Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού για αγροτεμάχια με οικίσκο γεώτρησης


Kane

Recommended Posts

[δεν απαιτουνταν πριν, αλλα καπου στο 2004 τους ειπαν να εκδοσουν αδειες...τρεχα γυρευε]

η τοτε αντιπολιτευση "στηλιτευσε" την αποφαση αυτη

αλλα οταν εγινε κυβερνηση...την ξεχασαν:evil:

μπορεις να διαβασεις  εδω για την ασυννενοησια των διαφόρων υπουργειων..

Το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων απαντώντας σε ερωτήσεις βουλευτών (2225/27-9-2012 και 5046/12-12-2012) αναφέρει ότι σύμφωνα με τον ν. 4014/2011 (Κεφάλαιο Β, άρθρο 23, παρ. 2) τα κτίσματα στέγασης των αντλητικών συγκροτημάτων δε θεωρούνται αυθαίρετες κατασκευές εφόσον πληρούν τα κριτήρια που προβλέπονται από το νόμο.

Ερωτάται ο αρμόδιος υπουργός:

Προτίθεται το Υπουργείο να νομοθετήσει την ένταξη στις εξαιρέσεις του ν. 4178/2013 των οικίσκων που στεγάζουν ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό γεωτρήσεων, καθότι αυτοί είναι νόμιμα κατασκευασμένοι και σύμφωνα με τις εγκυκλίους 6 με α.π. 771/24-1-1978 και 159641/18-11-1986;

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ysar said:

Στην περίπτωση μου ο οικίσκος ειναι του 1965 με βεβαίωση ...

Στην περίπτωση σου και αφου υπάρχει προ 2011 συμφέρει τον πελάτη σου να το εντάξεις στον 4495 να αποκτήσει όλα τα αναγκαία σχέδια και χρήσεις που τον εξυπηρετούν ....

Είναι ατού που το έχει ας μη το κάψει  με σκέτη βεβαίωση ..... (ακόμα κι αν μπορούσε)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Didonis said:

Στην περίπτωση σου και αφου υπάρχει προ 2011 συμφέρει τον πελάτη σου να το εντάξεις στον 4495 να αποκτήσει όλα τα αναγκαία σχέδια και χρήσεις που τον εξυπηρετούν ....

Είναι ατού που το έχει ας μη το κάψει  με σκέτη βεβαίωση ..... (ακόμα κι αν μπορούσε)

Ευχαριστώ, αλλά ξεχασα να αναφέρω οτι ο οικίσκος εδώ και καποια χρόνια δεν έχει παροχή ΔΕΗ καθώς καταργηθηκε το ρολόι, δεν ξερω ακομα ποσα χρόνια ακριβώς.

Το πηγάδι δεν χρησιμοποιείται  αν και σήμερα εχει νερό. Ποτίζουν από τις σούδες που είχε φτιάξει ο Οργανισμός Κωπαίδας. Το πηγάδι θα δηλωθεί στο ΕΜΣΥ ως ανενεργο, θα γινει τοπογραφικό χωραφιού και θα το πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Didonis said:

Στην περίπτωση σου και αφου υπάρχει προ 2011 συμφέρει τον πελάτη σου να το εντάξεις στον 4495 να αποκτήσει όλα τα αναγκαία σχέδια και χρήσεις που τον εξυπηρετούν ....

Είναι ατού που το έχει ας μη το κάψει  με σκέτη βεβαίωση ..... (ακόμα κι αν μπορούσε)

Υπάρχει προ του 1965. Άδεια δεν απαιτούνταν κατά τον χρόνο κατασκευή του. Εγώ θα έδινα βεβαίωση και σε καμία περίπτωση δεν θα το τακτοποιουσα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.. Σύμφωνα με τα όσα διάβασα προηγουμένως δεν μπόρεσα να βρω κάποια απάντηση για την περίπτωσή μου. Σε περίπτωση οικίσκου σε αγροτεμάχιο που δεν τηρεί τους όρους της  εγκυκλίου 159641/18-11-1986 όσον αφορά τις διαστάσεις και το ύψος, πως θα το αντιμετωπίζατε; Στην περίπτωσή μου ο οικίσκος είναι 3,05x4,00 ήτοι 12τ.μ. και ύψους 3,10μ. κι έχω βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης από την ΔΕΗ το 1988. Όπως αντιλαμβάνομαι δεν μπορεί να πάει κατηγορία 3. Θα μπορούσε να πάει ως Υ.Δ. με μειωτικό; κι αν ναι, τι κατηγορία;4;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, spa4 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.. Σύμφωνα με τα όσα διάβασα προηγουμένως δεν μπόρεσα να βρω κάποια απάντηση για την περίπτωσή μου. Σε περίπτωση οικίσκου σε αγροτεμάχιο που δεν τηρεί τους όρους της  εγκυκλίου 159641/18-11-1986 όσον αφορά τις διαστάσεις και το ύψος, πως θα το αντιμετωπίζατε; Στην περίπτωσή μου ο οικίσκος είναι 3,05x4,00 ήτοι 12τ.μ. και ύψους 3,10μ. κι έχω βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης από την ΔΕΗ το 1988. Όπως αντιλαμβάνομαι δεν μπορεί να πάει κατηγορία 3. Θα μπορούσε να πάει ως Υ.Δ. με μειωτικό; κι αν ναι, τι κατηγορία;4;

καλησπέρα ! και εγω έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση 3,5 Χ3,45 αλλά 2,30 ύψος και βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης το 1980 μόλις διάβαζα πιο πάνω τις απαντήσεις των συναδέλφων ...   σύμπτωση:)  και εγω νομιζω θα τον δηλωσω με κατηγορια 4 , εαν μάθεις κάτι σε παρακαλώ, ενημέρωσε μας

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα διαβασεις αυτα

[δεν γνωριζω να εχει αλλαξει κατι... ]

 

Συνάδελφε καταρχήν σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..

Πρίν γράψω το ερώτημά μου διάβασα σχολαστικά στο φόρουμ ότι έχει να κάνει με τις περιπτώσεις οικίσκων για διάφορες χρήσεις συμπεριλαμβανομένου και του θέματος που μου έστειλες να διαβάσω. Οι παλαιότεροι εγκύκλιοι που διάβασα αναφέρονται σε συγκεκριμένες διαστάσεις και εμβαδά με απώτερο σκοπό την μη έκδοση οικοδομικής άδειας και την νομιμότητα των συγκεκριμένων οικίσκων. Δεν είδα πουθενά να αναφέρεται κάπου τι γίνεται στις περιπτώσεις που δεν έχουμε εφαρμογή των προβλεπόμενων από τον νόμο απαιτήσεων για τους συγκεκριμένους οικίσκους. Οπότε για μένα (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) είναι μονόδρομος η Υ.Δ. με μειωτικό (εφόσον έχω ισόγειο βοηθητικό χώρο έως 50τ.μ. άρθρο 100 παρ. 6) και κατηγορία 4 όπου στο σύστημα θα κλικάρω κτίσμα χωρίς οικοδομική άδεια έως 100τ.μ.

Θα το αντιμετωπίσω δηλαδή σαν μία κοινή αγροτική αποθήκη κι όχι σαν αντλιοστάσιο διότι δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας και όσο το ψάχνω μπερδεύομαι ακόμη περισσότερο.

Κάθε γνώμη από οποιονδήποτε συνάδελφο εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

γιατί όχι κατ. 2? (προ 1983) 

Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπε αυτό ακριβώς .. εφόσον έχω βεβαίωση   ηλεκτροδότησης του 1980 μπορω να το χρησιμοποιησω σαν κατηγ 2 .

Θα βάλω όμως αντλιοστάσιο? το ρώτησα και δεν είχε ξεκάθαρη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.