχθηκαν άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση.

Χτιζεις οπως προειπε ο τετρις

και χωρις να σε επηρεαζουν τυχον αυθαιρεσιες της αλλης καθετης

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.