Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη σεισμικής συμπεριφοράς σε κτίριο απο λιθοδομή (Πτυχιακή)


 
Ciriacos Scott

Recommended Posts

Καλησπέρα ..

 

Αρχικά να πω πως δεν ειμαι πολιτικός μηχανικός απλα η πτυχιακή μου εχει να κανει με αυτό το θέμα .

 

Σκοπός της εργασιας μου ειναι να κανω μια ελαστοπλαστική ανάλυση , με την χρηση πεπεραμενων στοιχείων , ενος 2οροφου κτιριου φέρουσας λιθοδομής υπο σεισμική φόρτιση , με πάτωμα και οροφή απο ξυλινες δοκούς και ξύλινο πέτσωμα . Μου δίνονται το σχέδιο , τα μηχανικά χαρακτηριστικά των υλικών και το επιταχυνσιογράφημα ενος σεισμού .

 

Το βασικο μου ερώτημα είναι πως θα υπολογίσω πρακτικά τις φορτίσεις του σεισμού που μου δίνετε στο κτίριο ωστε να τις εισάγω στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ( Το Comsol multiphysics ) .

 

Απ οτι είδα η πιο απλή μέθοδος που μπορώ να ακολουθήσω ειναι η απλοποιημένη φασματική μεθοδός , αλλα και εκει δυσκολέυομαι να κατανοήσω κάποιά πράγματα .

Κάνω αρχικα την ιδιομορφική ανάλυση του κτιρίου και πέρνω 10 ιδιοσυχνότητες . Πως θα τις χρησιμοποιήσω στην συνέχεια ;

Στη σχέση για την τέμνουσα βάσης V0=M*Φd(T) το Τ σχετίζετε με τις ιδιοσυχνότητες που εχω βρεί ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερες τι ρωτάς... μα, αν ήξερες...

 

Πολύ θα ήθελα βα βοηθίσω, αλλά σκέψου πως η φασματική μεθοδος που αναφέρεις καλύπτει δύο εξάμηνα στους Π/Μ, ενώ η χρονοιστορία (που είναι η απάντηση στο ερώτημα) δεν διδασκόταν καν στα προπτυχιακά όταν φοιτούσα...

 

Τέλος πάντων, αφού σου δίνει επιταχυνσιογράφημα, θέλεις χρονοιστορία (time history).

Το πρόγραμμα που αναφέρεις δεν το γνωρίζω...

 

 

Μα, δεν γίνεται να μην βγω εκτός θέματος... Είμαστε σοβαροί, τι νόημα έχει μία πτυχιακή αυτού του είδους σε παραγωγής και διοίκησης;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση ..

 

Βασικά εχει να κάνει με την μελέτη μιας κατασκευής με FEM οποτε εχει κάποιο νόημα για μένα ...

 

Απλα σίγουρα το οτι αφορά την μελετη κτιρίου δεν ειναι κ τοσο σχετικό με τον τομέα μου , γιαυτο κ ισως κατι που ρωτάω να φαινετε αστειο σε καποιον πιο σχετικο...

 

Το θεμα μου ειναι πως θέλω να βγάλω τις οριζόντιες φορτίσεις του σεισμού στο κτίριο αν οχι αναλυτικά , με κάποιον προσεγγιστικό τρόπο ώστε να μπορω να τις εισαγω στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ ... Ισως και χώρις την χρηση του επιταχυνσιογραφηματος αν ειναι τοσο δύσκολο και χρονοβόρο .

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μια κλασσική μελέτη πολιτικού-δομοστατικού μηχανικού...

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι time-history δεν διδάχθηκα προπτυχιακά. Ασχολήθηκα μόνο ερευνητικά....

 

Αν επιμένεις να εκπονήσεις μια τέτοια διπλωματική θα πρέπει να πας σε μια βιβλιοθήκη τμήματος πολιτικών μηχανικών και να κατεβάσεις όλα τα δομοστατικά μαθήματα (όσα δεν έχεις διδαχθεί τουλάχιστον) που έχουν να κάνουν με:

- Στατική

- Δυναμική των κατασκευών

- Πεπερασμένα στοιχεία

- Αντισεισμικός σχεδιασμός

- Κατασκευές φέρουσας τοιχοποιίας

- Ξύλινες κατασκευές

- Αριθμητικές μεθόδοι ανάλυσης κατασκευών

- και άλλα ίσως...

 

Το πρόγραμμα που αναφέρεις, ούτε κι εγώ το ξέρω. Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε πιο διαδεδομένο από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά για στατικές μελέτες φέρουσας τοιχοποιίας? (π.χ. FEDRA, PESSOS, FESPA, SCADA κλπ)

Link to comment
Share on other sites

1.

Μα, δεν γίνεται να μην βγω εκτός θέματος... Είμαστε σοβαροί, ............;

2.

Απορία μου ... το θέμα το επέλεξες ο ίδιος και με ποιό σκεπτικό ;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και κάτι ακομα , δεν έγραψα εδω για να πω με ποιο σκεπτικό πήρα τέτοιο θεμα ,άλλωστε διπλωματική εργασία είναι και την κάνεις για να μάθεις καποια πράγματα μέσα απο αυτό , δεν είπα πως θα γίνω πολιτικός μηχανικός απο μια διπλωματική ... οπότε χαλαρώστε λίγο !

 

Δεν είδα και κανέναν να απαντάει πάντως στο συγκερκιμένο που ρώτησα αρχικά...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς φρόνιμο θα ήταν να προσέχεις πώς εκφράζεσαι....

 

Κατά δεύτερον, εδώ μέσα δεν είναι περίπτερο, ούτε μαγαζί, για να έχεις την απαίτηση να σου απαντήσει κάποιος. Όπως και εσύ δεν έγραψες εδώ για να πεις με ποιο σκεπτικό πήρες τέτοιο θέμα, έτσι και οι συνάδελφοι δεν έγραψαν απαντήσεις για να σου πουν με ποιο τρόπο θα λύσεις το πρόβλημά σου.

 

Τα "...χαλαρώστε λίγο (και με θαυμαστικό -!- )" στους φίλους σου!....

 

Και αν διάβαζες λίγο καλύτερα τα posts, θα καταλάβαινες ότι οι συνάδελφοι σε συμβούλευσαν για το πώς πρέπει να κινηθείς....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βρεις άλλο θέμα για τη διπλωματική. Αλλιώς στην πορεία θα έχεις δυσεπίλυτα προβλήματα που δε θα σε αφήνουν να ...χαλαρώσεις. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.