Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογικά για Άδεια Ίδρυσης Επιχείρησης


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν χρειάζεται ΦΕΜ για μια άδεια ίδρυσης επιχείρησης (πχ υπαίθριο πάρκινγκ) όπου τα σχέδια περνάνε από τη Διεύθυνση Μεταφορών στην Περιφέρεια?Στην συγκεκριμένη υπηρεσία μου είπαν, εμείς δεν θέλουμε τίποτα τέτοιο, αυτό είναι δικό σας θέμα και του ΤΕΕ!Στο ΤΕΕ μου είπαν ότι αφού δεν περνάει από σύστημα αμοιβών δεν υπολογίζονται κρατήσεις!Νομικά είμαι καλυμμένος μόνο με την ΑΠΥ και το ιδιωτικό συμφωνητικό μου?

 

Επίσης, αν χρειαστεί να βγει άδεια στην πολεοδομία για την ασφαλτική επικάλυψη, μπορώ να κόψω συμπληρωματικές αμοιβές ή θα πρέπει να δωθούν εκ νέου νέες αμοιβές στους μηχανικούς?(Παράδειγμα: έστω μια αμοιβή για την άδεια ίδρυσης 500 ευρώ.Για την οικοδομική θέλω να πάρω άλλα 500(αφού το έμαθα εκ των υστέρων)!Στο σύστημα αμοιβών θα γράψω 1000 ή τα επιπλέον 500?Το ρωτάω γιατί έτσι βγαίνουν και μικρότερα τα ποσά των κρατήσεων σε αντίθεση αν έπαιρνα μία ολόκληρη αμοιβή 1000 από την αρχή και για τις 2 άδειες.)

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ.(Τα ποσά είναι ενδεικτικά)

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, αν χρειαστεί να βγει άδεια στην πολεοδομία για την ασφαλτική επικάλυψη, μπορώ να κόψω συμπληρωματικές αμοιβές ή θα πρέπει να δωθούν εκ νέου νέες αμοιβές στους μηχανικούς?(Παράδειγμα: έστω μια αμοιβή για την άδεια ίδρυσης 500 ευρώ.

 

Στο σύστημα αμοιβών, θα περάσεις μόνο τις αμοιβες για πολεοδομία.

Αυτές της άδειας ίδρυσης στη δ/νση μεταφορών, δεν λαμβανονται υπόψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.