Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κτίριο εκτός ρυμοτομικής γραμμής


Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση: ιδιοκτήτης 2οροφου θέλει να το μεταβιβασει στα παιδια του.

Το κτήριο εντος σχεδιου εχει οικοδομική άδεια του 1978 και οι διαστάσεις του είναι εντος των ανεκτών αποκλίσεων. Μια πλευρά του κτηρίου είναι εκτός ρυμοτομικής γραμμής(εκτός οικοδομικής είναι το μισό κτήριο). Το σχέδιο πολεως στη περιοχή τροποποιήθηκε και επανακαθορίστηκε η ρυμοτομικη γραμμη με αποφαση νομαρχη το 2004. Δεν εχει αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης και δεν υπάρχει αίτημα απαλλοτρίωσης.

1)Το κτήριο είναι νομίμως υφιστάμενο; τι πρέπει να αναφερω στο τοπογραφικο;

2) μπορεί να πάρει βεβαίωση για ν.4014;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λες οτι με νομιμη ΟΑ εχτισες το 1978 διοροφη οικοδομη.'

Η ΟΑ ισχυει...δεν ανακληθηκε....δεν ακυρωθηκε...εισαι καθολα νομιμος...

Αν δεν εχεις αυθαιρεσίες....

η βεβαιωση σου θα περιγραφει ενα κτισμα.... καθόλα νομιμο...

στις παρατηρησεις θα αναφερεις την σημερινη πολεοδομικη κατασταση...

δλδ οτι τμημα του οικοπεδου με στοιχεια...εμβαδου.....ρυμοτομειται με την υπ' αριθ../2004 ..αποφαση...

Επισης οτι ρυμοτομείται και τμημα του ακινητου...με στοιχεια...και εμβαδον...

Με βαση τις παρατηρησεις θα γινουν και οι υπολογισμοί της αξιας στα συμβολαια... ...με μειωτικο συντελεστη....λογω ρυμοτομιας..

.

Αν υπαρχουν αυθαιρεσιες...ειναι ενα θεμα αν τακτοποιουνται....με βαση την απαγορευση τακτοποιησης επι "ρυμοτομουμενων"

 

Ομως

α] πιθανον να ειναι σε σημειο της οικοδομης εκτος ρυμοτομιας...αρα τακτοποιούνται....

.

β] ειναι θεμα προς συζήτηση, αν εγιναν πριν το 2004.....αρα σε χρονο που δεν υπηρχε ρυμοτομία...

αυτο ναι...θελει διερεύνηση.....

 

Θα ακουσουμε και τις αποψεις των λοιπων φιλων...

εν αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όπως στα εγκεκριμένα σχέδια, δίνεις βεβαίωση, κάνει μεταβίβαση και όλα κομπλέ (με όλα αυτά που λέει ο dimitris GM).

 

Αν θέλει τακτοποίηση, δύσκολα τα πράγματα (τουλάχιστον για το τμήμα που βρίσκεται εκτός ρυμοτομικής).

 

Η άποψη της ΔΟΚΚ που ρώτησα πρόσφατα για ένα αντίστοιχο θέμα που μου έτυχε με νόμιμο κτίσμα σε κοινόχρηστο χώρο είναι ότι δεν μπορεί να ενταχθεί στον 4014...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με την υπάλληλο της πολεοδομίας που είναι στα αυθαίρετα και μου είπε ότι όσον αφορά το τμήμα του κτηρίου που ρυμοτομείται δεν υπάρχει παράβαση…

 

Ζήτησα αντίγραφο άδειας από την πολεοδομία και μου το έδωσαν, θεωρώ ότι αν υπήρχε ανάκληση ή ακύρωση θα το ήξεραν άρα το κτήριο είναι νομίμως υφιστάμενο…

 

Τέλος μίλησα και με την συμβολαιογράφο σήμερα και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τη μεταγραφή του…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα σας.

 

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ακίνητο με οικοδομική άδεια σε γωνιακό οικόπεδο, ήθελε ο πελάτης να προχωρήσει σε αλλαγή χρήσης και εκεί ανακαλύψαμε πως στην μία πλευρά του ακινήτου (επί της πλευρικής οδού, όπου οικοδομική και ρυμοτομική ταυτίζονται) το κτίριο έχει χτιστεί πιο έξω από την ρυμοτομική. Συγκεκριμένα, στην πάνω γωνία εξέχει 4-5 εκ και στην κάτω γωνία 12-13 εκ. απο την ρυμοτομική.

 

Υπάρχει νόμος που να μπορώ να επικαλεστώ ώστε να δικαιολογήσω αυτή την παράβαση; Υπάρχει κάποια ανοχή παρέκλισης από τη ρυμοτομική; Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχουν πχ. πρόστιμα; 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια, οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολυ σημαντική αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Να χαρω εγω εφαρμογη ρυμοτομικης στον ποντο! Εγω σε τετοια περιπτωση, δεν θα το εδειχνα. Ειναι καθαρα κατασκευαστικο σφαλμα και δεν πρεπει να ασχολείσαι μ αυτο. Ανοχη δεν υπαρχει, η ειναι εκτός ή δεν ειναι. Αν προβληματίζεται αφηνεις τη δουλεια, καποιος θα βρεθει να την κανει. Υ. Γ. Κατα την προσωπικη μου αποψη παντα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ακίνητο με οικοδομική άδεια σε γωνιακό οικόπεδο, ήθελε ο πελάτης να προχωρήσει σε αλλαγή χρήσης και εκεί ανακαλύψαμε πως στην μία πλευρά του ακινήτου (επί της πλευρικής οδού, όπου οικοδομική και ρυμοτομική ταυτίζονται) το κτίριο έχει χτιστεί πιο έξω από την ρυμοτομική. Συγκεκριμένα, στην πάνω γωνία εξέχει 4-5 εκ και στην κάτω γωνία 12-13 εκ. απο την ρυμοτομική.

 

Υπάρχει νόμος που να μπορώ να επικαλεστώ ώστε να δικαιολογήσω αυτή την παράβαση; Υπάρχει κάποια ανοχή παρέκλισης από τη ρυμοτομική; Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχουν πχ. πρόστιμα; 

 

 

Καταρχάς πρέπει να ελέγξεις αν τα σταθερά της τεχνικής έκθεσης οικοδομικής γραμμής υφίστανται σήμερα και αν χαράχθηκε ορθά με βάση τα σταθερά σημεία (πχ ακμές κτιρίων) η οικοδομική γραμμή.

Επίσης θα ελέγξεις αν έχουν τηρηθεί οι διαστάσεις του κτιρίου  και αν η εξοχή της Ο.Γ είναι αποτέλεσμα μεγέθυνσης διαστάσεων προκειμένου να κάνεις χρήση της παραγράφου ιστ της κατηγορίας 3, κατά τα σχετικά στο ν. 4178/13.

Αν λοιπόν πληρούνται οι προϋποθέσεις του ανωτέρω εδαφίου ιστ (μεταβολή διαστάσεων μέχρι και 5% με μέγιστη μεταβολή επιφάνειας κτιρίου έως και 2%), η αυθαιρεσία υπάγεται στην κατηγορία 3 κατά παρέκκλιση των απαγορευτικών διατάξεων του άρθρου 2 (δηλαδή της απαγόρευσης ένταξης αυθαιρέτου εντός κοινόχρηστου χώρου).

Στη συνέχεια θα αιτηθείς έγκριση δόμησης αλλαγής χρήσης σε τακτοποιημένο ακίνητο. Πριν από όλα όμως θα ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ αν με βάση τα παραπάνω υπάρξει κάποιο κώλυμα στην χορήγηση της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.