Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

On 1/9/2016 at 3:53 ΜΜ, Elounda said:

Νόμος 4258/14  κεφ Γ άρθρο 20   παρ 19   Το αναφέρει @ΕΜΜΚ .Οι Τ.Ο. έγραφαν για το πάνω από το 6 το 2012 αλλά ο 4258 είναι μεταγενέστερος

Δεν μπορώ να το βρω αυτό το άρθρο, τι λάθος κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο συνάδελφος Κan έχει ανεβάζει τον ΝΟΚ όπως ισχυει μεχρι και σήμερα στα dl Άρθρο 11 παρ 6 ιθ

 

παρόλα αυτά 

 

Ν 4258  1586 σελ

19. Η περίπτωση ιθ΄ της παρ. 6 του άρθρου 11 του
ν. 4067/2012 (Α΄ 79) αντικαθίσταται ως εξής:
«ιθ. Η επιφάνεια θερμομόνωσης στο σύνολό της εφό−
σον έχει πάχος άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές
νέων κτιρίων.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας, 

σε νέα οικοδομή κατοικιών η θερμοπρόσοψη, πάχους 6εκ., δεν προσμετράται στον σ.δ ούτε στην κάλυψη , σύμφωνα με το ΝΟΚ.

'Οταν στην πίσω όψη, μετά το κτίριο ακολουθεί ημιυπαίθριος διάδρομος και ανοιχτό κλιμαμοστάσιο.

Η θερμοπρόσοψη της πίσω όψης δεν μετράει επίσης σε σ.δ και κάλυψη;

Δηλαδή όταν η θερμομόνωση βρίσκεται μεταξύ κτιρίου και ημ/θριου κλιμακοστασίου ισχύει ότι ισχύει όταν βρίσκεται στην εξωτερική πλευρά του κτιρίου;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω την ίδια απορία με εσένα cazo.
Όπως επίσης και για το αν προσμετράται το πάχος θερμομόνωσης τοίχου πλήρωσης ή στοιχείου Φ.Ο που ανήκει στον ΗΧ, στο εμβαδό ημιυπαιθρίων.. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Arche said:

υπαρχουν σχεδια αναλυτικα στο ΝΟΚ με το ποια στοιχεια μετρουν στην η/χ ΚΑΙ στο Εμδαδον του

Ευχαριστώ arche. Στα σχέδια των Τ.Ο. , εκεί που εξηγεί τον έλεγχο ανοιχτής πλευρά για τους ΑΗΧ δε φαίνεται να υπολογίζεται η μόνωση στα μήκη μόνο κάποιων πλευρών του ΗΧ. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι από τις πλευρές του ΗΧ δεν προσμετράται η εξωτερική θερμομόνωση στις πλευρές του ΗΧ των οποίων η εξωτερική πλευρά είναι ελεύθερη (αυτά τα δομικά στοιχεία ή τοίχοι πλήρωσης προσμετρώνται στο εμβαδό του ΗΧ). Επίσης όμως φαίνεται οτι προσμετράται η εξωτερική μόνωση των δομικών στοιχείων ή τοίχων / πλευρών ΗΧ που δεν είναι ελεύθερα απο την άλλη τους πλευρα (αυτοί οι τοίχοι που δεν προσμετρώνται στο εμβαδό ΗΧ) . 

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω νέα άδεια κατοικίας με θερμοπρόσοψη 6εκ. που την εξαιρώ από δόμηση κάλυψη κλπ.

Η πολεοδόμος μου στέλνει παρατήρηση οτι για να εξαιρεθεί πρέπει να είναι πάνω από 6εκ (και όχι ίσο) , επειδή το σχετικό σημείο του ΝΟΚ λέει άνω των 6εκ.

Εγώ θεωρώ οτι ισχύει 6 και άνω, όπως το αναφέρει ο Νόμος. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Aenor said:

Καλησπέρα,

έχω νέα άδεια κατοικίας με θερμοπρόσοψη 6εκ. που την εξαιρώ από δόμηση κάλυψη κλπ.

Η πολεοδόμος μου στέλνει παρατήρηση οτι για να εξαιρεθεί πρέπει να είναι πάνω από 6εκ (και όχι ίσο) , επειδή το σχετικό σημείο του ΝΟΚ λέει άνω των 6εκ.

Εγώ θεωρώ οτι ισχύει 6 και άνω, όπως το αναφέρει ο Νόμος. Τι λέτε?

μάλλον έχει δίκιο η υπάλληλος. Στον ΝΟΚ λέει άνω των 6 εκ. Σε άλλα σημεία του ΝΟΚ όταν συμπεριλαμβάνεται και το ίσον , το διατυπώνει "ίσο ή μεγαλύτερο" ..  π@@ριες

Εγώ βάζω 7εκ . Αν πάντως κάποια εταιρία βγάλει μόνωση με προδιαγραφές πάχους min. 6,01 εκ. τότε λύνεται το πρόβλημα με τον NOK. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω υπερβολικό, αλλά οκ το κείμενο του Νόμου λέει πράγματι αυτό.

Θα πω όντως οτι είναι 6,01 να ξεμπερδευω;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Έχω απορία πως αποτυπώνω και υπολογίζω στο διάγραμμα κάλυψης νέου κτιρίου την εσωτερική θερμομόνωση πάχους 7εκ η οποία εξαιρείται από κάλυψη-δόμηση; (άρθρο11 παρ.6ιθ:  Η επιφάνεια θερμομόνωσης στο σύνολό της εφόσον έχει πάχος άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων κτιρίων)

Σχεδιάζω και υπολογίζω στην πραγματική της θέση το περίγραμμα πάχους 7εκ (το οποίο ακολουθεί υποστηλώματα) και το αφαιρώ από το εξωτερικό περίγραμμα της οικοδομής;

Ακούγεται χαζή ερώτηση, αλλά στο κτίριο δεν θέλει εξωτερική θερμομόνωση ο πελάτης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.