Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κι επειδή τα βιομηχανικά δεν εμπίπτουν στον ΚΕΝΑΚ (πλην ορισμένων χώρων τους), σαφώς μετράει σε κάλυψη-δόμηση, ανεξαρτήτως πάχους

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

θέλω να υπολογίσω το εμβαδόν της εσωτερικής μόνωσης 8 ρκ που δε μετράει στο σδ και αναρωτιέμαι τί γίνεται στα ανοίγματα.

Υπολογίζω : περίμετρο ορόφου * 0,08 και αφαιρώ το εμβαδον των ανοιγμάτων?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LESS said:

θέλω να υπολογίσω το εμβαδόν της εσωτερικής μόνωσης 8 ρκ που δε μετράει στο σδ και αναρωτιέμαι τί γίνεται στα ανοίγματα.

Υπολογίζω : περίμετρο ορόφου * 0,08 και αφαιρώ το εμβαδον των ανοιγμάτων?

Η εσωτερική δεν αφαιρείται. Πρόκειται για μια έλλειψη λέξης του νόμου που κανείς δεν φρόντισε να τη θεραπεύσει.

Όποιος κάπου είπε κάποιον τρόπο αφαίρεσης, πήρε και την αντίστοιχη ευθύνη του. Αν πας παρακάτω θα ακούσεις ένα όχι ...

Το γιατί το έχουμε ξανασυζητήσει ... κάνε μια αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kan62 said:

 ... κάνε μια αναζήτηση.

τα έχω διαβάσει όλα σε σχέση με τη θερμομόνωση πριν κάνω το ερώτημα και επιπλέον η τοπική υδομ δέχεται την αφαίρεση εσωτ, θερμομόνωσης!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το δέχεται, φαντάζομαι θα σου πρότεινε και τον τρόπο υπολογισμού και την αποτύπωσή του στο ΔΚ.

Ίσως σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν πάρει από παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2020 at 7:32 ΜΜ, LESS said:

θέλω να υπολογίσω το εμβαδόν της εσωτερικής μόνωσης 8 ρκ που δε μετράει στο σδ και αναρωτιέμαι τί γίνεται στα ανοίγματα.

Υπολογίζω : περίμετρο ορόφου * 0,08 και αφαιρώ το εμβαδον των ανοιγμάτων?

το εμβαδόν της μόνωσης αναφέρεται στο εμβαδόν της προβολής της σε κάτοψη. Είτε εσωτερική είτε εξωτερική , αφού υπάρχει μόνωση πάνω (στη δοκό) και πολλές φορές και κάτω από τη ποδιά του ανοίγματος άρα γιατί να μη την αφαιρέσεις κι αυτή; εγώ αφαιρώ και την επιφάνεια 0,08 x μήκος ανοίγματος και το δέχονται πάντως.
Στην υδομ της περιοχής μου, επίσης δέχονται και εσωτερική θερμομόνωση. Και ειδικά όταν υπάρχει συνδυασμός εσωτερικής-εξωτερικής.δέχονται να θεωρήσουμε όλη τη μόνωση ως εξωτερική στο ΔΚ 

 

On 19/8/2020 at 9:51 ΠΜ, kan62 said:

Ίσως σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν πάρει από παραπάνω...

Γύρισε πρόσφατα υπάλληλος γειτονικής υδομ και μας απάντησε σε διαφωνία πάνω σε ένα άλλο θέμα    "Μα έτσι είναι..το λέει και στο michanikos.gr"   :D   =>   +1  sto forum

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, Chr1st0s said:

Στην υδομ της περιοχής μου, επίσης δέχονται και εσωτερική θερμομόνωση. Και ειδικά όταν υπάρχει συνδυασμός εσωτερικής-εξωτερικής.δέχονται να θεωρήσουμε όλη τη μόνωση ως εξωτερική στο ΔΚ

Το κακό είναι ότι αυτά που δέχονται δεν τα υπογράφουν πλέον αυτοί. Και όταν θα το ψάξει κάποιος (ποτέ μη λέτε ότι δεν θα γίνει αυτό σε αυτή τη χώρα) ο μηχανικός θα έχει βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του κάτω από αυτό που λένε. Τότε αυτοί δεν θα αναφέρονται πουθενά στα χαρτιά και κάπου θα τρώνε το μισθό ή την σύνταξη ...

Αυτός που υπογράφει όμως θα πρέπει να αντιμετωπίσει τον πελάτη του και ότι τυχόν προκύψει ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2020 at 7:32 ΜΜ, LESS said:

θέλω να υπολογίσω το εμβαδόν της εσωτερικής μόνωσης 8 ρκ που δε μετράει στο σδ και αναρωτιέμαι τί γίνεται στα ανοίγματα.

Υπολογίζω : περίμετρο ορόφου * 0,08 και αφαιρώ το εμβαδον των ανοιγμάτων?

Αναρωτιέμαι γιατί να βάλεις εσωτερική μόνωση, από τη στιγμή που δεν ενδείκνυται (μείωση θερμοχωρητικότητας και, συνεπώς, χειρότερη ενεργειακή κατάταξη). Μήπως έχεις σκοπό να μην την εφαρμόσεις, μεγαλώνοντας έτσι τις εσωτ. διαστάσεις?

Οι οδηγίες λένε πως η εσωτερική είναι λύση ανάγκης (ειδικά για το "εξοικονομώ").

Προσωπική μου άποψη (μετά από συζητήσεις με ειδικούς), είναι ότι η νομοθεσία αναφέρεται στην εξωτερική μόνωση.

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε υπεύθυνοι για την εκπόνηση σωστών μελετών και την επίβλεψη της ορθής εφαρμογής τους. Πάντα προς όφελος του πελάτη. Που, αν δεν αντιλαμβάνεται το συμφέρον του, θα πρέπει εμείς να του το θυμίζουμε επιτακτικά. Κι αυτό, σημαίνει επαγγελματική κι επιστημονική συνέπεια.

Edited by tetris
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.