Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

46 λεπτά πριν, anavatis said:

καλημέρα. πρόκειται να γίνει προσθήκη  Α' ορόφου σε ισόγεια οικοδομή κατοικίας περίπου του 1980, ~ 150τ.μ., ωπλισμένο σκυρόδεμα και τούβλα  

Στον όροφο οι ιδιοκτήτες θέλουν να βάλουν εξωτερική θερμομόνωση. Η θερμομόνωση μπορεί να προεξέχει λίγο 3-4εκ από το περίγραμμα του σκελετού αφού πρέπει να καλυφθεί και ο σκελετός? να μετρήσω στη δόμηση και κάλυψη αυτά τα 3-4 εκ που εξέχουν? 

 

 

ΔΕΝ μετράει στη δόμηση (Ν.4759/2020, άρθ 11, παρ.6, 'ιθ)

"""Η επιφάνεια της θερμομόνωσης ή του θερμομονωτικού στοιχείου πλήρωσης, όπως θερμομονωτικά λιθοσώματα και λοιπά θερμομονωτικά στοιχεία, στο σύνολό της, οι επενδύσεις του κτιρίου, όπως διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες και λοιπές επενδύσεις, πάχους έως είκοσι (20) εκατοστά πέραν της θερμομόνωσης και τα επιχρίσματα. Τα παραπάνω δύνανται να βρίσκονται εντός των πλαγίων αποστάσεων Δ ή δ και εκτός της οικοδομικής γραμμής. Όταν η οικοδομική γραμμή ταυτίζεται με την ρυμοτομική, τα παραπάνω κατασκευάζονται σε ύψος τριών (3) τουλάχιστον μέτρων από την οριστική στάθμη του πεζοδρομίου ή την οριστική στάθμη του παραχωρημένου χώρου."""

Η αναφορά σε 6 εκατ. θερμομόνωσης αφαιρέθηκε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok. στην περίπτωση αυτή στα σχέδια, δείχνετε και την μόνωση εξωτερικά? δηλαδή αν έχω μια διάσταση κατασκευής 7,0μ. μετά την προσθήκη θερμομόνωσης αυτή που θα μετρήσει ο ελεγκτής θα είναι 7,6μ., αυτή τη διάσταση τη δείχνετε στα σχέδια (κατόψεις και όψεις)? μέχρι πόσο μπορεί να είναι η εξωτερική θερμομόνωση?

 

οΚ. Κοιταξα το άρθρο, δεν προσμετράται η εξωτ. θερμομόνωση στο σύνολό της δηλαδή όσο πάχος και να έχει και για τις υπόλοιπες επενδύσεις ισχύει έως 20 εκ στο σύνολο....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

το πόσο θα είναι η εξωτερική θερμομόνωση θα στο δείξει η μελέτη θερμομονωσης, καλό είναι να γνωρίζεις τον Μηχανολόγο Μηχανικό να σε προιδεάσει για το πάχος περίπου γιατί εγώ την δείχνω στα σχέδια. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα και μέσα σε αυτό που λέτε να πω ότι πρόσφατα σχετικά έκανα μια μελέτη 2 κατοικίες σε επαρχία, έβαζα εξωτερική θερμομόνωση 6 νομίζω εκ. Στα σχέδια σχεδίασα τις τοιχοποιίες μου και τις κολόνες, εγώ είμαι μυστήριος με τα αρχιτεκτονικά σχέδια, πάντα δεν δεχόμουνα να παω πολεοδομία μόνο με αρχιτεκτονικά σχέδια χωρίς κολόνες και ο Πολιτικός μηχ. μετά τον έλεγχο τον αρχιτεκτονικών να μου βάλει τα "γαιδούρια του " , ο ίδιος έλεγε μερικές έτσι και να μου κάνει άνω κάτω την αρχιτεκτονική. Οπότε είχα από κοντά τον Πολ. Μηχ. πρώτα και παίζαμε λίγο ξύλο ώσπου να τον πείσω ότι ο έλεγχος αρχιτεκτονικών δεν θα μου αλλάξει το σχήμα κτιρίου κυρίως - μιλάμε για ΓΟΚ 85 ως τροποποιήθει το 2000 - και να τον πείσω, να τον βάλω κάτω επί σχεδιαστηρίου να επιλύσει στατικά το κτίριο και να παω με τα αρχιτεκτονικά με τα υποστυλώματα πάνω ως θα ήταν τελικά στο σχέδιο. Μια τεχνική που δεν μετάνιωσα και δεν είχα να τυπώσω σχέδια να παω Υπ. Δομ και να κάτσω να βάλω σε μεγάλα κτίρια που κάναμε τότε τα υποστυλώματα με το χέρι, διότι κόπος θα ήταν η σχεδίαση με ραπιδογράφο τον οποίο με καλό συντονισμό των μελετητών μπορούσα να τον φτιάξω με πιο σύγχρονο τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

για άδεια πολυκατοικίας, με το νέο νόμο,  η θερμομόνωση που θα τοποθετηθεί στους τοίχους των διαμερισμάτων που είναι σε επαφή με το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο μετράει σε δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

CAPRICE_: Το σχετικό εδάφιο κάνει λόγο για επιφάνεια θερμομόνωσης γενικά. Έχω την εντύπωση ότι ισχύει για την εξωτερικά τοποθετημένη στο κτίριο θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

CAPRICE: έχω τον ίδιο προβληματισμό για μια πενταώροφη που κάνω μελέτη. θα προσπαθήσω στο προσεχές διάστημα να επικοινωνήσω με ΥΔΟΜ για διάλογο .Θα επανέλθω αν και όταν έχω νέα. Όχι όμως μόνο για την θερμομόνωση αλλά και για το θερμομονωτικό στοιχείο πλήρωσης το οποίο θέλω να είναι τούβλα θερμομπλοκ.

Edited by Ο γιατρός σας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.