Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση σε επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας -Σταυρόλεξο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σε περίπτωση μεταγραφής δικαστικής απόφασης για επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας (κατάτμηση κλήρου), π.χ. 1 κλήρος σε 4 διαιρετά τμήματα,

1- οι βεβαιώσεις στα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών ή των τελικών? (το Υποθυκοφυλάκειο εδώ τουλάχιστον ζητάει των αρχικών, και φαίνεται λογικό, αν και το δικαστήριο έχει ήδη γίνει, από την άλλη βέβαια ζητάει βεβαίωση για κάθε κομμάτι που προκύπτει - όχι για το αρχικό)

2- βεβαιώσεις σε όλα τα τεμάχια που προέκυψαν απο τη δικαστική απόφαση, ή μόνο για όσα μας ενδιαφέρουν (του πελάτη μας), πχ σε 2 από τα 4? μήπως πρέπει να βγάλουμε υποχρεωτικά σε όλα, αφού όλα περιγράφονται μαζί στον 1 τίτλο (δικαστική απόφαση) που πάει προς μεταγραφή?

3- βεβαιώσεις προφανώς για κάθε τεμάχιο χωριστά, σωστά?

4- εάν έχω 5 συνιδιοκτήτες και ο 1 έχει πεθάνει, η άλλη το μετάνιωσε (μετά την Αποφαση!) και δε συμφωνεί με τη μεταγραφή του κοψίματος, εγώ μπορώ να κάνω τη δουλειά?

4α- δηλαδή αν ξέρω τα ονόματα και τα ποσοστά των συνιδιοκτητών μπορώ να βγάλω τη βεβαίωση στο όνομα αυτου που μου αναθέτει τη δουλειά και ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠ ΔΗΛΩΣΗ? ή θέλω τα ονόματα και τις υπεύθυνες δηλώσεις όλων?

4β - και ποιων όλων - των αρχικών συνιδιοκτητών επί του όλου ή των τελικών επί του καθε κομματιού?

Όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για αδόμητο, και μιλάμε για σταυρόλεξο!

 

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης προσκομίζει τοπογραφικό σε κάνναβο ΕΓΣΑ, από άλλο μηχανικό, εγώ είμαι οκ να προχωρήσω με τη βεβαίωση μόνο, και το γράφω κιόλας μέσα στη δήλωση πάντα, αλλά τί γίνεται αν έχω υπόνοιες ότι υπάρχει θέμα δικαιωμάτων υπογραφής?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

βασικό και πρωταρχικό ερώτημα:

 

μήπως η βεβαίωση μεταβίβασης θα έπρεπε να είχε εκδοθεί πριν γίνει το δικαστήριο;;

(όπως αντίστοιχα ισχύει για τις συμβ/κές πράξεις δηλ πριν την σύνταξή τους και όχι κατά την μεταγραφή τους;)

Ποιός είναι αρμόδιος να απαντήσει επ' αυτού;

άγνωστο!!!

Link to comment
Share on other sites

sarks

α] ποιο υποθ/κειο εννοείς "εδω"

β] δεν καταλαβα...τελικά...ζηταει για το αρχικο η για το καθε τμημα?

γ] αν εχεις αποφαση επικυρωσης "κατατμησης" σε πολλα τμηματα ...ειναι διαφορετικο

δ] αν εχεις αποφαση επικυρωσης "μεταβιβασης" τμήματος...ειναι κατι άλλο

ε] τι σημαινει εχω 5 πελατες, ο ενας πεθανε ..η χηρα του δεν δεχεται την αποφαση???

Αν την ημερα της δίκης ζουσε......η χηρα του παιρνει αυτο που εδωσε η αποφαση στον συζυγο.....ειναι δικο της..

.αν δεν υπαρχουν και αλλοι κληρονομοι...

 

Παντως, αν εχεις αποφαση περι " επικυρωσης μεταβιβασης διαιρετου τμηματος κληρου"

εντολη παιρνεις απο τον δικαιουχο και μονο για το τμημα της αποφασης...

 

Μίλησες με τον δικηγορο που εβγαλε την αποφαση???

τα λεμε

υγ

δεν πιστευω να εισαι σε τιποτε επανομες καιλοιπαιδυναμεις....με ΖΟΕ????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Προς ΚΑΝΑ :

Το ξέρω, ομως καλώς ή κακώς υπάρχει το κουλό με τα υποθηκοφυλάκεια (τουλάχιστον της Κασσάνδρας που ξέρω σίγουρα) να ζητάνε βεβαιώσεις για να μεταγράψεις ακόμη και δικαστικές αποφάσεις του 2010, με το αιτιολογικο ότι αφού σήμερα μεταγράφεται, σήμερα "επικυρώνεται" η μεταβίβαση.

Προς dimitris :

εννοώ το Υποθ/κειο Κασσάνδρας. όχι δεν έχω να κάνω με Επανομές και λοιπές δυνάμεις.

Τώρα που το είπες όμως, στην Κασσάνδρα να ξεύρετε υπάρχει υπό κατασκευή κεντρικό οδικό δίκτυο, με κόμβους, απαλλοτριώσεις κλπ κλπ. Οι "ντόπιοι" κινούμενοι Χαλκιδική-Θεσσαλονίκη ίσως το ξέρουν. Οπότε πρέπει να ψάχνετε και αυτό όσοι ασχολείστε με αγρούς κλπ.

Υπάρχει απόφαση επικύρωσης κατάτμησης 1 κλήρου σε 4. Οι ιδιοκτήτες που ήρθαν σε μένα θέλουν να μεταγράψουν τα 2, αλλά η απόφαση είναι μία και για τα 4. Το υποθηκοφυλάκειο ζητάει αφενός βεβαιώσεις και για τα 4, γιατί λέει δε μπορεί να μεταγραφεί τμηματικά ο "τίτλος", αφετέρου τις θέλει στα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών επί του όλου.

Αυτό με τη χήρα δεν υπάρχει, είναι ανεξάρτητα πρόσωπα.

Στα ονόματα δηλαδή των αρχικών είναι κάποιος που δεν είναι εν ζωή, και επίσης είναι και μία που βάσει της δικαστικής αποφασης "ήταν" στο δικαστήριο μέσω πληρεξούσιου, αλλά τώρα φέρεται να διαφωνεί για τη μεταγραφή. Τί να κάνω ο ρημαδομηχανικός να ψάξω τώρα και αν καλώς είχε πληρεξούσιο η δικηγόρος?

Μπορώ εγώ να βγάλω μόνο δύο βεβαιώσεις που αφορούν στα τεμάχια που έχουν πλέον ποσοστά οι πελάτες μου? ή πρέπει υποχρεωτικά για τα 4?

Επίσης έστω ότι σε ένα από τα δύο που αφορούν τους πελάτες μου υπάρχει και η διαφωνούσα. Με αφορά εμένα αυτό? Εγώ αν ξέρω τα ονόματά τους δεν μπορώ να βγάλω τη βεβαίωση? στο κάτω κάτω για τα κτίσματα βεβαιώνω, όχι για τα υπόλοιπά!!!!

Εννοείται ότι αν η ... νομική βοήθεια ειχε όρεξη να βοηθήσει, δε θα την έψαχνα μόνος μου. Έλα όμως που είναι πελάτες και δε μπορώ να το αποφύγω- πάλι θα κάνω τη δουλειά αλλων για να βρεθεί μια άκρη!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.