Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση σε όροφο διαμέρισμα που δεν έχει κατασκευασθεί ενώ έχει γίνει διακοπή εργασιών στην οικοδομή


Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα

 

Εκδόθηκε οικοδομική άδεια πενταόροφης οικοδομής εντός σχεδίου πόλεως το 2004.

εν συνεχεία κατασκευάσθηκε το ισόγειο και στον πρώτο όροφο έπεσαν και οι κολώνες.

Σε αυτή τη φάση έκανε καταγγελία ο απέναντι ιδιοκτήτης γιατί δεν είχε αποζημιωθεί για το δρόμο που στην οικοδομική άδεια φαινόταν ως διανοιγμένος (άρα εκδόθηκε παράνομα),

με αποτέλεσμα να γίνει διακοπή εργασιών και η κατασκευή της οικοδομής να σταματήσει εκεί.

Έως και σήμερα δεν έχει αποζημιωθεί ο απέναντι.

Ο κατασκευαστής τώρα θέλει να κάνει μεταβίβαση του αέρα του Δευτέρου ορόφου (ο οποίος δεν έχει κατασκευασθεί) και μου ζητάει βεβαίωση.

Ο συμβολαιογράφος μου είπε να εκ δώσω βεβαίωση αδόμητου για να κάνει τη μεταβίβαση.

Και τη προϊσταμένη της πολεοδομίας που ρώτησα δεν μου έδωσε σαφή απάντηση.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής: από τη στιγμή που έχει γίνει διακοπή εργασιών μου επιτρέπεται να εκ δώσω βεβαίωση

έστω και αν ο δεύτερος όροφος είναι αδόμητος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα δώσεις για αδόμητο, όταν επί του οικοπέδου έχεις κτίσμα;

Η βεβαίωση δε μπορεί να είναι για αδόμητο σε καμία των περιπτώσεων.

 

Πηγαίνοντας στην πολεοδομία να πάρεις το στέλεχος της άδειας, δε θα το πάρεις (επικυρωμένο) γιατί υπάρχει σήμα διακοπής.

Άρα η πολεοδομία θεωρεί ότι υπάρχει πιθανή παρανομία.

Άρα εσύ πως θα δώσεις βεβαίωση;

Επίσης ποιος θέλει να αγοράσει κάτι τέτοιο;

Επίσης, ο δεύτερος δεν έχει κατασκευασθεί, αλλά στην πιθανή σύσταση που υπάρχει μνημονεύεται.

Άρα δε θα πουλήσει τον αέρα, αλλά μία συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία, με τάδε μέτρα κτλ.

 

Εν κατα κλείδι, εγώ σου λέω μακριά.

Link to comment
Share on other sites

κατά αρχάς θα πρέπει να μας διευκρινίσεις έγινε διακοπή εργασιών ή ανάκληση ο.α;; (είναι πολύ διαφορετικά πράγματα)

και δεύτερον η/ο συμβ/φος κακώς σου ζητά βεβαίωση αδόμητου (που έχει την έννοια αδομήτου οικοπέδου)

θα έπρεπε να σου ζητά βεβαίωση μεταβίβασης αδομήτου αυτοτελούς συνιδιοκτησίας (επί μελλοντικού ορόφου), επειδή προφανώς υπάρχει σύσταση

 

Αν οι εργασίες απλώς διακόπηκαν ελέγχεις αν εφαρμόστηκε το περίγραμμα (η θέση δεν σ’ ενδιαφέρει) που ορίζουν τα Φ.Σ και δίνεις τη βεβαίωση γιατί είσαι εντάξει κατά το χρόνο που την εκδίδεις άσχετα αν η διακοπή εργασιών μπορεί στο τέλος να καταλήξει σε "ανάκληση Ο.Α" (ενημέρωσε επ’ αυτού και τον αγοραστή)

 

Αν η Ο.Α ανακλήθηκε προσωπικά θα είχα επιφυλάξεις επειδή η ανάκληση μπορεί να "μεταβάλλει" την μελλοντική αυτοτελή της ήδη υπάρχουσας σύστασης Ο.Ι (που λογικά τώρα πρέπει να συμφωνεί με τα εγκεκριμένα σχέδια)

 

Τυχόν οριστική ανάκληση Ο.Α σημαίνει «αυθαίρετη και κατεδαφιστέα οικοδομή» και ανέγερση νέας με τις διατάξεις του ΝΟΚ και άρα νέα σχέδια, νέα σύσταση, νέες αυτοτελείς

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ssouanis. Όχι βεβαίωση αδόμητου.

Συμφωνώ με ΚΑΝΑ. Μπορείς να δώσεις βεβαίωση νομίμου αν δεν υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους και χρήσης. Αλλά ενημέρωσε τον αγοραστή για να μην έχεις μπλεξίματα στο μέλλον. Σχετικά με τους κινδύνους που διατρέχουμε από την βεβαίωση σε τέτοιες περιπτώσεις δεν και στα άρθρα μου στο http://www.e-archimedes.gr/component/k2/item/3490-

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχει γίνει τελικά διακοπή εργασιών και όχι ανάκληση και αυτός που έχει έρθει σε εμένα είναι ο αγοραστής και θέλει να το γράψει στο όνομα του με μεταβίβαση διότι ήταν εργολάβος στην οικοδομή και το συμφώνησε με τον ιδιοκτήτη σε δουλειές που έκανε στον ιδιοκτήτη και τα όποια λεφτά τα έχει ήδη πληρώσει!Στο χέρι του δηλ. έχει μόνο ένα προσύμφωνο που έκανε με τον ιδιοκτήτη και τώρα έχει μείνει μόνο με αυτό. (δηλ. είναι ξεκρέμαστος)

Το θέμα είναι ότι εμένα μου ζητάει να του δώσω βεβαίωση για τον όροφο ο οποίος δεν έχει κατασκευασθεί αλλά δεν γνωρίζω πρώτον τι βεβαίωση να δώσω και αν επιτρέπετε να την δώσω λόγω της διακοπής εργασιών.Επαναλαμβάνω είδα το πρωτότυπο της Ο.Α. από το αρχείο της Πολεοδομίας και δεν έχει γίνει ανάκληση αδείας.Το μόνο που τους έχει στείλει η πολεοδομία είναι το έγγραφο της διακοπής εργασιών γιατί δεν είχε αποζημιωθεί ο απέναντι με αποτέλεσμα να τους κάνει καταγγελία και να σταματήσουν οι εργασίες. Ο αγοραστής καίγεται να του δώσω τη βεβαίωση για να γίνει η μεταβίβαση και να το πάρει στο όνομα του γιατί έχει μείνει μόνο με το προσύμφωνο.

Αν δηλαδή το περίγραμμα της οικοδομής είναι σωστό μπορώ να δώσω βεβαίωση για τη μεταβίβαση?

Η οικοδομή από τη στιγμή που έχει διακοπή εργασιών δεν θεωρείτε πλέον παράνομη γιατί από τη στιγμή που δεν είχε αποζημιωθεί ο δρόμος σημαίνει ότι κακώς εκδόθηκε η οικ. άδεια.

Ουσιαστικά δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω για αδόμητο αλλά λογικά πρέπει να δώσω μια βεβαίωση που να αναφέρω ότι δεν έχουν γίνει οικ. εργασίες στο δεύτερο όροφο.

Αλλά λόγω της διακοπής εργασιών δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δώσω αυτή τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση 4014 (ότι, δεν υφίστανται αυθαιρεσίες) για "Μελλοντικό διαμέρισμα π.χ. Γ' ορόφου, ο οποίος δεν έχει ακόμη κατασκευαστεί"...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν μπορώ να γίνω περισσότερο συγκεκριμένος.

Πιστεύω ότι, αυτό που έγραψα σε καλύπτει. Δηλαδή,

 

Βεβαίωση 4014 (ότι, δεν υφίστανται αυθαιρεσίες).... Αυτός να είναι ο "τύπος" της βεβαίωσης.

...για "Μελλοντικό διαμέρισμα π.χ. Γ' ορόφου, ο οποίος δεν έχει ακόμη κατασκευαστεί"... Αυτή να είναι η περιγραφή του "ακινήτου"

 

Σε κάθε περίπτωση, πριν προχωρήσεις, μίλα πρωτίστως και με τον συμβολαιογράφο, που θα κάνει το συμβόλαιο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.