Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτίμηση αξίας ακινήτων και πρόταση διαχωρισμού ιδιοκτησιών


Recommended Posts

αν η πρόθεση των δικαστών ήταν η διανομή να γίνει με τον τυφλοσούρτη των Α.Α

θα έβαζαν συμβολαιογράφο

 

Όπως βλέπεις όμως έβαλαν ένα Π.Μ ως πιο ειδήμονα επί των εμπορικών

Άρα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αναφέρονται σε αυτές

Όσο για τις πρόσθετες εργασίες αν μπορείς να τις εκτιμήσεις μεμονωμένα, κάθε μία ξεχωριστά, με σημερινές εμπορικές αξίες χωρίς να αναφέρεσαι στο ποιος τις έκανε ίσως να βοηθούσες το δικαστήριο

 

Κάνε την διανομή χωρίς τις πρόσθετες εργασίες αλλά μην θεωρείς και σαν δεδομένο ότι το δικαστήριο θα λάβει αυτούσια την δική σου διανομή

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις πρόσθετες εργασίες γίνεται πολύ λόγος νομίζω...

εσένα δεν σου ζήτησε κανένας -αν δεν κάνω βέβαια λάθος- να εκτιμήσεις τι εργασίες συντήρησης ή ανακαίνισης έκαμε ο καθένας εκεί

αν ήθελαν κάτι τέτοιο θα σου το ζήταγαν ευκρινώς

αντίστοιχα θα πρέπει να εκτιμήσεις αν έχουν περίφραξη τα χωράφια και από ποιόν έγινε...

Εσύ εκτιμάς το σπίτι και την γη ως έχουν.

Πάνττως και εγώ που αποφεύγω τις εκτιμήσεις γενικά, ιδίως αυτή την εποχή, θεωρώ ότι δεν χρειάζονται μαθηματική επίλυση, ήτοι αντικειμενικές αξίες αλλά την δική σου εκτίμηση για την τρέχουσα αξία (με βάση μάλλον την συγκριτική μέθοδο....???)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι μετά από καιρό. Ευτυχώς πήρα παράταση.

 

Έχω υπολογίσει τη συνολική αξία των ακινήτων και έχω καταλήξει πως θα γίνει η διανομή, με την έννοια ποιος θα πάρει τι.

Θέλω να κάνω σύσταση 2 οριζόντιων ιδιοκτησιών στην οικία και να δοθούν οι βοηθητικοί χώροι στους ενάγοντες.Ρωτώ.

 

Πρέπει να κάνω πίνακα και με οριζόντιες και κάθετες ιδιοκτησίες; Ταυτόχρονα γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

εναν πινακα με τις υφισταμενες ιδιοκτησιες και την μελλοντικη ανοικοδομηση,

με συσταση καθετης...

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, θα πρέπει κάνει και πίνακες??

(Ισως η ερωτηση θα έπρεπε να ήταν "Σου ζητάνε πίνακες?)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

αlf , καλησπερα

σιγουρα ναι, με εμβαδα, ποσοστα κλπκλπ στοιχεια

και θα γραψει και την αξια καθενος διαμερισματος,

και - με τοπογραφικο- θα δειξει το "τμημα" της καθετης-αν εχει υπολοιπα συντελεστη και εάν μπορει να ανεγερθει διπλα αυτοτελης οικοδομη...

και την αξια της..

[της αξια της καθετης...σαν οικοπεδου.....]

.άλλως την αξια της "καθύψος επεκτασης" στην υφισταμενη... με τα σχετικα ποσοστα...να συμπληρωνουν- στο συνολο- το 100% του οικοπεδου....

 

ακριβως γιατι με την αποφαση θα γινει και συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας και διανομη σε καθε εναν, αναλογα με το ποσοστο καθενος στην "ολη κληρονομια"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια...

"μετα χρηματων"...

Η συσταση -και διανομή- που θα διαταξει το δικαστηριο ειναι σαν συμβολαιο....

θα περιγραφει τις ΟΙ

 

Αρα, εχει να κανει τοπογραφικο...κατοψεις, πινακες, υπολογισμούς κλπκλπ...

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

diankostas, έχεις οριστεί από το Δικαστήριο ή είσαι Τεχνικός Σύμβουλος? Μάλλον από το Δικαστήριο.

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

diankostas, έχεις οριστεί από το Δικαστήριο ή είσαι Τεχνικός Σύμβουλος? Μάλλον από το Δικαστήριο.

 

Από δικαστήριο. Την κατέθεσα και μάλιστα με εναλλακτική πρόταση. Και δεν πληρώθηκα εξ ολοκλήρου ακόμα. Άστα.

Κι εδώ γεννάται ένα καινούριο θέμα:

Να όριζα αυστηρό deadline στους επιμελέστερους των διαδίκων με το ρίσκο να παρέλθει η προθεσμία και να έχω δουλέψει τζάμπα ή όπως έκανα τώρα, δηλαδή να δεχτώ ένα ποσό τώρα και το υπόλοιπο (ελπίζω) όταν τους μπει ξανά ο μισθός;

Υπ΄όψιν, αυτοί τώρα δεν έχουν καμία υποχρέωση να με πληρώσουν μια και κατέθεσα την πραγματογνωμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.