Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

Όχι. Ο αντισεισμικός αρμός δεν επιτρέπεται να έχει καμία χρήση και δεν προσμετράται στη δόμηση ή στην κάλυψη ενώ η θερμομόνωση προσμετράται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαιτούμενος αρμός 10εκ. Απαιτούμενη μόνωση 7εκ. Το 1εκ δεν μετράει. Άρα ο αρμός μπορεί να είναι 9+1;

Δεν νομίζω.

Συμφωνώ με Αλέξανδρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διώροφο κτίριο με απαιτούμενο αρμό 5εκ. Δεν μπορεί να αφεθεί ο αρμός 6εκ και μέσα στο εύρος να ενσωματωθεί η μόνωση; Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να το απαγορεύει;

Link to comment
Share on other sites

Το μονωτικό υλικό δεν είναι υλικό πλήρωσης αντισεισμικού αρμού άρα στο εύρος του α.α. δεν μπορεί να τοποθετηθεί θερμομόνωση

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σε υφιστάμενο κτίριο μετράει η προσθήκη εξωτερικής μόνωσης στα πολεοδομικά μεγέθη άμα είναι έως 15 εκ?Δηλ άμα εμένα μου βγει 5 εκ. δε μετρά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έψαξα στο φόρουμ, για το θέμα αντισεισμικού αρμού και θερμοπρόσοψης, αλλά δεν κατέληξα σε σαφές συμπέρασμα (αν υπάρχει κάπου αποσαφηνισμένο, συγχωρέστε με προκαταβολικά, δεν το βρήκα).

Επί ΓΟΚ85-2000 τα πράγματα νομίζω ότι ήταν πιο ξεκάθαρα, με τον αντισεισμικό αρμό να είναι εντελώς διακριτός από τη θερμομόνωση (καθώς ο πρώτος δε μετρούσε στο σ.δ., η δεύτερη μετρούσε, οπότε δε μπορούσαν να ταυτίζονται). Όμως με το ΝΟΚ και ένα έγγραφο του ΟΑΣΠ που έπεσε στα χέρια μου, μπερδεύτηκα.  

Σύμφωνα με το  με αρ. πρωτ ΟΑΣΠ 1523/25-7-11 έγγραφο η «Αρμόδια Επιστημονική Επιτροπή Υποστήριξης Αντισεισμικού Κανονισμού», στην 19η συνεδρίασή της, στις 24-10-2011, απάντησε σε ερώτημα που τέθηκε από τη ΔΟΚΚ (29453/20-07-2011) σχετικά με το «αν είναι επιτρεπτή και υπό ποιες προϋποθέσεις η πλήρωση του διάκενου του αντισεισμικού αρμού με θερμομονωτικά ή και άλλα υλικά (που χρησιμοποιούνται για θερμο-ηχο-πυρο μόνωση) σε όλο το πάχος του και σ όλη την πλευρική επιφάνεια των φερόντων στοιχείων του κτιρίου και του φορέα πλήρωσής του (π.χ. σκελετός και τοιχοποιία με εξωτερική θερμομόνωση) που βλέπουν προς το διάκενο αυτό (...)» τα εξής:
Απαντώντας στο ερώτημα σας, με αρ. πρωτ. ΟΑΣΠ 1523/25-7-11, σας γνωστοποιούμε ότι: Η λειτουργία του αντισεισμικού αρμού δεν επηρεάζεται δυσμενώς απ’ τη χρήση ενός τέτοιου μαλακού υλικού.

Τώρα που στο άρθρο 11 παρ. 6 του ΝΟΚ δεν προσμετράται στο σ.δ. (κα) η επιφάνεια του σεισμικού αρμού που προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις στις όμορες ιδιοκτησίες και όπου αυτό επιβάλλεται από τη στατική μελέτη του κτιρίου και  (ιθ) η επιφάνεια θερμομόνωσης στο σύνολό της εφόσον έχει πάχος άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων κτιρίων, τι γίνεται αν ο αντισεισμικός αρμός είναι π.χ. 7εκ. και η εξωτερική θερμομόνωση ομοίως 7εκ.;

Εάν η θερμοπρόσοψη είναι κάτω από 6εκ., θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει σαφώς ο αντισεισμικός αρμός (που δε μετρά στο σ.δ.) και ξεχωριστά η θερμοπρόσοψη (που μετρά). Αν όμως έχουμε περίπτωση που είναι και τα δύο άνω των 7εκ., σύμφωνα με το ανωτέρω έγγραφο του ΟΑΣΠ, μπορούμε να ταυτίσουμε αντισεισμικό αρμό με τη θερμοπρόσοψη στα πλάγια όρια;

Edited by nisorvani
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο βιβλίο της Λεμπέση αναφέρεται στην κωδικοποίηση ότι η εξωτερική θερμομόνωση δεν προσμετρά στον σ.δ. στο σύνολό της εφόσον είναι άνω των 6εκ. Επίσης από ερώτηση στην πολεοδομία Χανίων μου είπαν το ίδιο πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Νόμος 4258/14  κεφ Γ άρθρο 20   παρ 19   Το αναφέρει @ΕΜΜΚ .Οι Τ.Ο. έγραφαν για το πάνω από το 6 το 2012 αλλά ο 4258 είναι μεταγενέστερος

Edited by Elounda
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.